کلینیک دامپزشکی روژان

نژاد سگ بیگل

نژاد سگ بیگل نه تنها یک سگ شکاری عالی و یک همراه وفادار میباشد، بلکه سرزنده، بامزه و – به لطف ظاهر ملتماسانۀ خود – جذاب بنظر میرسد. آنها برای شکار در دسته ها پرورش داده شده اند، بنابراین از مشارکت لذت می برند و به طور کلی آسانگیر میباشند.

دو نوع بیگل وجود دارد:

  • بیگل هایی که قد آنها از شانه کمتر از ۳۳ سانتیمتر میباشد.
  • بیگل هاییکه بین ۳۳ تا ۳۸ سانتیمتر میباشند.

همانگونه که علاقمندان به سگها می گویند، هر دو نوع بیگل، محکم، قوی و نسبت به جثۀ خود قدرتمند میباشند. آنها در رنگ هایی مانند لیمویی، قرمز، سفید و “سه رنگ” دیده می شوند. نقطۀ قوت بیگل در چهرۀ قابل تحسین او میباشد. چشمان بزرگ قهوه ای یا فندقی در کنار گوش های بلند و بامزه که بر روی یک سر پهن قرار دارند.

بیگل که از سوی طرفداران این نژاد، بعنوان یک سگ “شاد” توصیف شده است، سگی مهربان، دوست داشتنی، شاد و همراهی مطمئن میباشد- تمام خصوصیاتی که می تواند آنها را به سگهای خانوادگی عالی تبدیل نماید. جای تعجب نیست که سالها بیگل محبوب ترین سگ شکاری در میان صاحبان حیوانات خانگی آمریکایی بوده است. این سگهای شکاری، کنجکاو، باهوش و پرانرژی میباشند و به زمان بازی زیادی نیاز دارند.

نگهداری نژاد سگ بیگل

بیگل ها باید با غذای سگ با کیفیت بالا، تغذیه شوند. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا مسن) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن میباشند، بنابراین میزان کالری و میزان وزن سگ خود را تحت نظارت و کنترل داشته باشید.

استفاده از خوراکی های تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد. اما استفادۀ زیاد از آنها می تواند باعث چاقی گردد. در مورد اینکه کدامیک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی ضرر میباشند و کدامیک مضر هستند، بیشتر بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگتان نگرانی دارید، با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس سگتان قرار داشته باشد.

ظاهر نژاد سگ بیگل

مانند یک “فاکس هاند” (شکارچی روباه) مینیاتوری میباشند، این سگها، محکم و به نسبت جثۀ خود قدرتمند هستند و با ظاهر شکنندۀ سگهای شکاری، می توانند در تعقیب و گریزها به خوبی دوام بیاورند و تا سر حد مرگ شکار خود را دنبال نمایند.

دلایل مدفوع خواری در سگ و گربه
ادامه مطلب

بطور معمول ویژگی های ظاهری بیگل عبارتند از:

قد: ۳۳ تا ۳۸ سانتی متر

وزن: ۹ تا ۱۴ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۵ سال

گروه: شکاری

تاریخچه نژاد سگ بیگل

ریشۀ این نژاد قدیمی، قرن ها موضوع حدس بوده است. حتی نام نژاد نیز همراه با رمز و راز است. برخی از کارشناسان می گویند این واژه از کلمۀ گالیایی “بَیگ” (کوچک) گرفته شده است، در حالی که برخی دیگر به اصطلاح فرانسوی برای صدای سگهای شکاری در هنگام شکار، یعنی be’geule، اشاره دارند.

گزارشاتی در مورد سگهای شکاری کوچک که برای شکار خرگوش و خرگوش صحرایی در انگلستان بکار رفته اند، مدتها قبل از ورود لژیونهای رومی در سال ۵۵ قبل از میلاد، وجود دارد. یک مرجع انگلیسی بیگل را “سگ شکاری پاکوتاه” کشور ما و “بومی این سرزمین” نامیده است.

در دهه ۱۵۰۰، بیشتر جنتلمن های انگلیسی دسته هایی از سگهای شکاری بزرگ داشتند که آهوها را ردیابی می کردند و سگهای شکاری کوچکتری که خرگوشها را ردیابی می کردند. سگهای کوچک و جمع و جورتر، اجداد بیگل های امروزی ما بودند.

عبارت “سگ شکاری پاکوتاه” برای درک جذابیت گسترده بیگل برای شکارچیان در انگلیس ، قاره و آمریکای شمالی کلیدی میباشد. بر خلاف سگهای شکاری بزرگتر مانند سگهای شکار روباه یا هاریرها، بیگل را می شد با پای پیاده به شکار برد – به هیچ اسبی نیاز نبود-. کسانی که توانایی تأمین غذا و اصطبل اسبها را نداشتند و خانمها و آقایانی که پیرتر از آن بودند که یک روز سخت را بر پشت اسب بگذرانند، می توانستند به راحتی با یک دسته از بیگل ها، بصورت پیاده همراه گردند.

واردات نژاد سگ بیگل به آمریکا از سالها بععد از جنگ داخلی شروع شد و بلافاصله محبوبیت آنها در میان شکارچیان خرگوش در ایالات متحده افزایش یافت. AKC اولین بیگل خود را به نام بلاندر در سال ۱۸۸۵ ثبت کرد. تا به امروز نیز صاحبان بیگل ها در مناطق جنگلی آمریکای شمالی به بینی عالی سگهای خود، صدای موسیقی و رویکرد مشتاقانه به شکار خرگوش، سوگند یاد می کنند.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.