کلینیک دامپزشکی روژان

بیماری‌های رحم در خرگوش

بیماری‌های رحم در خرگوش

در این مقاله بیماری‌های رحم در خرگوش بررسی خواهد شد:

ماده ­خرگوش اخته ­نشده ممکن است از اختلالات رحمی رنج ببرد، حتی اگر برای تولیدمثل به کار نرود. تومورهای تخمدانی یا رحمی، آبسه‌ها، کیست‌ها، pyometra و hydrometra ممکن است در معاینه بالینی یا پس از مرگ یافت شوند. لمس شکم، رادیوگرافی، معاینه سونوگرافی، urinalysis و بررسی vulva به تشخیص کمک می‌کنند. بسیاری از مشکلات دستگاه تناسلی علائم بالینی مشخصی ندارند و نیاز به جراحی اکتشافی قبل از تشخیص قطعی است. Pyometra ممکن است منجر به تخلیه چرکین واژینال و بروز Pasteurella multocida انتقال­یافته در طول نزدیکی شود. Ovariohysterectomy یک روش درمانی است ولی جراحی به دلیل بروز چسبندگی‌ها بین رحم و بافت‌های مجاور خطرناک است.  aneurysmsوریدی Endometrial نیز ممکن است در خرگوش‌ها رخ دهد. آن‌ها ممکن است خودبه­خود پاره شده و موجب خونریزی intrauterine شوند. Hydrometra در خرگوش آزمایشگاهی توصیف شده است (بری و همکاران، ۱۹۹۱).

adenocarcinoma رحمی

رایج‌ترین تومور در خرگوش‌های ماده، سرطان غده endometrium رحمی است. شیوع این تومور با گذر سن افزایش یافته و در ۶۰ درصد از جانوران بالای ۴ سال گزارش شده است.

پژوهشی که توسط گرین (۱۹۴۱) که در مورد ۱۴ گونه آزمایشگاهی انجام شد، ۱۴۵ تومور در جانوران بین ۸۴۹ ماده در ۲ سالگی یافت شد. نوع هلندی خرگوش در برابر adenocarcinoma رحمی نسبت به سایر گونه‌ها حساس­تر است.

تومورها با لمس شکم و بافت ­برداری یا کالبدشکافی تشخیص داده می‌شوند. تحلیل آماری نتایج منجر به این نتیجه شد: “اگر خرگوش تا ۵ سالگی بدون وقوع تومور رحمی زنده ماند، (که خلاف احتمال است) احتمالات برای بروز تومور تا ۷ سالگی بیشتر از ۳ به ۱ هستند.”

معمولاً adenocarcinomas رحمی چند محوری بوده و دربرگیرنده هر دو horns رحم هستند که به­ صورت ساختارهای مرجانی کروی نمایان شده و در رحم بروز می‌یابند. بزرگ شدن و در هم ادغام شدن تومورها یک وضعیت پیشرفته است که بخش‌هایی از رحم را مبتلا نموده و بیشتر قابل لمس است.

خصوصیات و ویژگی خرگوش ها [ریتم روزانه زنگی، زادو ولد و...]
ادامه مطلب

آن‌ها ممکن است حاوی نواحی بزرگی از haemorrhage، بافت مردگی یا calcification باشند.  Metastasisاز طریق انتشار محلی در peritoneum و سایر اندام‌های شکم مانند کبد و یا از طریق انتشار haematogenous به مکان‌های دور مانند ریه، مغز، پوست یا استخوان‌ها اتفاق می‌افتد. غده‌های کیستی پستانی ممکن است در ارتباط با این neoplasm مشاهده شوند.

احتمالاً بیمار علائم دیگری ازجمله:

بی­ اشتهایی

افسردگی

تنگی نفس

­ را بروز می‌دهد؛ البته اگر metastasis ریوی رخ دهد. تشخیص بر اساس لمس و عکس­برداری (رادیوگرافی یا سونوگرافی) رحم توسعه­یافته یا توده‌های رحمی در شکم caudal انجام می‌شود.

رادیوگرافی‌های قفسه سینه برای ارزیابی بیمار از لحاظ وجود metastasis ریوی تجویز می‌شوند. درمان انتخابی برای این neoplasm، اخته کردن با جراحی است. اگر neoplasm به دستگاه تناسلی محدود باشد، تشخیص خوب است ولی لازم است که بافت‌ها برای انجام بافت ­شناسی ارائه شوند. پیشگیری از این بیماری در ماده خرگوش ovariohysterectomy قبل از دو سالگی است. در حال حاضر، پروتکل شیمی­ درمانی موفقی برای neoplasm خرگوش‌ها وجود ندارد.

در این مقاله بیماری‌های رحم در خرگوش بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

این مقاله برگرفته از کتاب مرجع طب خرگوش (textbook of rabbit medicine – second edition) می باشد.

نویسنده: پروفسور مولی وارگا

مترجم: دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

مقاله فوق با اخذ مجوز از نویسنده و مترجم منتشر شده است، لذا قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ سایت کلینیک دامپزشکی روژان و نویسنده، هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد. هر گونه کپی برداری به صورت کلی یا جزیی، مطابق ضوابط و قوانین، مشمول پیگیری می باشد.