کلینیک دامپزشکی روژان
انگل شناسی پرندگان

انگل شناسی پرندگان

در این مقاله انگل شناسی پرندگان بررسی خواهد شد:

انگل شناسی پرندگان

 

انگل بیرونی

را می‌توان با آزمایش مستقیم بیمار و پرهای آن تشخیص داد. ویژگی مربوط به وجود “شانه عسلhoneycomb عفونت انگل Cnemidocoptic غیر قابل تردید است ولی خراش دادن آرام پوست برای انجام تشخیص نیز مفید می‌باشد. کنه‌های دیگر از جمله Dermanyssus spp تشخیصشان دشوار است ولی معمولاً بعد از معاینه دقیق یافت می‌شوند. معاینه دقیق پرها معمولاً تخم‌های شپش و خود شپش‌ها را آشکار می‌کند.

معاینه پر زیر ذره بین ممکن است نیاز به تشخیص کنه ماسه ای (Syringophilus spp و سایر کنه‌ها داشته باشد).

انگل داخلی

را می‌توان از طریق تخلیه چینه دان و بررسی آن و نیز معاینه مدفوع، تشخیص داد. تک یاخته‌های سیار مانند Trichomonas spp، Spironucleus spp، Cochlosoma spp و Giardia spp از طریق معاینه فوری چینه دان تازه یا مواد مدفوع معلق در محول سالین ۰.۹ درصد تشخیص داده می‌شوند. اووسیت های پروتوزوآ و تخم‌های کرم معمولاً با این روش تشخیص داده می‌شوند ولی ممکن است نیاز به رویکردهای تغلیظ مانند شناوری مدفوع با استفاده از محلول‌های هپارتونیک (سولفات روی، نیترات سدیم یا محلول‌های قندی) یا سانتریفیوژهای مدفوع شود.

برخی پژوهشگران پیشنهاد نموده‌اند که سانتریفیوژ مدفوع به طور مداوم تخم انگل را نسبت به تکنیک‌های استاندارد شناوری مدفوع بیشتر تشخیص می‌دهد.

این تکنیک‌ها در اکثر کلینیک‌های دامپزشکی استفاده می‌شوند:

  • ترکیب ۲-۵ گرم مدفوع با ۱۰ میلی لیتر محلول شناور مدفوع را تا پراکنده شدن آن‌ها باید خوب تکان داد.
  • این مایع را باید در لوله ۱۵ میلی لیتر سانتریفیوژ باید وارد کرد تا هلال‌های کمی مثبت در بالا شکل بگیرند.
  • باید درپوش را روی لوله قرار داد و آن را در دمای نوسانی در دور ۱۲۰۰ سانتریفیوژ نمود.
  • قبل از آزمایش زیر میکروسکوپ باید به مدت چند دقیقه آن را نگه داشت.
اجتناب از رفتارهای ناخواسته پرندگان زینتی
ادامه مطلب

باید دقت داشت که اگر سانتریفیوژ گرمای ثابت استفاده شود، لوله را نباید کاملاً با محلول مدفوع پر کرد و نباید درپوش را استفاده نمود. بعد از آن سانتریفیوژ لوله در قفسه عمودی قرار می‌گیرد و با محلول شناور تازه برای شکل گیری هلال‌های پر می‌گردد. درپوش روی لوله قرار گرفته و لوله به مدت چند دقیقه نگه داشته می‌شود.

تشخیص عفونت‌های کرم نواری با روش‌های بالا دشوار است زیرا قسمت‌های پیش ملاز معمولاً برای شناوری خیلی سنگین بوده و ممکن است در اسمیر مدفوع تازه گم شود.

در این مقاله انگل شناسی پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.