کلینیک دامپزشکی روژان
رفتار گربه

رفتار اجتماعی گربه‌ها (رفتار در موقع جفت گیری ، رفتار با توله ها و…)

در مورد رفتار اجتماعی گربه‌ها مطالعات زیادی شده است؛ این مطالعات بیشتر در مورد رفتار گربه‌ها در موقع جفت‌گیری و زایمان و رفتار مادرانه گربه‌های ماده و رفتار و حرکات اجتماعی توله سگ‌ها می‌باشد؛

 

رفتار گربه‌ها در موقع جفت‌گیری :

در گربه‌های ماده در حدود سن ۶ ماهگی رفتار جنسی آغاز می‌شود طبق مطالعاتی که به عمل آمده است فحلی گربه‌ها هر ۳ تا ۴ هفته یک بار تکرار می‌شود. مرحله طلب جنسی در گربه‌های ماده منحصر به زمان فحلی آن‌ها است.

به منظور بیدار کردن میل جنسی در گربه‌های ماده به طور آزمایشی با مالش گردن و پشت آن‌ها و نوازش آهسته ناحیه مقعد و دستگاه تناسلی این کیفیت را بوجود آورده‌اند. نشانه‌های تحریک جنسی عبارتست از زیاد شدن تحدب انحنای فقرات کمی جلوتر (Lardosis) جمع کردن پاها، بلند کردن کفل و قوز کردن بدن می‌باشد.

علائم خودبخودی مرحله طلب جنسی شامل نزدیک شدن ماده به نر و خم شدن در مقابل او و برآوردن صدائی شبیه به ناله می‌باشد. در طول این مدت گربه ماده بدن خود را می‌لیسد و ناحیه مقعد و دستگاه تناسلی را بیش از حد معمول لیس می‌زند و روی زمین می‌غلطد و با چنگال‌های خود بدنش را می‌خاراند.

گربه‌های نر در سن ۱۱ ماهگی آماده انجام اعمال جنسی می‌شوند اما ممکن است در سن ۶ ماهگی نیز این کیفیت حاصل شود در بعضی مواقع دیده شده است که در سن ۱۸ ماهگی یا بیشتر این کیفیت در گربه نر آغاز می‌شود.

رفتار گربه

 عمل جنسی:

گربه نر در ابتدای شروع عمل جنسی همین که نزدیک گربه ماده می‌رسد صدائی از خود بروز می‌دهد و بدین ترتیب مقدمات امر را فراهم می‌آورد و گربه ماده با خم کردن پشت خود آماده پذیرش گربه نر می‌شود. در این موقع گربه نر با گرفتن پوست ناحیه گردن بالای او پریده و با چنگال‌های قدامی خود گربه ماده را مشت و مال می‌دهد و روی کفل گربه ماده خود را می‌لغزاند و به مدت ۱ تا ۳ دقیقه این کیفیت را ادامه می‌دهد و گربه ماده ناله سر می‌دهد و بعد از چندی انزال صورت گرفته و گربه ماده فوراً از صحنه خارج می‌شود

 

و بعد از آمیزش جنسی گربه ماده حرکاتی از خود بروز می‌دهد که شامل غلطیدن روی یک طرف و پنجه زدن  و مالیدن شدید دهان خود به زمین می‌باشد و بینی و اطراف صورتش را به روی زمین می‌ساید. در بعضی مواقع پاهای قدامی خود را لیس می‌زند گاهی بدن و زمانی ناحیه دستگاه تناسلی خود را می‌لیسد. در این مواقع گربه نر میل زیادی به عمل جنسی ندارد اما دیده شده است که بلافاصله بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه دوباره گربه نر عمل جنسی را انجام داده است.

به منظور جفت کردن گربه‌ها لازم است به آن‌ها اجازه داد ۳ تا ۴ روز در یک محل با هم باشند و بعد موقعی که گربه ماده در حالت طلب قرار می‌گیرد برای جفت‌گیری آماده می‌شود در این مدت حضور مداوم گربه نر لازم به نظر می‌رسد و باید به گربه نر اجازه داد تا روی گربه ماده بپرد.

 

اخته در گربه‌ها :

در گربه‌های ماده اخته در عرض ۲۴ ساعت باعث از بین رفتن همیشگی رفتار جنسی می‌شود. هرگاه گربه‌های نر بعد از بلوغ اخته شوند در این صورت میل جنسی آن‌ها بسیار کم و ممکن است اصولاً رفتار جنسی از آن‌ها سر نزند. در گربه‌های ماده که قبل از بلوغ اخته شده‌اند یعنی در ۴ ماهگی یا زودتر این عمل در آن‌ها انجام شده است رفتار جنسی از خود نشان نمی‌دهند و در برابر گربه‌های ماده محل کاملاً بی‌تفاوت هستند.

 

 زایمان و رفتار مادرانه گربه‌ها :

از همان موقعی که بچه گربه در شکم مادر است محبت گربه مادر نسبت به بچه‌اش آغاز می‌شود. گربه ماده حس می‌کند در رحمش موجودی فعالیت می‌کند او با علاقه خاصی از بچه‌اش حمایت می‌کند و همین علاقه و محبت باعث می‌شود که در موقع زایمان حرکاتی به شکم خود داده و عبور جنین را از مجرای رحمی آسان سازد. خروج کیسه امنیوتیک و پاره شدن آن و ریختن مایع جنینی گربه ماده را به لیسیدن ماده تحریک می‌کند و با لیسیدن مداوم بچه گربه او را در پوششی از ترشحات جنین قرار می‌دهد.

درمان سرماخوردگی بچه گربه در منزل
ادامه مطلب

سپس؛

با لیسیدن‌های مداوم و قوی بچه گربه را به تنفس وا می‌دارد. در بسیاری از موارد بند ناف خیلی محکم است. و مشاهده شده است که گربه ماده با علاقه خاصی آن را قطع نموده و می‌بلعد. بعد بچه گربه پوزه خود را در مجاورت نوک پستان مادر قرار داده و شروع به مکیدن شیر می‌کند. و بعد از گذشتن ۸ هفته از تاریخ زایش محبت مادر به منتهی درجه می‌رسد و مهم‌ترین علامت این محبت خاص مادر به پرستاری از بچه‌اش می‌باشد. نشانی دیگراین محبت مادرانه حمل بچه گربه توسط مادرش به خانه و مواظبت از او در مقابل حوادث احتمالی می‌باشد.

رفتار مادر پس از ۴ هفتگی :

همینکه بچه گربه بزرگ شد محبت مادر نقصان پیدا می‌کند این کیفیت ممکن است. از سن ۴ هفتگی حاصل آید. در این موقع گربه مادر بجای شیر دادن به بچه در کنارش می‌نشیند. و ناظر بر حرکات او می‌باشد. و خزیدن او را روی زمین تماشا کرده و او را در راه رفتن کمک می‌کند و سپس در سن ۷ هفتگی گربه ماده به جای نشستن در کنار بچه همراه او راه می‌رود. زیرا بچه احتیاج به پرستاری دارد. در این موقع مادر در مواقع سرگردانی که راه را گم می‌کنند آن‌ها را به منزل می‌آورد. و بعد رفته رفته او را رها می‌کند تا برای خودش غذا تهیه کرده و مستقلاً به زندگی خویش ادامه دهد.

 

رفتار اجتماعی بچه گربه‌ها :

رفتار اجتماعی بچه گربه‌ها را می‌توان در ۳ دوره از زندگی آن‌ها مورد بررسی قرار داد. در مرحله اول که از ابتدای تولد آغاز و به سن ۳ هفتگی خاتمه می‌پذیرد در حقیقت موقعی است. که بچه گربه از شیر گرفته می‌شود. رفتار بچه گربه‌ها در این سن در موقع خواب و بیداری قابل ملاحظه است و لازم است نهایت مواظبت از آن‌ها به عمل آید. زیرا بچه گربه‌ها بهم فشار آورده و روی زمین می‌غلتند و هرگاه از آن‌ها پرستاری به عمل نیاید ممکن است. زیر دست و پای بقیه بچه گربه‌ها و یا احیاناً مادر خویش خفه شوند. و در این سن موقعی که بچه گربه‌ها نزد مادر خود نیستند. خیلی ناراحت بوده و پیوسته فریاد و ناله می‌کنند.بچه گربه‌ها در این موقع در وضعیت‌های ناجور قرار می‌گیرند و پیوسته ناله سر می‌دهند. تا مادر آن‌ها رسیده و وضعیت آن‌ها را به شکل صحیح درآورد.

در مرحله دوم؛

که همزمان با از شیر گرفتن بچه گربه‌ها آغاز می‌شود. بچه گربه‌ها میل زیادی به رفتن به بیرون از منزل دارند. و مادر خود را تعقیب می‌کنند. به طور خیلی فعالانه بازی کرده و جست و خیز می‌نمایند.

اگر در این موقع تغذیه آن‌ها از طریق پرستاری صحیح باید صورت گیرد. ممکن است در همین سن به پیدا کردن و خوردن غذا عادت کنند. اغلب عقیده دارند که در این سن بچه گربه‌ها احتیاجی به مادر خود ندارند و خودشان قادر به پیدا کردن و خوردن غذا هستند. برای این منظور با مادر خود به خارج از منزل بروند تا غذای خود را پیدا کرده و بخورند. بعد از چندی بچه گربه‌ها عادت پیدا می‌کنند. تا در ظرف خود غذا بخورند و پس از چند هفته خودشان غذا را از زمین برداشته و می‌خورند.

در مرحله سوم ؛

بچه گربه‌ها کاملاً عادت به خوردن غذا پیدا می‌کنند. غذای خود را در مقابل خودشان قرار داده و با کمال شیطنت به آهستگی شروع به خوردن می‌کنند. به منظور تربیت گربه‌های خوب لازم است از همین موقع بچه گربه‌ها را کاملاً زیر نظر داشت. حداقل تا یک سالگی نسبت به تربیت آن‌ها کوشید. بعد گربه‌ها رفته رفته به بازی عادت می‌کنند. در پی پیدا کردن جفت مناسب برای خود می‌افتند. و یا برای همیشه مجرد زندگی کرده و خود به تنهائی نسبت به پیدا کردن غذا اقدام می‌نمایند.

 

 

در این مقاله همه چیز درخصوص رفتار اجتماعی گربه‌ها (رفتار در موقع جفت گیری ، رفتار با توله ها و…)بررسی شده است.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱