کلینیک دامپزشکی روژان
کونژکتویت در سگ ها

کونژکتویت در سگ ها

در این مقاله کونژکتویت در سگ ها بررسی خواهد شد:

 

کونژکتویت در سگ ها

التهاب نسج ملتحمه چشم را Conjunctivitisنامند.

عوامل مولده بیماری عبارتند از:

میکروب‌ها و ویروس‌های مختلف این عارضه ممکن است اولیه و یا ثانویه یعنی متعاقب بیماری‌های عفونی حادث شود. تورم و سرخی ملتحمه چشم و جمع شدن چرک در گوشه چشم در اثر میکروب‌های مختلف ایجاد می‌شود. در بعضی مواقع ورود گرد و غبار و اجسام خارجی در چشم ایجاد کونژکتویت می‌نماید. بعضی انگل‌ها مثل Thelazia califoriensis در چشم سگ‌ها ایجاد کونژکتویت می‌نماید. سگ‌های مبتلا چشم خود را به اجسام مختلف می‌مالند و در نتیجه التهاب چشم را سبب می‌شوند.

درمان کونژکتویت عفونی:

براساس شستشوی چشم با یک محلول ضدعفونی مناسب و تجویز آنتی بیوتیک‌های مؤثر و مواظبت‌های بهداشتی استوار است.

Sodium Sulfacetamid یا محلول چشمی Sulfathiazoleپنج درصد در کونژکتویت‌های ویروسی به عنوان بهترین داروهای مؤثر شناخته شده‌اند.

در حساسیت‌های چشمی و کونژکتویت چرکین تجویز قطره Isoptocetamidپانزده درصد روزی ۶ دفعه هر دفعه ۲ یا ۳ قطره در چشم نافع است. در گربه کونژکتویت به شکل ادماتوز و حالت متورم مشاهده می‌شود و در مواردی سرخی مخملکی شکل پلک چشم توجه دامپزشک را جلب می‌کند در این گونه موارد تجویز پماد چشمی ۲۵/۰ درصد Combisonبا نتایج درمانی قابل ملاحظه‌ای همراه بوده است.

مواظبت‌های بهداشتی از سگ و گربه حائز اهمیت است و بدین منظور لازم است دام بیمار را در محلی تاریک و آرام نگهداری نموده و هرچند وقت یک بار با پنبه آغشته به اسیدبوریک چشم دام را شستشو داد.

استفاده از مواد antihistamineاز طریق خوراکی و تزریقی به منظور از بین بردن حساسیت‌های موجود توصیه می‌شود. استفاده از قطره استریل چشمی Collyre iodore Calcique P.O.Sدر مواردی که عفونت اولیه باشد تجویز می‌شود.

ریکتزیوز سگ‌ها
ادامه مطلب

در این مقاله کونژکتویت در سگ ها بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد