کلینیک دامپزشکی روژان
پرچم بلژیک

قوانین حمل و نقل حیوانات بلژیک

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات بلژیک بررسی خواهد شد:

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در بخش ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد دارید از بریتانیا به بلژیک سفر کنید، آزمون تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

 

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، حیوان خانگی شما در هنگام ورود به بلژیک قرنطینه نخواهد بود. تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌های خانگی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۱ مراجعه کنند.

 

 

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ)

اولین قدم برای آماده سازی سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به بلژیک این است که حیوان خانگی خود را با میکروتراشه ۱۵ رقمی مطابق ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

۲.واکسیناسیون هاری

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت میکروچیپ برای ورود به بلژیک انجام شده است.

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

تمام واکسیناسیونی که پس از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود، واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد بلژیک می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید حداکثر ۲۱ روز قبل از ورود به بلژیک انجام شود.

 

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد.

واکسیناسیون تقویتی قبل از اتمام واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

 

بلژیک واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان یک واکسن اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد بلژیک شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود برآورده شوند.

 

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد بلژیک می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله شماره ۳ را ببینید).

 

۳.تست تیتر هاری

آزمایش تیتر خون

 

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور مبتلا به هاری وارد بلژیک می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، باید یک آزمایش تیتر هاری (FAVN) انجام شود (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.) نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض نتایج آزمایش در محدوده قابل قبول، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد بلژیک شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه ورود به بلژیک از کشور مبتلا به هاری.

 

۴.گواهی سلامت حیوان خانگی

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد.

 

از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به بلژیک از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. در صورت ورود به بلژیک از یک کشور مبتلا به هاری، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای بلژیک را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

 

اگر از کشور دیگری به بلژیک سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط سازمان دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا موش خرما مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مرحله ۶ مراجعه کنید.) این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

 

شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

 

حیوانات خانگی می‌توانند در فرودگاه‌های زیر وارد بلژیک شوند: بروکسل، لیژ، فرودگاه شارلوای جنوبی بروکسل و فرودگاه‌های اوستنده.

حمل و نقل غیرتجاری به بلژیک از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد.

 

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بلژیک سفر می‌کنند مورد نیاز نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا واکسن تقویت کننده هاری انجام شود.

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون آن سفر می‌کنند. وظایف صاحب آنها برای حمل و نقل تجاری به بلژیک از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

Horizon Air قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

 

– مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد.

 

– یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا را ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA معتبر باشد و گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا باید توسط اداره محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود، مگر اینکه گواهی تکمیل شده باشد. توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تأیید شود.

 

اگر از کشور دیگری به بلژیک سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط سازمان دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا موش خرما مناسب است. (برای حمل و نقل بیش از ۵ حیوان خانگی به مورد ۶ مراجعه کنید).

 

حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی تأیید شده (BIP) در یک فرودگاه بین المللی در بروکسل و لیژ وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

 

همه سگ‌ها باید علیه دیستمپر واکسینه شوند.

 

حمل و نقل تجاری به بلژیک از کشورهای مبتلا به هاری خارج از اتحادیه اروپا:

سگ‌ها، گربه‌ها و فرت فقط می‌توانند از این کشورهای آلوده به هاری وارد بلژیک شوند. حیوانات خانگی باید با تمام قوانین بالا مطابقت داشته باشند و همچنین طبق مرحله شماره ۳ بالا آزمایش تیتر داشته باشند.

 

سفر به بلژیک از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

– مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد.

 

– اگر حیوان خانگی شما باید از یک محل دارای مجوز که توسط مقام حاکم در کشور اتحادیه اروپا که مسئول واردات و صادرات حیوانات خانگی است، به ثبت رسیده است. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت داخل تجارت باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است.

شما در حال مطالعه مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات بلژیک هستید:

 

۵.ورود به بلژیک

 

 از اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد بلژیک می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

  1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
  2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
  3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

 

۶.صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر می‌کنید، به منظور حمل و نقل آنها بر اساس مقررات غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشند و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آنها آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۴ را ببینید)

 

۷.ورود به بلژیک از طریق هوایی

حیوانات خانگی که با صاحبان خود از طریق هوا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وارد بلژیک می‌شوند باید این کار را در پست‌های بازرسی مرزی در بروکسل، لیژ، فرودگاه شارلوای جنوبی بروکسل و فرودگاه‌های اوستنده انجام دهند. همچنین حیواناتی که با صاحب خود یا در عرض ۵ روز پس از آن پرواز نمی‌کنند باید در بروکسل یا لیژ وارد شوند.

 

حیوانات باید مستقیماً وارد بلژیک شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

 

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی بلژیک باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

حیوانات خانگی ممکن است به عنوان باکس تحویل شده یا به عنوان بار هوایی وارد کابین شوند.

 

۸.توله سگ و بچه گربه

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های واکسینه نشده از هیچ کشوری اجازه ورود به بلژیک را ندارند. واکسن هاری را نمی‌توان قبل از ۱۲ هفتگی انجام داد. توله سگ‌ها و بچه گربه‌هایی که از هر کشوری وارد بلژیک می‌شوند تا سن ۱۵ هفتگی نمی‌توانند این کار را انجام دهند و باید میکروچیپ شده و برای هاری واکسینه شوند.

 

۹.نژادهای ممنوعه

بلژیک هیچ نوع نژاد سگی را ممنوع نمی‌کند.

 

۱۰.صادرات حیوانات خانگی ساکن بلژیک

تمام سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌هایی که بلژیک را به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترک می‌کنند، باید میکروچیپ شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از ترک بلژیک صبر کنند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با شیوع بالای هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از ترک بلژیک آزمایش تیتر خون را انجام دهد، اگر قصد بازگشت دارید. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

۱۱.دیگر حیوانات

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

 

بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش مشمول الزامات واکسیناسیون هاری نیستند، اما ممکن است شرایط دیگری مانند مجوز واردات را داشته باشند و برای ورود به بلژیک باید گواهی سلامت داشته باشند. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

۱۲.CITES

نماد CITES: لاک پشت در خطر انقراض

 

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات بلژیک بررسی شد.

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

کتاب مرجع قوانین بین المللی حمل و نقل حیوانات خانگی

دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱