کلینیک دامپزشکی روژان
شستن خرگوش

شستن خرگوش (تمام نکات تمیز کردن خرگوش)

در این مقاله همه چیز در خصوص شستن خرگوش بررس شده است، با ما همراه باشد؛

 

 

شستن خرگوش

به طور کلی خرگوش‌ها به حمام کردن نیاز ندارند. حمام بردن خرگوش‌ها حتی می‌تواند باعث مرگ آنها شود.به طور کلی حمام بردن خرگوش‌ها کار دشواری است. خرگوش‌ها حیوانات تمیزی هستند و معمولاً برای نظافت خودشان به کمک ما نیاز ندارند. در طبیعت هم خرگوش‌ها از خیس شدن وحشت دارد. بودن در آب برای خرگوش یک موقعیت طبیعی نیست. علاوه بر آن اون وقتی موهای خرگوش خیس شوند، روی هم جمع می‌شوند،و خشک شدن کاملشان سخت است. و احتمال هیپوترمی(افت دمای بدن) و احتمال عفونت‌های تنفسی در خرگوش‌هایی که زیاد خیس بمانند افزایش می‌یابد.
حمام کردن خرگوش و فرو بردن آن در آب کاری بسیار خطرناک است. و می‌تواند به سادگی باعث شوک شدن و هیپوترمی بشود. پس باید یاد بگیریم که به جای حمام بردن خرگوش‌ها فقط قسمت‌هایی از بدنش را که نیاز به تمیز شدن دارند بشوییم.

مراحل تمیز کردن و رسیدگی به بهداشت خرگوش

برس کشیدن موی خرگوش‌ها:

همواره سعی کنید موی خرگوش‌هایتان را برس بکشید. تا اگر خاک روی آنها نشسته یا آشغالی به آن چسبیده باشد، جدا شود. اتفاقاً بسیاری از خرگوش‌ها هم برس کردن برس کشیدن موهایشان را دوست دارند. برس‌های مخصوص خرگوش‌ها دندانه‌های ریزتری نسبت به برس‌های سایر حیوانات دارند.
هر چند روز یکبار حیوان را به آرامی در آغوش بگیرید. و با آرامش موهایش را برس بکشید. بعد از تمام شدن کارتان برس را به تمیزی بشویید و خشک کنید. حتماً حواستان باشد که با حیوان کاملاً با آرامش و ملایمت رفتار کنید. بعضی از خرگوش‌ها نیز از برس کشیدن موهای خوششان نمی‌آید. اگر دیدید که از برس کشیدن موهایش ترسیده یا ناراحت است، دست نگه دارید و در زمان دیگری امتحان کنید. زیرا ممکن است باعث قهر خرگوش شود.

ضمناً سعی کنید که خرگوش را به زمین نزدیک نگه دارید تا اگر دست و پا زد و افتاد آسیب نبیند. در کل تماس فیزیکی با خرگوش‌ها معمولاً برایشان استرس زا است. زیرا این موجودات دوست داشتنی در طبیعت دشمنان زیادی دارند. و حیوانات زیادی هستند که شکارچی آنانند. برای خرگوش هایی که موهای بلندی دارند مراقب بیشتری لازم است. و اگر خرگوش شما موهای بلندی دارد سعی کنید آن را کوتاه کنید. و فقط در حدود ۲ الی ۳ سانتی متر نگه دارید. تا موها به هم گره نخورند.در ضمن این کار باعث می‌شود که ریزش موی خرگوش کاهش یابد. و خرگوش شما تمیز بماند.

حمام کردن خرگوش در خانه به روش خشکشویی:

هر موقع که لازم شد خرگوش خود را تمیز کنید، می‌توانید بدون استفاده از آب این کار را انجام دهید. بسیاری از خرگوش‌ها خیس شدن را دوست ندارند. و برایشان خطرناک است. به همین دلیل شما می‌توانید مقداری نشاسته ذرت روی محلی که کثیف شده است بپاشید. و آنقدر شانه بکشید تا موها تمیز شوند.حتی اگر خرگوش شما سر تا پایش هم گلی شده است، بهتر است از این روش استفاده کنید.اگر هم گل ها خشک شدند، کم کم تکهایش را جدا کنید. در آخر هم می‌توانید برای پاک کردن تکه‌های کوچک از نشاسته ذرت استفاده کنید.

اگر هیچ راهی برای تمیز کردن خرگوشتان به جز استفاده از آب نداشتید، می‌توانید یک دستمال را که با آب گرم مرطوب شده است، به سطح موهای خرگوش بکشید. اما مراقب باشید که آب به پوست خرگوش نرسد. در واقع طرز صحیح حمام کردن خرگوش‌ها این گونه است.

5 نژاد خرگوش کیوت
ادامه مطلب

سشوار کشیدن:

بعد از اینکه موهای خرگوش شما تمیز شد باید با سشوار خشک شود. البته سشوار کشیدن برای خرگوش‌ها نیز کار بسیار حساسی است.سشوار را روی حالت متوسط قرار دهید و با آن آرام موهای خرگوش خود را خشک کنید.دمای طبیعی بدن خرگوش چیزی حدود ۳۸/۳تا ۳۹/۵ درجه هست. پوست این حیوانات بسیار ظریف و حساس به گرمل است. ابداً نباید از سشواری که در حالت بالاتر از گرم قرار گرفته استفاده کنیم. مرتباً دست خود را جلوی سشوار بگیرید، تا مطمئن شوید که دمای هوایی که به پوست خرگوش می‌رسد زیاد یا کم نیست.

استفاده از شامپو خشک:

بعضی از شامپوها نیز وجود دارند که بدون نیاز به استفاده از آب می‌توان با استفاده از آنها حیوان را شست. یعنی هنگام استفاده از آن نیاز نیست حیوان را آب بکشیم. ولی استفاده از این شامپوها هم توصیه نمی‌شود.مگر آنکه روی قوطی اش نوشته شده باشد برای خرگوش ها بی ضرر است. زیر خرگوش ها دائماً خودشان را لیس میزنند. و اگر چیزی از شامپو روی پوستشان باقی بماند فوراً وارد بدنشان می شود. خرگوش ها نسبت به سایر حیوانات به مواد شیمایی حساس تر هستند. و موادی که برای سگ و گربه بی ضرر است، می تواند برای خرگوش مضر باشد.

باز کردن گره خوردگی‌های موی خرگوش:

برای موهای گره خورده از وسیله مخصوصی به نام گره بازکن باید استفاده شود. که آرام و راحت و بدون آسیب رساندن به حیوان گره را باز می‌کند. از قیچی به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیرا خرگوش ها موجودات بازیگوشی هستند و هر لحظه ممکن است بپرند و قیچی آنها را زخمی کند.

تمیز کردن غده‌های مولد بو:

خرگوش‌ها در ناحیه اطراف مقعدشان غده‌هایی دارند، که ماده بودار مخصوصی از آن ترشح می‌شود. و ممکن است این ترشحات بعد از مدتی روی هم جمع شوند و بوی ناخوشایندی ایجاد کنند. برای تمیز کردن این ناحیه کافی است، یک پنبه را در آب گرم بزنید و با آن اطراف مقعد حیوان را پاک کنید. اگر این کار مرتب انجام شود دیگر نیاز به پاکسازی خاصی ندارد.
قسمت زیر چانه خرگوش نیز غده‌های مولد بو دارد. اما این غده‌ها بوی بدی ایجاد نمی‌کند. و نیازی هم به تمیز کردن ندارند.

سخن پایانی:

خرگوش‌ها ذاتاً موجودات فوق العاده تمیزی هستند. زیرا یکی از راه‌های مخفی ماندنشان از شکارچی‌ها این است، که خودشان را تمیز نگه دارند و بدنشان بو ندهد. این حیوانات نیز درست مانند گربه مرتب خودشان را لیس می‌زنند و موهای شل شده را می‌خورند. در نتیجه خیلی کم پیش می آید که لازم شود ما آنها را تمیز کنیم. تمیز کردن تنها زمانی لازم است که خرگوش خیلی کثیف شده باشد. این اتفاق معمولاً در قسمت عقبی بدن خرگوش می افتد.
توجه داشته باشید که حمام بردن خرگوش به سادگی می‌تواند باعث مرگش شود. و اگر به هر دلیلی خرگوش شما خیس شد و آب به پوستش رسید، باید هرچه سریعتر او را خشک کنید. برای این کار می‌توانید از سشوار استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که گرمای آن را روی یک قسمت از بدن خرگوش متمرکز نکنید. و بیش از حد گرم نباشد.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص شستن خرگوش بررس شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱