کلینیک دامپزشکی روژان
آسکاریدیوز سگ و گربه

آسکاریدیوز سگ و گربه

در این مقاله آسکاریدیوز سگ و گربه بررسی خواهد شد:

 

آسکاریدیوز سگ و گربه

نقش بیماری زائی

آسکاریدها یا کرم‌های گرد و دراز سگ‌ها و گربه‌ها نماتودهای انگل دام محسوب می‌شوند. این انگل‎ها بیشتر در توله‌ها و بچه گربه‌ها ایجاد بیماری می‌نمایند. Toxocara Canis و T. Cati دو گونه‌ای هستند که در میزبان خود سگ و گربه مشاهده می‌شوند و Toxocara Leonina اگرچه در هر دو میزبان مشاهده می‌شود اما کمتر در آن‌ها ایجاد بیماری می‌نماید و اغلب انگل دام‌های مسن می‌باشد. ماده‌های T. Canis در بعضی مواقع به ۱۸۰ میلی‌متر می‌رسند. در حالی که در گونه‌های دیگر کمتر ممکن است به نصف این اندازه برسند. ایجاد عفونت قبل از تولد در توله‌ها بارها حادث شده است. در بسیاری موادر مشاهده شده است که توله‌های سگ و بچه گربه‌ها قبل از اینکه از طریق مدفوع آلوده تخم کرم‌ها وارد بدن آن‌ها شوند به این بیماری مبتلا شده‌اند. معمولاً گوشتخواران غیراهلی مقادیری از این کرم‌ها را در بدن دارند و همین امر باعث می‌شود که
این گونه جانوران میزبان واسطی برای سرایت انگل به بدن سگ‌ها و گربه‌ها شوند.

Toxocara leonine به تنهائی نمی‌تواند عفونت قبل از تولد را در بدن دام بوجود آورد.

در گربه‌ها و به جرأت می‌توان گفت در سگ‌ها لاروها در دیواره روده به جلو می‌روند و بدون اینکه مهاجرت داشته باشند بعد از ۱۰ یا ۱۱ هفته می‌رسند و متناوباً موش‌ها به عنوان میزبان واسطه بیماری بعث سرایت بیماری شده‌اند و سبب گردیده‌اند که دوره بیماری به ۵ هفته تقلیل پیدا کند.

لاروهای Toxocara Canis و T. Cati از طریق پرده‌های سروزی به کبد بچه‌ها سرایت کرده‌اند و در این صورت سبب بزرگ شدن کبد و بوجود آوردن بیماری حاد گردیده‌اند.

نشانی‌های بیماری

اولین علامتی که به چشم می‌خورد از دست رفتن قدرت رشد بدن است که به موجب آن فعالیت‌های بدنی کم شده و دام ضعیف می‌شود و این گونه دام‌ها موهای تیره دارند و شکم آن‌ها نفخ‌دار بوده و علائم تورم معده و روده توجه دامپزشک را جلب می‌نماید.

اشتهای دام متلون است. استفراغ ممکن است حادث شود که در این صورت این نشانی در سگ‌های بالغ و غیربالغ قابل توجه خواهد بود. بعضی کرم‌ها ممکن است خود به خود در مدفوع مشاهده شوند. در مواردی که عفونت حاد باشد ناراحتی‌های شدید ریوی در اثر مهاجرت لاروهای بیماریزا ممکن است حادث شود و همین امر امکان دارد بعداً پنومونی در دام بوجود آورد. جراحات قشری کلیه (granuloma) که لارو انگل را در برگرفته ممکن است در توله‌ها و سگ‌های جوان مشاهده شود.

آکباش (نژاد آکباش سگ )
ادامه مطلب

درمان

استفاده از املاحPiperazineبه میزان ۵۰ میلی‌گرم برای هر کیلو وزن زنده دام از طریق خوراکی به منظور درمان بیماری مؤثر است.

Hexylresorcinolبرای توله‌ها داروی خوبی محسوب می‌شود و ۲/۰ تا ۴/۰ گرم از آن را در توله سگ‌ها و ۶/۰ تا یک گرم از آن را به سگ‌های بالغ می‌خورانند اما برای گربه‌ها نباید این دارو تجویز شود. استفاده از قرص Diethlcarbamazine (Caricide)اگرچه اغلب عوارضی مثل استفراغ به دنبال دارد ولی داروی خوبی است و مقدار آن ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم برای هر کیلو وزن زنده دام است و دارو را بعد از غذا به دام می‌خورانند.

Tetrachloroethyleneدر سگ‌ها و گربه‌ها تجویز می‌شود اما درکرم قلابدار سگ بیشتر مؤثر است و در صورتی‌که فوراً تجویز نمایند بسیار نافع خواهد بود و مقدار آن در سگ‌ها cc1/0 برای هر کیلو وزن زنده دام است و به صورت کپسول به دام بیمار می‌خورانند.

بالاخره Dithiazanine iodide (Diazen)به عنوان یک داروی مؤثر در درمان بیماری آسکاریدیوز سگ و گربه توصیه شده است. و مقدار آن برای کرم‌های دراز و بزرگ ۱۰ میلی‌گرم در روز بوده و به مدت ۵ روز درمان ادامه پیدا می‌کند.

استفاده از شربت Anthelmintic (Bayer) نیز ممکن است. در سگ‌ها و گربه‌های بیمار تجویز شود و در این صورت یک تا ۲ قاشق مرباخوری برحسب جثه دام صبح و عصر می‌خورانند.

در این مقاله آسکاریدیوز سگ و گربه بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد