کلینیک دامپزشکی روژان
کراتیت در سگ و گربه

کراتیت در سگ و گربه

در این مقاله کراتیت در سگ و گربه بررسی خواهد شد:

 

کراتیت در سگ و گربه

التهاب قرنیه را کراتیت (keratitis) نامند.

این عارضه ممکن است سطحی (Superficial) یا درفضاهای داخلی نسوج همبند ظریف (interstitial) یا قرحه‌ای (ulcerative) باشد.

۱- کراتیت سطحی:

این عارضه در اثر نفوذ عناصر خارجی در سطح قرنیه حادث می‌شود و بر اثر نفوذ عفونت به قسمت‌های سطحی قرنیه کراتیت سطحی بوجود می‌آید. در اثر کمبود ویتامین Aعوارضی نظیر کراتیت سطحی حادث می‌شود. این بیماری در سگ‌های پشمالو و چشم درشت بیشتر از سگ‌های دیگر مشاهده می‌شود و معمولاً یک طرفی است.

۲- کراتیت نسوج:

همبند ظریف – متعاقب بیماری‌های ژوناژ و تورم کبد عفونی سگ‌ها حادث می‌شود. این عارضه در سگ‌های جوان بیشتر مشاهده می‌شود و اغلب دو طرفی است. ابتدا در نسوج همبند ظریف به طور مختصر ایجاد می‌شود و بعد در اثر پیشرفت عفونت تمام قرنیه را فرا می‌گیرد. در سگ‌های شکاری که در اراضی جنگلی به دنبال شکار می‌دوند و در گربه‌هایی که در محل‌های مرطوب و کثیف به سر می‌برند این بیماری بیشتر مشاهده می‌شود و مهم‌ترین علامت این عارضه ترس از نور است.

۳- کراتیت‌های قرحه‌ای:

از علائم مشخصه این عارضه هجوم الدمی مخاطات چشم و جمع شدن ترشحات چرکین در گوشه چشم می‌باشد و مویرگ‌های چشم هجوم الدمی می‌شود این عارضه ممکن است در عرض ۲ یا ۴ هفته خود به خود بهبود یابد. در بعضی موارد التهاب مزمن قرنیه و نسج ملتحمه چشم Chronic Keratoconj Unctivitis حادث می‌شود و این عارضه بیشتر در اثر جمع شدن پیگمان‌های مختلف در چشم بوجود می‌آید.

درمان

هرگاه بیمار در محلی تاریک نگاهداری شود در این صورت موفقیت بیشتری در امر درمان به دست می‌آید. استفاده از کمپرس آب گرم در موضع توصیه شده است. ترشحات چرکین موجود در چشم را بایستی با تجویز محلول ۳% بیکربنات دو سود خارج نمود.

Multiceps Multiceps
ادامه مطلب

تجویز قطره چشمی Atropine %1 (P.O.S) روزی ۲ مرتبه نافع است برای برطرف کردن اسپاسم‌های مژگان و اتصال پیوستگی ناهنجار احتمالی (Synechia) عنبیه به قرنیه در جلو یا به کپسول عدسی در عقب استعمال مواد آنتی بیوتیک مثل قطره چشمی Sulfacetamidو Chloramphenincolو پماد چشمی Bacitracinنافع است.

استفاده از قطره چشمی Ciprofloxacine 0.3% و قطره چشمی Gentamicinیا نتایج خوبی همراه بوده است.

تزریق شیر استریل در زیر جلد به علت شوک حاصله در سگ نتایج خوبی داده است استفاده از ویتامین‌های Aو Dو B. Complixتوصیه شده است. در کراتین‌های مزن استفاده از اشعه Xو اخیراً اشعه βاز طریق استعمال مواد رادیواکتیو مثل استرنسبوم توسط دامپزشکان آمریکائی عمل شده و نتایج نیکوئی در برداشته است عمل مواد رادیواکتیو عبارتست از تخریب مویرگ‌های خونی که در اعمال قرنیه وظیفه حساسی به عهده ندارند و این طریقه درمان به منظور معالجه عوارض مزمن بیماری و از بین بردن مواد رنگی در قرنیه نافع است.

نظر به اینکه سگ‌ها و گربه‌ها عادت دارند موضع بیمار را به اشیاء مختلف بمالند علهذا لازم است در کراتیت قرحه‌ای حتماً چشم پانسمان شود. به منظور درمان کراتیت interstitialتجویز قطره استریل چشمی Cortisone %1 توصیه می‌شود.

در این مقاله کراتیت در سگ و گربه بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد