کلینیک دامپزشکی روژان
سگ

بیماری های متداول سگ(طاسی، سندرم کوشینگ، کم کاری تیروئید و…)

بیماری های متداول سگ در این مقاله بررسی خواهد شد:

طاسی (Balding):

وقتی از دست دادن موهای بدن (طاسی) به دلیل انگل‌های مختلف و ضربه و یا عفونت نباشد ممکن است ناشی از اختلالات متابولیکی باشد. سندرم کوشینگ و پر کاری غدد فوق کلیوی هیپوتیروئیدیسم (کم کاریتیروئید) دو عامل مهم دربروز این عارضه هستند.

سندرم کوشینگ (Cushings Syndrome):

در این عارضه ترشح هورمون کورتیزول از غده فوق کلیوی افزایش یافته موی پهلوها و گردن به تدریج می‌ریزد. درنهایت موی پشت و سایر نواحی بدن نیز خواهد ریخت. پوست نازک و خشک می‌شود. از سایر علائم بزرگ شدن شکم است. سگ‌های مبتلا بیش از حد و بطور غیر طبیعی می‌خورند و می‌آشامند. دفع ادرار زیاد می‌شود. در این وضعیت بیماری به صورت پیچیده در می‌آید و معمولاً این عارضه درمان پذیر است.

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism):

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که میزان نا متعادلی از هورمون تیروئید آزاد گردد. سگ‌های مبتلا به سادگی و در زمان کوتاهی چاق می‌شوند. تنبل و بی حال هستند. اگر در فصل تابستان چنین عارضه‌ای رخ دهد باید در جستجوی نقاط گرم و متورمی در سطح پوست باشید.

تغییرات مو قابل توجه است؛ این موارد شامل:

ریزش مو در پهلوها و پشت می‌باشد. پوست دچار افزایش در رنگدانه، پیگمانتاسیون (رنگی شدن پوست) شده و پوسته پوسته می‌شود.

گوش‌ها نیز علائم بیماری را به شکل سبوره نشان می‌دهند. در این حالت ممکن است در مجاری گوش ترشحات بد بو و زرد رنگی دیده شود. گوش به شدت چرب می‌شود. این بیماری به سادگی توسط آزمایش خون (آزمایش‌های هماتولوژی) تأیید می‌گردد. بیماری با تجویز هورمون‌های تیروئیدی قابل درمان و کنترل می‌باشد.

از دیگر بیماری های متداول سگ؛

تغییرات رنگ پوست (Color changes):

بعضی از تغییرات رنگی در پوست طبیعی است. برای نمونه بعضی سگ‌ها با افزایش سن لکه‌هایی در سطح پوستشان پیدا می‌شود که معمولاً در مناطقی از جمله شکم دیده می‌شود. در سایر مناطق تغییرات دیده نمی‌شود. با وجود این بهتر است حیوان را به دامپزشک نشان دهید.

اگر در سطح پوست لکه‌های زرد رنگی مشاهده نمودید باید هر چه زودتر حیوان را نزد دامپزشک ببرید چون ممکن است علامت بیماری یرقان باشد.

یرقان با بیماری‌های کبدی وخونی در ارتباط است. البته یرقان علائم دیگری هم دارد که دامپزشک آن را تشخیص خواهد داد. رنگ پریدگی و بی رنگ شدن غیر عادی باید به سرعت توسط دامپزشک ارزیابی شود زیرا معمولاً نشانه کم خونی می‌باشد. باید هر چه سریعترمنشا کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون مشخص شود.

کبود شدن:

کبود شدن حاصل برخورد با اجسام سخت می‌باشد که گاهی باخونریزی همراه است. معمولاً کبودی‌هایی را که دلیلی برای آن‌ها یافت نمی‌شود و یا خیلی شدید هستند باید به دامپزشک نشان دهید. پوست در اثر خارش‌های مزمن تیره و پیگمانه می‌شود.

اگر سگ از خارش ناشی از آلرژی و یا سایر عوامل تحریک کننده رنج می‌برد ممکن است برای تسکین خارش یا برطرف کردن تحریک خود را بخاراند. در پی این عمل کبودی‌های آبی در سطح پوست مشاهده خواهند شد.

در نهایت پوست قطور شده برای دفاع ازخود تیره می‌گردد. همچنین وضعیت مشابهی در برابر سایش‌های مکرر در مناطق خاصی از بدن مشاهده می‌شود مانند استخوان‌های پستانی (Breast bone) که طی آن سفت شدن پستان‌ها درسگ هایی که پوشش متراکمی دارند دیده می‌شود. قطور شدن پوست در قسمت‌های خارجی مفصل آرنج نیز قابل رویت است. در حالت فوق این مناطق معمولاً چروکیده شده و موها می‌ریزد و به دنبال آن سفت و سیاه می‌گردد. تمام علائم فوق ناشی از تماس‌های مکرر با عوامل مضر و سطوح سخت می‌باشد. پینه‌ها نیز که در روی مفصل آرنج و مفصل خرگوشی و مفصل رانی و لگنی تشکیل می‌شود از واکنش‌های دراز مدت دفاعی به حساب می‌آیند. بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل شدن آن فراهم آوردن بستری نرم است که همیشه باید زیر سگ پهن باشد.

برآمدگی‌ها و برجستگی‌های سطح پوست (Lumps and Bumps):

وجود برآمدگی‌ها و برجستگی‌ها در سطح پوست نباید موجب نگرانی شود. اغلب این برجستگی‌ها مشکل آفرین نمی‌باشند و می‌توان آن‌ها را برداشت نمود. بعضی‌ها هم بی اهمیتند و از وجودشان می‌توان صرف نظر نمود. زگیل مثال خوبی برای برآمدگی‌های فوق بوده که معمولاً اهمیتی ندارد مگر آنکه برای صاحبش منظره‌ای ناخوشایند داشته باشد و یا به علت محل قرار گرفتنش سگ را ناراحت کند. با وجود این هر گاه توده‌ای غیر عادی در سطح پوست یافتید باید به آن توجه کنید و به دامپزشک نشان دهید. در سگ‌های پیر احتمال وجود تومورهای بدخیم زیاد است. در این زمینه برای حفظ جان سگ بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

رفع بوی بد دهان سگ
ادامه مطلب

دستگاه تنفس (The Respiratory System):

دستگاه تنفس شامل قسمت‌های مختلفی است که در عمل تنفس دخالت دارند. این بخشها عبارتند از: بینی، دهان و قسمت‌های داخلی از قبیل نای و برنش ها وریه ها. مشکلات تنفسی ممکن است از هر یک از قسمت‌های فوق منشأ بگیرد. علائم بیماری‌های تنفسی شامل ترشحات بینی، عطسه، سرفه، تنفس پر سر و صدا و تنفس با سختی، حالت‌های غیرطبیعی تنفس می‌باشد. هر تغییری که در کیفیت صدا وجود داشته و یا هم چنین شنیدن صداهای غیر عادی ممکن است بیانگر مشکلات دستگاه تنفس باشند.

تراکئوبرونشیت (Kennel Cough):

این بیماری عفونی تنفسی در سگ‌ها متداول است. به سهولت از یک حیوان به حیوان دیگر انتقال می‌یابد. بسیاری از سگ‌های موجود در پانسیون و یا در مکان‌هایی که سگ‌های مختلفی در آنجا نگهداری می‌شوند دچار بیماری فوق می‌گردند.

حاملین بیماری فاقد علامت هستند.

علائم بیماری شامل سرفه‌های خشک و کوتاه است که اغلب همراه ترشحاتی از بینی می‌باشد. بسیاری از سگ‌های بیمار، سرزنده و هوشیار هستند. بیماری پس از چند هفته برطرف می‌شود. اغلب دامپزشکان برای کسب اطمینان بیشتر یک دوره کوتاه مدت درمان با آنتی بیوتیک را تجویز می‌کنند تا بیماران را از مشکلات بعدی حفظ کنند. اگر در نظر دارید سگ را به جایی که سگ‌های زیادی را در کنار هم نگه می‌دارند ببرید حتماً درمورد واکسیناسیون در برابر این بیماری با دامپزشک مشورت کنید.

کلاپس نای (Collapse in Trachea):

بیستر در سگ‌های کوچک دیده می‌شود. علائم آن شامل تنفس پر سر و صدا همراه با سرفه‌های متوالی است. گاهی سگ قادر به تنفس نیست. نای در حیوان سالم و طبیعی لوله‌ای است محکم. درسگ های بیمار نای نرم و شل و به تدریج باریک شده و آشکارا در مقابل عبور جریان هوا مقاومت می‌کند. سگی که صاحبش کاملاً به این عارضه واقف است علیرغم مشکلات فوق می‌تواند به زندگی ادامه دهد. برای پیشگیری از این بیماری از چاق شدن حیوان جلوگیری کنید. همچنین حیوان نباید در اضطراب باشد و بر نای او فشاری وارد نگردد. در حیواناتی که بیماری در آنها شدید باشد توصیه می‌شود مورد عمل جراحی قرار گیرند.

شما در حال خواندن مقاله بیماری های متداول سگ هستید؛

برونشیت (Bronchitis):

معمولاً برونشیتدرحیواناتی که ازعفونت های تنفسی ضعیف شده‌اند دیده می‌شود. این سگ‌ها سرفه‌های خشک و خشن دارند که روزها و هفته‌ها ادامه می‌یابد. ممکن است سرفه‌های بقدری شدید و تند و پشت سرهم باشند که حیوان نتواند عمل بازدم را انجام دهد. دمای بدن حیوان در اینحالت طبیعی است. درمان شامل آنتی بیوتیک و استراحت می‌باشد.

فلج حنجره (Laryngeal Paralysis):

فلج حنجره عارضه‌ای در سگ‌های عظیم الجثه است که در اواسط زندگی و یا در دوران کهولتشان رخ می‌دهد. این عارضه درنژادهای Bouviers, Siberian huskies مادرزادی است. ممکن است اولین علامت بیماری تنفس صدا دار باشد مخصوصاً وقتی که سگ هیجان زده شود و یا زیاد تمرین کرده باشد. سیر بیماری به گونه‌ای است که حیوان بیمار قادر به تنفس نخواهد بود و گاهی عمل جراحی برروی بافت‌های پشت گلو لازم می‌شود.

اجسام خارجی (Foreign Bodies):

اجسام خارجی در دستگاه تنفس ممکن است شامل یک تکه چوب و خار و یا هر چیزی که به طور تصادفی استنشاق شود باشد. حضور اجسام خارجی در بینی باعث می‌شود که سگ دائماً به بینی پنجه بزند و سرفه‌های شدید داشته باشد. احتمالاً ترشحاتی از بینی خارج می‌شود و امکان خونریزی هم وجود دارد. هرگز سعی نکنید اجسام خارجی را به تنهایی از بینی خارج نمایید. دامپزشک برای این کار موضع را بی حس کرده و یا سگ را بیهوش می‌کند. بدین طریق جسم خارجی بیرون آورده می‌شود. اگر جسم خارجی پایین‌تر از مجرای بینی رفته باشد حیوان به طور ناگهانی شروع به سرفه‌های پست سر هم و شدید می‌کند. این کار باعث می‌شود که جسم خارجی به بیرون پرتاب شود. اگر سگ موفق به خارج کردن جسم خارجی نشد باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 

در این مقاله بیماری های متداول سگ بررسی شد.

 

تذکر مهم: تمامی موارد بالا صرفا جهت اطلاع صاحبین سگ ها جهت پیگیری میباشد؛ بدیهی است درمان و تجویز دارو باید حتما و قطعا توسط دامپزشک انجام گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت و اینستاگرام ما سر بزنید.

 

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱