کلینیک دامپزشکی روژان
زمان بیهوشی خرگوش‌ها

چالش‌های مربوط به زمان بیهوشی خرگوش‌ها

چالش‌های مربوط به زمان بیهوشی خرگوش‌ها

در این مقاله چالش‌های مربوط به زمان بیهوشی خرگوش‌ها بررسی خواهد شد:

بسیاری از دامپزشکان و صاحبان خرگوش، بیهوشی خرگوش‌ها را به­عنوان فرآیندی با ریسک بالا تلقی نموده‌اند. اما پیشرفت‌های اخیر در داروهای بیهوشی و نظارت، این نمونه (paradigm) را به چالش کشیده است. علی­رغم ایمنی ذاتی بسیاری از داروهای جدیدتر، معمولاً عامل بیهوشی  مقصر هر مشکلی است که اتفاق می‌افتد.

عوامل دیگری وجود دارند که می‌توانند ریسک بیهوشی را (به­ویژه در خرگوش‌ها) افزایش دهند. استرس، hypoxia و بیماری قبلی (به­ویژه اگر بیش از یکی از این عامل‌ها در یک حیوان موجود باشند) بزرگ‌ترین تهدیدها به شمار می­روند. ایمنی بیهوشی را می‌توان با در نظر گرفتن عامل‌های ریسک بهبود بخشید و گام‌هایی برای به حداقل رساندن آن‌ها طی کرد.

سر و صدای بلند، محیط‌ها یا مناظر ناآشنا، بو و صدای شکارچیان برای خرگوش‌هایی که در انتظار جراحی یا در حال ریکاوری هستند، استرس ­زا خواهد بود.

محدودیت باعث آزادسازی کاتکول آمین درون­زا و نامنظم شدن ضربان قلب می­شود. درد نیز استرس ­زاست و اشتها را کاهش داده، جنبش روده را کند نموده. و ممکن است منجر به ایستایی روده و درنهایت ایجاد لیپیدوز کبدی کشنده شود. به نظر می‌رسد خرگوش‌ها در برابر اثرات درد پس از جراحی و مخصوصاً جراحی شکم و کندن دندان پیشین آسیب­ پذیر باشند.

Hypoxia به­آسانی در خرگوش‌ها ایجاد می‌شود. گنجایش ریه خرگوش‌ها کوچک است و لوله­گذاری درون نایی دشوار است. آناتومی دهان، حلق، بینی و نای منجر به تحقق غشاءهای themucous، حلق، بینی و حنجره نمی‌شود. بنابراین مفهوم­سازی و آگاهی در مورد رنگ غشاء موکوس و نیز باز نمودن دهانه حنجره دشوارتر است. ترکیب و ساختار گونه‌های بینی کوتاه مانند کوتوله هلندی ممکن است عملکرد تنفس و تبادل گاز (همانند روشی که در سگ‌های سر پهن رخ می‌دهد) را مختل کند.

میزان tidal خرگوش‌ها:

در مقایسه با سگ‌ها و گربه‌ها تنها ۱۰-۱۵ میلی­لیتر/کیلوگرم است. (جیلت، ۱۹۹۴) و شش‌ها میزان اندکی را در مقایسه با محتویات شکم اشغال می‌کنند. جنبش Inspiratory و بازدمی در اصل ناشی از حرکت دیافراگم است. و فعالیت عضلات میان­دنده و میزان “پر بودن” شکم اثر مهمی بر سهولت تنفس دارد. موقعیت­ یابی خرگوش‌های بیهوش با وزن امعا و احشا شکمشان در برابر دیافراگم می‌تواند با حرکت تنفسی تحت تأثیر قرار بگیرد. به­ طوری­که ممکن است بیماری‌های مسبب effusion شکم یا انبساط روده­ای به وجود آیند.

جفت ­گیری و بارداری خرگوش (تولید مثل و خنثی­ سازی خرگوش)
ادامه مطلب

وجود بیماری ریوی که ناشی از عفونت Pasteurella multocida است، می‌تواند تبادل دمای alveolar را مختل کند. علاوه بر این مشکلات، حبس نفس، واکنش خرگوش بیهوش­شده سطحی به بوی بخار خواهد بود. حبس نفس با bradycardia و hypercapnia مرتبط است.

در پژوهشی که توسط فلکنل و همکاران (۱۹۹۶) صورت گرفت. مشخص شد که دوره حبس نفس که بین ۳۰ ثانیه تا دو دقیقه طول می‌کشد. واکنشی به isoflurane و halothane دریافت­شده از ماسک یا فضای القاء­شده است. برخی عامل‌های بیهوشی (medetomidine/ketamine) باعث فروریزی تنش اکسیژن شریانی می‌شوند (هلبرکرز و همکاران، ۱۹۹۷) و ریسک hypoxia را افزایش می‌دهند.

بسیاری از خرگوش‌هایی که تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته‌اند، سالم نبوده‌اند و احتمال اینکه خرگوش ابتدا به­طور صحیح بی­ حرکت شده باشد، محسوس است. مشکلات دندان یا اختلالات معده­ای-روده­ای می‌توانند موجب سوءتغذیه و ناتوانی شوند. برخی خرگوش‌هایی که مبتلا به مشکلات دندان هستند، بزاق زیادی ترشح می‌کنند که می‌تواند منجر به dehydration و کاهش الکترولیت شود.

خرگوش‌های چاق

در حالت سکون ضربان قلب بالایی دارند و ممکن است hypertension یا هیپرتروفی قلبی را بروز دهند (کارول و همکاران، ۱۹۹۶). Hyperinsulinaemia، قند خون بالا و افزایش تری گلیسیرید سرم خون در خرگوش‌های چاق رخ می‌دهد. و لیپیدوز کبدی به­راحتی پس از یک دوره کوتاه بدون غذا اتفاق می­افتد. (به ویژه اگر خرگوش دچار استرس شده باشد).

خرگوش‌های چاق کاندیداهای ضعیف جراحی هستند. حتی خرگوش‌های به ظاهر سالم نیز ممکن است از عفونت‌های نهفته مانند pasteurellosis یا encephalitozoonosis رنج ببرند. نارسایی Congenital قلبی مانند نارسایی‌ دیواره شکمی رخ می‌دهد و گاهی اوقات cardiomyopathy (به­ویژه در گونه‌های غول­پیکر مانند گوش آویزان فرانسوی) ایجاد می‌شود. تکرار بیهوشی با تزریق کتامین/ xylazineبا بیماری قلبی و مرگ مرتبط است. مارینی و همکاران (۱۹۹۹) فرض کردند که تکرار اپیزودهای hypoxaemia منجر به مرگ و بافت مردگی می‌شود که ناشی از فیبروز میوکاردیال است. خرگوش، گردش موازی میوکاردیال محدودی دارد؛ بنابراین مستعد کم­خونی موضعی ناشی از vasoconstriction است.

در این مقاله چالش‌های مربوط به زمان بیهوشی خرگوش‌ها بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب خرگوش

نویسنده:پروفسور مولی وارگا

مترجم:آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.