کلینیک دامپزشکی روژان
تمیز کردن و dematting خرگوش‌ها

تمیز کردن و dematting خرگوش‌ها

تمیز کردن و dematting خرگوش‌ها

تمیز کردن  برای عاری نگه داشتن خز از مواد زائد و موهای ریخته شده مهم است و از شکل گیری mats  جلوگیری می‌کند. گونه‌هایی که خز پرپشت و با موهای بلند دارند، بیشتر مستعد ایجاد کرم‌های پنیر بین جاهای مخفی پاها و اطراف ته دم هستند. رختخواب کثیف یا آلوده به ادرار و مدفوع می‌تواند منجر به ایجادmat  زیرپوستی عفونی و متورم شود. چیدن موهای آلوده و کثیف و درمان پوست باعث شکسته شدن چرخه نامطلوبی می‌شود که هنگام آلوده شدن بیش­ازحد خز رخ می‌دهد و باعث دردناک شدن پوست شده، به­طوری­که خرگوش نتواند آن را به­درستی تمیز کند. تمیز نکردن پوست باعث شکل­ گیری mat و ایجاد آلودگی می‌شود.

برخی mats ها ممکن است جدا شوند و موهای ریخته­شده به­آرامی و قبل از شانه کردن باقیمانده خز خارج شوند. ملایمت حین کشیدن mats از خز مهم است زیرا پوست به­آسانی زخم می‌شود. Mats های عمیق را باید برش داد. یک قیچی تیز را می‌توان برای برش خط عمود mat به پوست در چند مکان به کار برد که امکان برس کشیدن  یا برداشتن کل mat را می‌دهد و بدون برش پوست می‌توان اطراف mat را برش داد. زمان، صبر و نور کافی در این باره نیاز است. بسیاری از خرگوش‌ها را باید بیهوش نمود (باکس ۴.۴ را ببینید). برای برداشتن خز matted می‌توان از قیچی استفاده کرد ولی استفاده از آن در برداشتن mats جمع­شده رضایت­بخش نیست.

و در ادامه:

موهای ظریف  به­ سرعت در دام تیغه‌ها می افتند. کشیدن پوست از قسمت جلو قیچی‌ها و به جریان انداختن آرام  قیچی روی پوست، ریسک زخم شدن را کاهش می‌دهد. شستشوی خرگوش‌های چرک ­شده بدون چیدن خز کثیف­شده، چندان رضایت­بخش نیست. تمیز کردن خز پرپشت خرگوش تقریباً غیرممکن است و معمولاً پس از حمام کردن matted می‌شود. خز نمور و چرک­شده که روی پوست عفونی­شده قرار گرفته بسیار زیان­بار است.  حمام کردن خرگوش ممکن است استرس­زا بوده و گزارش‌هایی در مورد شوکه شدن و مرگ خرگوش‌ها پس از استفاده از استخرهای ضد عفونی شده و فروبردن خرگوش‌ها در آن‌ها ارائه شده است (هاروی، ۱۹۹۵). معمولاً چیدن و تمیز کردن نواحی آلوده بدون استفاده از استخرها اثربخش است. لازم است که موها را خارج کرد زیرا مانعی را بین پوست و هرگونه ماده موضعی به ­کار­ رفته ایجاد می‌کند.

در این مقاله همه چیز در خصوص تمیز کردن و dematting خرگوش‌ها بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳