کلینیک دامپزشکی روژان

درمان اسهال کاسکو

به طور کلی اسهال در پرندگان زینتی و کاسکوها شایع نمی باشد و به ندرت رخ میدهد. اما عللی که باعث می شود با دیدن مدفوع شل پرندگان آنرا اسهال بنامیم چیز دیگری میباشد که در ادامه آن را بررسی خواهیم نمود.
یکی از بیماریهای شایع در میان پرندگان اسهال میباشد. در شرایط طبیعی معمولاً مدفوع پرندگان متشکل از یک توده قهوه ای رنگ محتوی یک ترکیب آبکی و سفیدرنگ که اغلب اورات کلسیم است، می باشد. اسهال نتیجه افزایش فرکانس و محتوای مایع از اجزای مدفوع میباشد.در پرندگان، فضولات از سه عنصر مدفوع، اورات و ادرار تشکیل شده است که هرکدام از آنها در قسمت مشخصی از اجزای داخلی ترکیب و بعد دفع می شوند. برای مثال ادرار و اورات در کلیه ها، و مدفوع در روده ها تولید می شوند. بطور معمول پرندگان مقدار کمی ادرار تولید می کنند و بیشتر پسماندهای حاصل از کلیه ها به صورت اورات های نیمه جامد و سفید میباشد.

اسهال کاسکو


در اسهال کاسکو، اولین چیزی که باید به آن توجه نمایید وضعیت ظاهری مدفوع پرندگان می باشد. و نکاتی از قبیل مواد غذایی هضم نشده در مدفوع ، مقدار آب موجود در آن و رنگ آن را باید مدنظر قرار دهید. به طور مثال در صورتی که مدفوع زیاد آبکی و با رنگ روشن باشد، بدون آنکه ترکیبات سفید رنگ در آن دیده شود، میتوانید به آسیب به کلیه ها شک کنید. ممکن است که مدفوع دارای یک پوشش نارنجی رنگ بوده که تصور میشود به دلیل کنده شدن سلولهای دیواره مخاطی روده ها باشد.


علل اصلی اسهال کاسکو


به طور معمول، علت فضولات مرطوب میتواند به ۳ شکل روده ای ، کلیوی و شرایط محیطی دسته بندی گردد:

کلیوی :

فاکتورهای متفاوتی از قبیل برونش های عفونی ویروسی ( IB) و یا اوکراتوکسین ها قادر به آسیب وارد آوردن به کلیه ها بوده که موجب افزایش ادرار و مرطوب شدن فضولات می گردد. همچنین افزایش ادرار ممکن است به علت مصرف زیاد آب و یا به هم خوردن توازن الکترولیت ها باشد.

فلج عضلانی یا از کار افتادگی دو طرفه پرندگان زینتی
ادامه مطلب


روده ای :

احتمال دارد سیستم گوارشی تحت تاثیر تعداد زیادی از پاتوژن هایی که موجب آسیب وارد آوردن به این سیستم اند قرار گرفته باشد و تغییراتی در فضولات کاسکوها به وجود آورند. از سویی عوامل غیر عفونی وجود دارند که میتوانند سیستم گوارشی را تحت تاثیر قرار دهند.


شرایط زندگی :

ترس و هیجان ، جریانات متغییر هوا ، تغییرات شدید دما ، غذای فاسد همچنین مصرف غذاهای مانده و کثیف توسط پرنده، مانند دانه های کپک زده و مانده. آب کثیف و سبزیهای ترشیده یا مرطوب و پر از قطرات آب ممکن است موجب اسهال کاسکو گردند.


تشخیص علت اسهال کاسکو


سابقه کامل برای تشخیص علت بیماری بسیار مهم میباشد، برای تشخیص علت بیماری دامپزشک، رژیم غذایی پرنده، بیماریهای دیگر، عادات غذایی و در صورت قرار گرفتن در معرض پرندگان دیگر و …را بررسی خواهد نمود.

آزمایش های تشخیصی علت اسهال کاسکو ممکن شامل موارد زیر باشد:

  • معاینه کامل بدن
  • نمونه برداری از مدفوع برای کشت باکتریایی و سیتولوژی
  • آندوسکوپی برای مشاهده دستگاه روده یا حفره بدن
  • رادیولوژی برای جستجوی شواهدی از بیماری روده
  • شمارش کامل سلولهای خونی و پانل بیوشیمی سرم

درمان اسهال کاسکو

یافتن علت اصلی ایجاد اسهال کاسکو، کلید اصلی درمان میباشد. در درمان اسهال کاسکو بهتر است حتما به دامپزشک مراجعه نمایید و از خود درمانی یا عمل به توصیه های افراد غیر متخصص بپرهیزید.

چنانچه مقعد پرنده به فضولات آلوده شده است و یا پرهای آن به هم چسبیده اند باید با قیچی پرهای موضع را بچینید. و محل آنرا با روغن مورد تجویز دامپزشک چرب نمایید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.