کلینیک دامپزشکی روژان
دستگاه تنفس پرندگان

دستگاه تنفس فوقانی پرندگان

در این مقاله دستگاه تنفس فوقانی پرندگان مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

دستگاه تنفس فوقانی پرندگان

 

دستگاه تنفسی فوقانی

اندازه و شکل سوراخ بینی بین گونه‌ها متغیر است. آن‌ها در بالای قسمت منقار واقع شده‌اند (به جز در kiwi,، که آن‌ها در نوک منقار واقع شده‌اند). در طوطی‌ها و کبوترها (و جغدها) آن‌ها در داخل نوکپایه[۱] گوشتی قرار دارند. تنها داخل سوراخ‌های بینی اپرکلوم، یک بافت آویزان کراتینی، می‌باشد.

سپتوم بینی:

تا حدودی استخوانی و تا حدودی غضروفی است. در طوطی‌ها و بسیاری از گونه‌های دیگر کامل است، و حفره بینی را تا سطح choana. جدا می‌کند. در داخل حفره بینی، conchae (توربینت[۲]) بینی قرار دارد، معمولاً به سه قسمت تقسیم می‌شوند: توربینت های رگ دار scroll مانند باپوشش اپیتلیوم سنگفرشی مطبق. توربینت های میانی، scroll مانند همراه با پوشش مخاطی؛ و توربیت های دمی با پوشش اپیتلیال بویایی که توسط عصب بویایی عصب دار شده‌اند.

حالت عروقی توربینت ها در نرخ از دست دادن آب و گرما از بدن کمک می‌کند. شبکه سینوس infraorbital به حفره بینی در نواحی میانی و دمی حفره بینی متصل می‌شود. با این حال، اتصالات بین حفره بینی و سینوس‌ها به گونه ای است که برای نمونه برداری از سینوس‌ها توسط flush. بینی دشوار است.

سینوس‌های infraorbital در اطراف چشم، منقار فوقانی، فک زیرین و بخش‌های pneumatised جمجمه واقع شده‌اند . آن‌ها به عنوان منقاری (در ماکسیلاری منقار یا منقار)، periorbital / preorbital (منقار تا چشم)، infraorbital (بخش میانی تا چشم)، فک پایین (بخش فک پایین منقار) و postorbital (اطراف منفذ گوش) دسته بندی می‌شوند. طرف راست و چپ ارتباط برقرار می‌کنند و در Anseriformes، Psittaciformes و Passeriformes حشره خوار دیورتیکول دارند. آن‌ها در Passeriformes غیر حشره خوار ارتباط برقرار نمی‌کنند.

هر سینوس infraorbital پنج دیورتیکول و دو اتاقک دارد:

 • دیورتیکولوم منقاری:

 • درون منقار، توسط استخوان پری ماکسیلاری محصور شده است.
 • محفظه ماکسیلاری:

 • در زیر سوراخ‌های بینی، دیورتیکولوم از قسمت جانبی تا دیورتیکول شکمی، به عقب تا دیورتیکولوم preorbital گسترش می‌یابد.
 • دیورتیکولوم preorbital:

 • در فضای بین سوراخ‌های بینی و حالت منقاری چشم وجود دارد.

از ناحیه میانی توسط حفره بینی و از قسمت پشتی – جانبی توسط استخوان‌های بینی و فرونتال محدود می‌شود. به اتاقک زیر چشم متصل می‌شود.

 • محفظه زیر چشم:

 • زیر استخوان چشم. از ناحیه میانی توسط گسترش بخش دمی حفره بینی و از قسمت جانبی توسط استخوان‌های پری فرونتال و گونه ای[۳] محدود می‌شود.
 • دیورتیکولوم

  Infraorbital.

 • بالاتر از محفظه زیر اوربیتال، پشت کمان زیر چشم و بخش میانی تا چشم گسترش می‌یابد. این بزرگ‌ترین دیورتیکولوم است.
 • دیورتیکولوم Postorbital. این دو بخش دارد:

بخش دمی دیورتیکولوم preauditory:

از قسمت دمی تا استخوان چشم گسترش می‌یابد و با استخوان‌های تمپورال و چهار سر به صورت جانبی محدود می‌شود، وقسمت فوقانی بلافاصله از قسمت دمی تا چشم می‌باشد.

 • دیورتیکول فک پایین:

 • با بخش فک بالا در نزدیکی دیورتیکول postorbital ارتباط برقرار می‌کند.استخوان فک پایین را اشغال می‌کند.

 

علاوه بر این کیسه هوا سرویکوسفالیک[۴] با دمی‌ترین بخش سینوس infraorbital ارتباط برقرار می‌کند.

این کیسه هوا در تبادل گاز هیچ نقشی ندارد و با دستگاه تنفسی تحتانی نیز ارتباط برقرار نمی‌کند این دو بخش دارد: سفالیک فوقانی (از ناحیه استخوان پس سری تا دقیقاً پشت نوکپایه cere,)، که در بسیاری از گونه‌ها وجود ندارد، از جمله ماکو، و سرویکال (از ناحیه پرده صماخ[۵] و در دو ستون دو طرفه به پایین گردن گسترش می‌یابد). تصور می‌شود چندین نقش ایفا می‌کند: عایق برای حفظ گرما، کنترل شناور شدن، کاهش نیروی ضربه با آب در پرندگان ماهی خوار، و حمایت از سر در هنگام خواب یا پرواز. Jugular venepuncture (سوراخ کردن زیرگلو) ممکن است منجر به ورود خون به این کیسه هوا شده و به عنوان epistaxis. ظاهر شود.

دستگاه تنفسی فوقانی عملکردهای مختلفی دارد:

حس بویایی ایجاد می‌کند. ذرات هوابرد را فیلتر می‌کند؛ در تنظیم دما نقش دارد، و در حفاظت از آب نقش دارد.

[۱] cere.

[۲] turbinates),

[۳] jugal

[۴] cervicocephalic

[۵]tympanic

 

در این مقاله دستگاه تنفس فوقانی پرندگان مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام مارا دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱