کلینیک دامپزشکی روژان
دستگاه های مختلف بدن پرندگان زینتی

دستگاه های مختلف بدن پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص دستگاه های مختلف بدن پرندگان زینتی بررسی شده است ، با ما همراه باشید؛

 

سیستم اسکلتی عضلانی

ترکیب اسکلت؛ تراکم و ضخامت قشر استخوان؛ تاری رادیو حفره‌های نخاعی؛ که شامل استخوان‌های پنوماتیک (استخوان بازو و استخوان ران)؛ و وجود وضعیت درونی استخوان بازو و سایر استخوان‌های بزرگ است.

 

سیستم قلبی عروقی

اندازه و شکل قلب، معمولاً در نمای VD به بهترین روش ارزیابی می‌شود. حداکثر عرض نیم رخ قلبی باید معادل ۵۱-۶۱ درصد حداکثر عرض قفسه سینه باشد. در نمای جانبی طول قلب باید ۳۵-۴۰ درصد طول ساق پا باشد.

شکل و اندازه قلب در نمای VD باید متقارن و قسمت پایه گسترده تر از نوک باشد و نباید تمایز آشکاری بین قلب و کبد وجود داشته باشد (سایه قلبی-کبدی). در نمای جانبی، آئورت معمولاً به شکل ترک تکیه گاه قلب و در امتداد دم و زیر و تقریباً موازی با ستون فقرات دیده می‌شود.

 

دستگاه تنفس

نای پروکسیمال به راحتی قابل مشاهده است. نای دیستال، در قفسه سینه قرار دارد و سیرنیکس را به دلیل روی هم قرار گرفتن دنده‌ها، بافت‌های نرم و عروق بزرگ به دشواری می‌توان ارزیابی کرد. تفسیر کامل شش‌ها نیازمند نماهای اورولوژی دارد چرا که بخش مهمی از شش‌ها توسط نیمرخ قلبی در نمای VD پوشیده شده‌اند.

در نمای جانبی، محدوده شش‌های راست و چپ روی هم قرار گرفته و محلی سازی جراحات یک طرفه را نمایان نموده است. بررسی دقیق هر دو نما امکان تشخیص و تمرکز بر جراحات ریوی را فراهم می‌کند. ظاهر نرمال رادیوگرافی شش پرندگان تاحدی شبیه لانه زنبور است (به دلیل وجود parabronchi در یک سر). کیسه‌های هوا را می‌توان در اطراف اتالات سینه ای و ازقسمت دمی تا شش‌ها، از بخش جانبی تا کبد (سینه و شکم) مشاهده نمود. کیسه‌های سالم هوا کدری رادیویی کمی دارند یا اصلاً کدر نیستند و هیچ خطی بین کیسه‌های هوای مجاور دیده نمی‌شود.

 

دستگاه گوارش

چینه دان با اینکه مقادیر اندکی از مواد غذایی در آن وجود دارد ولی معمولاً خالی است. گاز یا مایع نباید درون چینه دان باشد. مری از طرف پشت قلب و کبد پروکسیمال عبور کرده و پیش معده تقریباً یک چهارم راه در امتداد سطح کبدی پشتی می‌شود. در قلب، کیسه هوایی باریکی معمولاً بین بخش پروکسیمال و نیمرخ کبدی خلفی و مری/پیش معده وجود دارد. مری و پیش معده معمولاً در زاویه تقریباً ۴۰-۴۵ درجه مهره‌های notarial قبل از ورود به معده (یا سنگدان) ادامه می‌یابند. بطن به صورت یک اندام کروی دیده می‌شود که معمولاً پر از شن و ماسه radio-opaque است.

در نمای VD، این معده در سمت چپ ستون فقرات بین مفاصل coxofemoral قرار دارد. از نمای جانبی این اندام در کف سلوم شکمی بین مفاصل ران و پاهای کشیده شده قرار دارد. در سمت پشتی اتصال پیش معده- معده این اندام روی طحال قرار گرفته است. دستگاه روده قسمت دمی تا معده قرار گرفته و حلقه‌های تکی معمولاً قابل تشخیص نیستند. این اندام در کلوآک خاتمه یافته و معمولاً به شکل تراکم بافت نرم کوچک در ابتدای دم قابل مشاهده است.

معاینه بدن پرندگان
ادامه مطلب

 

کبد

قلب و کبد در مقابل کیسه‌های هوای سینه و شکم قرار گرفته‌اند. به طور کلی، نیم رخ شکل hour-glass در نمای VD دارد و کمربند کبدی به شکل حاشیه ای عریض تر از قلب است. حاشیه‌های جانبی کبد نباید فراتر از خط اتصال مفصل‌های coxofemoral در یک طرف کشیده شده باشند. پیش معده در سمت چپ و معمولاً در قسمت جانبی کبد قرار گرفته و ابزار کنتراست ممکن است برای تشخیص آن از کبد نیاز باشد. در نمای جانبی، کبد از دم تا قلب بوده و تقریباً با یک سوم سلوم شکمی پر شده و از تقریباً ابتدای قلب در زاویه ۱۵-۲۰ درجه به صورت شکمی و مانند دم مخروطی شده است. معمولاً فضای کوچکی میان کبد خلفی و پیش معده شکمی وجود دارد.

 

دستگاه ادراری

کلیه‌ها در نمای جانبی علی رغم روی هم قرار گرفتن به بهترین شکل ارزیابی می‌شوند. ارزیابی آن‌ها در نمای VD به دلیل هم پوشانی با بافت‌های نرم و استخوانی دشوار است (با اینکه حاشیه فوقانی بخش فوقانی کلیه‌ها گاهی اوقات قابل مشاهده است). کلیه‌ها توسط کیسه هوای شکمی که دربرگیرنده دیورتیکول خلفی کیسه‌های هوای شکمی است که بین کلیه‌ها و سین سارکوم قرار گرفته، احاطه شده است. در نمای جانبی، که کاسه‌های مفصل روی هم قرار گرفته‌اند، کلیه‌ها باید زیر خط کشیده شده از میان لبه کاسه مفصل شکمی به موازات ستون فقرات کشیده شوند. تخمدان یا بیضه‌ها ممکن است بلافاصله از قسم فوقانی تا شکم و تا بخش قدامی کلیه دیده شوند. به طور کلی لوله رحم از دستگاه ادراری قابل تشخیص نیست مگر اینکه دربرگیرنده تخم باشد.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص دستگاه های مختلف بدن پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱