کلینیک دامپزشکی روژان
درمان کیسه مقعدی گربه

درمان کیسه مقعدی گربه

کیسه مقعدی گربه چیست؟

گربه‌ها نیز همانند سگ‌ها دارای کیسه مقعدی هستند. این کیسه نقش حیاتی در سلامتی آنها دارد. کیسه مقعدی همانطور که نقش بسزایی در سلامت گربه دارد، می‌تواند منجر به انواع عفونت‌ها در بدن حیوان شود با شناخت دقیق‌تر کیسه مقعدی می توان از بروز بسیاری از بیماری های مرتبط با آن جلوگیری کرد.
گربه‌ها دو غده مقعدی دارند که به آنها کیسه‌های مقعدی نیز گفته می‌شود.کیسه های مقعدی در دو طرف مقعد در جایگاه ساعت ۴و ۸ قرار دارند. این غده ها در زیر پوست قرار دارند و مایع بد بویی می سازند و در خود ذخیره می‌کنند. این مایع از طریق مجرای کوچک مقعدی گربه منتشر می شود. همانند کیسه مقعدی سگ در هر دو جنس نر و ماده وجود دارد.
مایع کیسه مقعدی گربه شامل مواد شیمیایی بوده که برای تعیین قلمرو گربه‌ها استفاده می‌شده است. این مایع شبیه ترشحاتی است که راسو برای هشدار دادن به حیوانات دیگر از آن استفاده می‌کند. اگرچه گربه می‌تواند از مایع کیسه مقعدی برای دفع دشمن استفاده کند اما حیوانات خانگی نیازی به دفع شکارچی ندارند. هنگام دفع مدفوع توسط گربه، انقباضات عضلانی ای در ناحیه مقعدی گربه ایجاد می شود. و باعث می شود مقداری از مایع مقعدی گربه خارج شود. مایع کیسه مقعدی به نرم کردن مدفوع و جلوگیری از یبوست نیز کمک می کند.

تخلیه کیسه مقعدی گربه:

هنگامی که گربه مدفوع می‌کند فضولات آن به کیسه مقعدی فشار می‌آورند و این عمل باعث تخلیه مایع درون کیسه مقعدی می‌شود. اما اگر کیسه مقعدی گربه شما به درستی تخلیه نمی‌شود، توصیه می‌شود از مواد غذایی که فیبر بالایی دارند برای گربه استفاده کنید. این مواد ابعاد مدفوع گربه را افزایش می دهند. در نتیجه مدفوع فشار بیشتری به کیسه مقعدی وارد می کند و به کیسه ها فشار می آورد تا تخلیه شوند.
یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از آن برای تخلیه کیسه مقعدی گربه خود استفاده کنید؛ تخلیه دستی است. برای تخلیه دستی بهتر است که به دامپزشک مراجعه کنید.

علائم پر شدن کیسه مقعدی گربه:

 • لیس زدن ناحیه مقعدی
 • درد در ناحیه مقعدی
 • زور زدن گربه موقع مدفوع
 • روی زمین لیز خوردن
 • گاز گرفتن دم یا تعقیب کردن مداوم
 • تغییر رفتاری گربه
 • تورم و برآمدگی در یک یا دو طرف مقعد
 • قرمز شدن ناحیه مقعد

گاهی ممکن است گربه‌هایی که کیسه مقعدیشان پر شده خودشان را روی زمین نکشند و لیز ندهند. اما به طور مداوم مقعد را لیس بزنند و گاز بگیرند. و حتی موهای آن ناحیه بریزد گره و گره بخورد. و گربه تمایلی به نشستن و مدفوع کردن نداشته باشد.ممکن است دائم دمش را در حالت عجیبی قرار دهد.

راه‌های پیشگیری از پر شدن کیسه مقعدی:

 • غذای سالم:استفاده از غذای سالم با میزان فیبر مناسب
 • بازی کردن و تحرک:بازی و تحرک کافی گربه می تواند به تخلیه کسیه مقعدی گربه کمک کند.

مشکلات شایع کیسه مقعدی گربه:

 • خونریزی و مشکلات مقعدی: علت خونریزی در ناحیه مقعدی گربه می‌تواند پاره شدن کیسه مقعدی باشد. اگر خونریزی گربه شما شدید است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید‌‌.
 • بند آمدن مدفوع: کیسه‌های مقعدی معمولاً در زمان خروج مدفوع تخلیه می‌شوند. و اما اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتد و این کیسه‌ها خالی نشوند، این مواد به مرور سفت می‌شود. و تجمع بیش از حد آنها باعث پر شدن کیسه مقعدی و حتی بند آمدن مدفوع می‌شود.
درمان سرماخوردگی بچه گربه در منزل
ادامه مطلب

روش های درمان کیسه مقعدی پر شده:

دامپزشک ها روش صحیح تخلیه کردن این کیسه‌ها را به خوبی بلدند. و این کار را با احتیاط انجام می‌دهند. تا به بافت‌ها آسیبی نرسد و ترشحات به صورت کامل خارج شود. و در صورت لزوم محلول‌های ضدعفونی کننده را وارد کیسه مقعدی می‌کنند تا مواد سفت شده نرم شوند و خارج شوند.

پاره شدن کیسه مقعدی:

در صورت عفونت کیسه مقعدی گربه و عدم درمان آن به مرور زمان فشار داخل کیسه افزایش پیدا می‌کند. و پوست به خاطر التهاب زیاد آن دچار پارگی می‌شود. در این حالت چرک های موجود که معمولاً هم خونی هستند، بیرون می آیند. آسیب دیدگی در بافت های این منطقه به خوبی دیده می شود.
در صورت بروز این اتفاق دامپزشک با محلول‌های ضدعفونی کننده کیسه مقعدی به اطرافش را به خوبی می‌شوید. و پاک می‌کند و بافت‌های آسیب دیده را با جراحی برمی‌دارد و بخیه می‌زند.

بیماری کیسه مقعدی گربه چیست؟

کیسه مقعدی گربه به دلایل مختلفی می‌تواند دچار عفونت یا التهاب شود. التهاب کیسه مقعدی باعث می‌شود، ترشحات آن به صورت کامل دفع نشوند. تجمع ترشح در این کیسه باعث بروز التهاب و بیماری می‌شود.
همچنین گاهی باکتری‌های موجود در مدفوع وارد این کیسه شده و با مایع موجود در آن مخلوط می‌شوند، در این صورت عفونت کیسه مقعدی روی خواهد داد‌.
نشانه‌های ابتلا به بیماری کیسه مقعدی گربه با توجه به شدت بیماری بروز و ظهور پیدا می‌کند. اما به طور کلی اگر گربه شما مدام دم خود را گاز میگرد، مقعد خود را می لیسد یا روی زمین می کشد، دچار این بیماری شده است.

آیا آبسه و تورم کیسه مقعدی گربه قابل درمان است؟

بهترین راه برای این عارضه این است که از آن پیشگیری کنید. و به صورت منظم مراجعه به کلینیک دامپزشکی مراجعه داشته باشید. اما در صورت بروز تورم و التهاب در این کیسه باید توسط یک متخصص بررسی شود. اگر عارضه نهفتگی کیسه‌ها رخ داده باشد، دامپزشک ابتدا اقدام به بیرون آوردن کیسه ها و خارج کردن مواد انباشته شده در آن می کند.
ممکن است پزشک با توجه به شرایط استفاده از دارو یا کمپرس گرم در فواصل زمانی معین را ضروری بداند.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص درمان کیسه مقعدی گربه بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱