کلینیک دامپزشکی روژان
پرچم مالتا

قوانین حمل و نقل حیوانات مالتا

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات مالتا بررسی خواهد شد:

 

توصیه میگردد قبل از مطالعه این مقاله، مقاله کلیات قوانین حمل و نقل حیوانات را مطالعه نمایید.

اخطار:

کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در بخش ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد دارید از انگلستان به مالت سفر کنید، آزمون تیتر لازم نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، هنگام ورود به مالتا، هیچ قرنطینه‌ای برای حیوان خانگی شما اعمال نخواهد شد. تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌های خانگی، گربه‌ها و فرت از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۲ مراجعه کنند.

 

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ)

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به مالتا این است که حیوان خانگی خود را با ریزتراشه ۱۵ رقمی مطابق با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

 

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

 

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

 

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

۲.واکسیناسیون هاری

ریزتراشه حیوان خانگی

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت ریزتراشه برای ورود به مالتا انجام شده است.

 

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

 

تمام واکسیناسیونی که بعد از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

 

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد مالتا می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید حداکثر ۲۱ روز قبل از ورود به مالتا انجام شود.

 

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

 

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

 

مالت واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان یک واکسن اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد مالتا شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود برآورده شوند.

 

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد مالتا می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله ۳ را ببینید).

 

۳.تست تیتر هاری

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد مالتا می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، باید یک آزمایش تیتر هاری (FAVN) انجام شود (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.) نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض نتایج آزمایش در محدوده قابل قبول، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد مالتا شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از کشوری که مبتلا به هاری شدید وارد مالتا شوید. اگر ۳ ماه تقویمی قبل از سفر ندارید، حیوان خانگی شما برای مدت زمان لازم برای انجام این ۳ ماه قرنطینه خواهد شد.

 

۴.درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی

قبل از اینکه سگ شما بتواند وارد مالتا شود، باید یک تا پنج روز قبل از ورود به این کشور در برابر کرم‌های نواری خاص درمان شود، مگر اینکه حیوان خانگی شما مستقیماً از فنلاند، ایرلند یا نروژ وارد شود. اگر از ایالات متحده به مالت سفر می‌کنید، دامپزشک شما باید درمان کرم نواری را در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا (مرحله بعدی را ببینید) قبل از اینکه توسط USDA تأیید شود، ثبت کند.

 

۵.گواهی سلامت حیوان خانگی

اینجاست که قوانین متفاوت و متعارض است و به این بستگی دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد.

مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود. اگر این موضوع به درستی انجام پذیرفته باشد، حیوان خانگی شما طبق قوانین غیر تجاری به شرح زیر سفر خواهد کرد:

حمل و نقل غیرتجاری به مالت از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. اگر از کشوری با بیماری هاری وارد مالتا می‌شوید، مرحله ۳ اعمال می‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای مالتا را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. (توجه: اگر بعد از ۳۱ آگوست ۲۰۱۶ توسط دامپزشک مجاز صادر شده باشد، فرم جدید مورد نیاز است.) اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA و بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا معتبر باشد. گواهی باید توسط اداره محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

 

اگر از کشور دیگری به مالتا سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط سازمان دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ حیوان یا کمتر مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید، به مورد ۵ مراجعه کنید.) تا زمانی که واکسن هاری حیوان خانگی شما منقضی نشده باشد، برای ۴ ماه سفر در اتحادیه اروپا معتبر است.

 

شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به مالت از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

 

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مالتا سفر می‌کنند مورد نیاز نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا واکسن تقویت کننده هاری تجویز شود.

حمل و نقل تجاری:

مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف مدت ۵ روز از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ گربه، سگ یا موش خرما در حال سفر هستند. اگر هر یک از اینها درست باشد، حیوان خانگی شما طبق مقررات تجاری به شرح زیر سفر خواهد کرد:

حمل و نقل تجاری به مالت از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

 

قوانین حمل و نقل حیوانات اندونزی
ادامه مطلب

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها می‌توانند به صورت تجاری از کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای عاری از هاری یا کنترل‌شده هاری وارد مالتا شوند. سگ‌ها، گربه‌ها و فرت از کشورهای دیگر فقط می‌توانند با صاحب خود یا نمایندگان صاحبشان یا ظرف ۵ روز از آن وارد مالتا شوند. در این صورت مقررات غیر تجاری اعمال خواهد شد.

 

یک دامپزشک مجاز باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا برای مالتا را ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل کند.

اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA معتبر باشد و گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا باید توسط دفتر محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود، مگر اینکه گواهینامه توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

 

اگر از کشور دیگری به مالتا سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط سازمان دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر گربه، سگ یا موش خرما مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مرحله ۷ مراجعه کنید.) تا زمانی که واکسیناسیون هاری حیوان خانگی شما منقضی نشده باشد، برای ۴ ماه سفر در اتحادیه اروپا معتبر است.

 

حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی (BIP) در فرودگاه بین‌المللی لوقا وارد شود. حداقل ۳ روز قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

حمل و نقل تجاری به مالت از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

 

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. اگر از کشوری با بیماری هاری بالا وارد می‌شوید، مرحله ۳ اعمال می‌شود.

 

اگر حیوان خانگی شما به تنهایی از یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا به مالت سفر می‌کند، باید از یک محل دارای مجوز که توسط مرجع حاکم در کشور اتحادیه اروپا مسئول واردات و صادرات حیوانات خانگی ثبت شده است، سفر کند. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت داخل تجارت باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است.

 

۶.فرم پیش اطلاع رسانی

گواهی سلامت حیوان خانگی

فرم اطلاع رسانی قبلی از وزارت توسعه پایدار باید حداقل ۳ روز کاری قبل از آن ارسال شود.

 

۷.صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر می‌کنید، به منظور حمل و نقل آنها بر اساس مقررات غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشند و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آنها آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۵ را ببینید)

 

۸.ورود به مالتا از مالزی و استرالیا

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد مالتا می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

 

  1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
  2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
  3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

 

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد مالتا شوند به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده باشد.

 

۹.ورود هوایی

حیوانات خانگی که از طریق هوا از خارج از اتحادیه اروپا وارد می‌شوند باید این کار را در پست بازرسی مرزی در Luqa انجام دهند.

 

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد مالتا شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

 

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی مالت باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

 

۱۰.واردات توله سگ یا بچه گربه

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های واکسینه نشده اجازه ورود به مالتا را ندارند. توله سگ‌ها و بچه گربه‌ها باید ریزتراشه شوند، سپس زودتر از ۱۲ هفتگی برای هاری واکسینه شوند و حداقل ۲۱ روز قبل از ورود به کشور منتظر بمانند. مقررات در مراحل ۱-۵ اعمال خواهد شد. توله سگ‌های کشورهای آلوده به هاری باید حداقل ۷ ماه سن داشته باشند.

 

۱۱.نژادهای ممنوعه

مالت قوانین یا ممنوعیت سگ‌های خطرناک مبتنی بر نژاد را ندارد. صاحب سگ مسئول هر گونه آسیب یا آسیبی است که سگ خود را وارد کند.

 

اگر می‌خواهید یک گربه دورگه گرگ یا ساوانا وارد کنید، باید قبل از سفر از آژانس بهداشت حیوانات و آزمایشگاه‌های دامپزشکی مشاوره بگیرید.

 

۱۲.صادرات حیوانات خانگی

تمام سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها که از مالتا به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خارج می‌شوند باید ریزتراشه شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از خروج از کشور قرنطینه بمانند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با شیوع بالای هاری ببرید، دامپزشک شما باید حداقل ۳ ماه قبل از خروج از کشور، در صورت تمایل به بازگشت، آزمایش تیتر خون را انجام دهد. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

۱۳.دیگر حیوانات

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

 

برای سایر گونه‌های جوندگان، خرگوش‌ها، پرندگان، ماهی‌های زینتی، بین‌مرهگان، دوزیستان و خزندگان وارداتی از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین آندورا، سوئیس، کرواسی، ایسلند، لیختن‌اشتاین، موناکو، نروژ و سان‌مارینو، شرایط هاری وجود ندارد. با این حال، خرگوش‌های خانگی و جوندگان وارد شده به مالتا از هر کشور دیگر غیر اتحادیه اروپا تحت کنترل هاری به مدت ۴ ماه قرنطینه خواهند شد.

 

پرندگان، بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها باید گواهی سلامت برای ورود به مالتا داشته باشند. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

۱۴.CITES

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

 

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

در این مقاله قوانین حمل و نقل حیوانات مالتا بررسی شد.

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده مقاله بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

کتاب قوانین بین المللی حمل و نقل کشور ها

دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.