کلینیک دامپزشکی روژان

همه چیز درباره قوانین حمل و نقل حیوانات کرواسی

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در بخش ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد سفر به کرواسی از بریتانیا را دارید، آزمون تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

 

تا زمانی که قوانین زیر رعایت شود، حیوان خانگی شما قرنطینه نخواهد بود. تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌های خانگی، گربه‌ها و فرت از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۱ مراجعه کنند.

قوانین حمل و نقل حیوانات کرواسی

 

۱.ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ):

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به کرواسی این است که حیوان خانگی خود را با میکروتراشه ۱۵ رقمی سازگار با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

 

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

۲. قوانین حمل و نقل حیوانات کرواسی – واکسیناسیون:

واکسن هاری حیوانات خانگی

 

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت ریزتراشه برای ورود به کرواسی انجام شده است.

 

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

 

تمام واکسیناسیونی که پس از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود، واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد کرواسی می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید زودتر از ۲۱ روز قبل از ورود به کرواسی انجام شود.

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

کرواسی واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان واکسیناسیون اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد کرواسی شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود برآورده شوند.

 

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد کرواسی می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله ۳ را ببینید).

 

۳.تست تیتر هاری:

آزمایش تیتر خون

 

اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا وارد کرواسی می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، آزمایش تیتر هاری (FAVN) باید توسط دامپزشک مجاز انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.) نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض اینکه نتایج آزمایش در محدوده قابل قبولی باشد، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خونگیری وارد کرواسی شود. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از یک کشور مبتلا به هاری وارد کرواسی شوید.

 

۴. قوانین حمل و نقل حیوانات کرواسی – گواهی سلامت حیوان خانگی:

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

 

حمل و نقل غیرتجاری به کرواسی از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. در صورت ورود به کرواسی از یک کشور مبتلا به هاری، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

 

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای کرواسی را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود. توسط CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به کرواسی سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط سازمان دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مورد ۶ مراجعه کنید.) این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

 

حیوانات خانگی که با صاحبان خود یا ظرف ۵ روز پیش از ورود به کرواسی وارد می‌شوند، می‌توانند در فرودگاه‌های دوبرونیک، مالی لوشینج، اوسیجک، پولا، ریجکا، اسپلیت، زادار و زاگرب وارد کرواسی شوند.

 

واردات غیر تجاری به کرواسی از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

– مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

 

– از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کرواسی سفر می‌کنند لازم نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا یک واکسن تقویت کننده هاری تجویز شود.

مهم نیست از چه کشوری وارد کرواسی می‌شوید، شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون صاحب آنها سفر می‌کنند.

 

سفر تجاری به کرواسی از یک کشور عاری از هاری یا کنترل شده در خارج از اتحادیه اروپا:

– مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

 

– یک دامپزشک دارای مجوز باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا برای کرواسی را ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA معتبر باشد و گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا باید توسط دفتر محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود، مگر اینکه گواهینامه توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

Cubana Airline قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

اگر از کشور دیگری به کرواسی سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط سازمان دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شود.

 

این فرم برای حمل و نقل ۵ حیوان یا کمتر مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید، به مورد ۵ مراجعه کنید.) تا زمانی که واکسن هاری حیوان خانگی شما منقضی نشده باشد، برای ۴ ماه سفر در اتحادیه اروپا معتبر است.

 

– حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی (BIP) تأیید شده در زاگرب وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

همه سگ‌ها باید علیه دیستمپر واکسینه شوند.

 

حمل و نقل تجاری به کرواسی از کشورهای مبتلا به هاری خارج از اتحادیه اروپا:

سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها فقط می‌توانند از این کشورهای آلوده به هاری وارد کرواسی شوند. حیوانات خانگی باید با تمام قوانین بالا مطابقت داشته باشند و همچنین طبق مرحله ۳ بالا آزمایش تیتر داشته باشند.

 

سفر تجاری به کرواسی از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

– مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

 

– اگر حیوان خانگی شما به تنهایی از یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا به کرواسی سفر می‌کند، باید از یک محل دارای مجوز که در مرجع حاکم در کشور اتحادیه اروپا مسئول واردات و صادرات حیوانات خانگی ثبت شده است، سفر کند. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت داخل تجارت باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است.

 

۵.سفر با بیش از ۵ حیوان خانگی:

اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی ۶ ماهه یا بزرگ‌تر سفر می‌کنید، مگر اینکه به نمایشگاه یا مسابقه بروید، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۶ را ببینید)

 

۶.ورود به کرواسی از مالزی و استرالیا:

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد کرواسی می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

  1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
  2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
  3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

 

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد کرواسی شوند، به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده است.

 

۷.ورود هوایی:

حیوان خانگی شما باید وارد کرواسی شوید، مگر اینکه با حیوان خانگی خود از کشورهای زیر (آندورا، سوئیس، جزایر فارو، جبل الطارق، گرینلند، کرواسی، ایسلند، لیختن اشتاین، موناکو، نروژ، سن مارینو یا واتیکان) وارد کرواسی شوید. کرواسی از طریق هوا در دوبرونیک، مالی لوشینج، اوسیجک، پولا، ریجکا، اسپلیت، زادار و زاگرب دسترسی دارد. اگر حیوان خانگی شما به تنهایی پرواز می‌کند، باید وارد کرواسی در زاگرب شود.

 

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد کرواسی شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

 

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی کرواسی باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر حیوان خانگی شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است با هزینه شما نیاز به معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز باشد.

 

۸.توله سگ و بچه گربه:

 

توله سگ‌ها و بچه گربه‌هایی که:

– سن کمتر از ۱۲ هفتگی و واکسینه نشده برای هاری یا

– بالای ۱۲ هفتگی، واکسینه شده برای هاری اما نمی‌تواند شرایط انتظار ۲۱ روزه را برآورده کند.

– فقط از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه ورود به کرواسی را دارند. توله سگ، بچه گربه یا موش خرما باید دارای پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی و میکروچیپ باشد.

 

توله سگ یا بچه گربه نیز باید دارای یکی از موارد زیر باشد:

– اظهارنامه مالک ضمیمه پاسپورت خود مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما از بدو تولد تا زمان واردات، محل تولد خود را ترک نکرده و با حیوانات وحشی ناقل بیماری هاری تماس نداشته است.

یا

– مادرشان که پاسپورتش نشان می‌دهد که در زمان زایمان واکسن هاری زده است.

 

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های بدون همراه باید ریزتراشه شوند و مراحل ذکر شده در بالا را برای حمل و نقل بدون همراه در مرحله ۴ دنبال کنند. حمل و نقل باید از طریق سیستم کنترل تجارت و کارشناس جامعه (TRACES) پیگیری شود.

 

برای توله سگ‌ها و بچه گربه‌های بالای ۱۲ هفته، واکسیناسیون هاری باید انجام شود و برای توله‌ها و بچه گربه‌هایی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای تحت کنترل هاری وارد می‌شوند، ۲۱ روز منتظر می‌مانند.

 

حداقل سن برای ورود به کرواسی از کشورهای مبتلا به هاری ۷ ماهگی است.

 

۹.نژادهای ممنوعه:

همه سگ‌های بول تریر و میکس‌های آن‌ها (استافوردشایر بول تریر، آمریکن استافوردشایر تریر، بول تریر و بول تریر مینیاتوری) که شجره نامه صادر شده توسط کلوپ لانه یکی از کشورهای عضو سازمان‌های بین‌المللی سگ‌ها (FCI) ندارند. اجازه ورود به کرواسی را نخواهد داشت. ترانزیت، ورود و اقامت موقت برای تمام تریرهای بول نوع ثبت نشده در FCI و همچنین برای همه انواع هیبرید (کراس نژاد) آن‌ها ممنوع است.

 

۱۰.صادرات حیوانات خانگی:

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت که کرواسی را به مقصد یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا ترک می‌کنند، باید میکروچیپ شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از ترک کرواسی صبر کنند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از اینکه کرواسی را ترک کنید، آزمایش تیتر خون انجام دهد. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

۱۱.دیگر حیوانات:

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

 

پرندگان، بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها مشمول الزامات واکسیناسیون هاری نیستند، اما ممکن است شرایط دیگری را داشته باشند و برای ورود به کرواسی باید گواهی سلامت داشته باشند. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

۱۲.CITES:

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

در این مقاله همه چیز درباره قوانین حمل و نقل حیوانات کرواسی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر درمورد حیوانات به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱