کلینیک دامپزشکی روژان
تصویر آقای دکتر با سگ

بیماری های متداول در سگ(آلرژی، نقاط دردناک و قرمز، سبوره، عفونت قارچی و باکتریایی، آبسه)

در این مقاله بیماری های متداول در سگ بررسی خواهد شد:

 

بیماری های متداول در سگ

دنیای امروزی دنیایی است که برای نگهداری جانوران خانگی بایستی علوم زیستی و فیزیولوژیکی آنها را بدانیم باید بدانیم که برای نگهداری از این جانوران زیبا چگونه بایستی از آنها مواظبت نماییم . نویسنده امیدوار است که بعد از خواندن این مقاله عزیزانی که از سگ ها نگهداری می کنند بیشتر به اصول بیماریهای این جانور پی برده و مراقبت بیشتری از آن بعمل آورند:

 

آلرژی:

بعضی از سگ‌ها نسبت به قلاده ضدکک و گزش کک و همچنین رنگهای ظروف پلاستیکی حساسیت دارند. این عوارض به سادگی قابل تشخیص هستند. مثلاً اگر قلاده ضد کک باعث خارش و حساسیت شده آن را بردارید و محل را با یک شامپو شستشو دهید و روش دیگری را برای درمان کک‌ها انتخاب کنید. اگر بینی سگ قرمز و خراشیده است علت آن آلرژی در برابر رنگ ظروف پلاستیکی می‌باشد. ظرف پلاستیکی را با ظروف فلزی و شیشه‌ای تعویض کنید. اگر آلرژی به دلیل آن باشد عارضه برطرف می‌شود.

 

نقاط دردناک و قرمز در پوست (Hot Spots):

این عارضه به صورت نقاط دردناک و قرمز در پوست به صورت لکه‌ای و ناحیه‌ای بدون مو و مدور یکی از گرفتاری‌های متداول درفصل تابستان می‌باشد و دامپزشکان اغلب با این عارضه مواجه هستند. درطول شب از آن‌ها ترشحاتی به بیرون تراوش می‌شود.

مشکل فوق در نژادهایی که پوشش متراکمی دارند و مستعد آلرژی هستند دیده می‌شود.

نقاط دردناک فوق معمولاً با گزش کک سپس خاراندن آن توسط سگ و همچنین کیسه‌های مقعدی انباشته از مدفوع و یا سایر حیوانات آزار دهنده کم اهمیت شروع می‌شود. هر چقدرحیوان موضع درگیر را بیشتر بلیسد و گاز بگیرد وضعیت آن بدتر می‌گردد. بدین ترتیب یک مشکل کم اهمیت تبدیل به مسئله‌ای جدی خواهد شد. این جراحات را به سرعت و پیش از آنکه سگ دچار درد و رنج شود باید درمان نمود.

درمان بدین ترتیب است که ابتدا موهای دور موضع با قیچی کوتاه می‌شود و سطح زخم را تمیز کرده و سپس ناحیه مبتلا توسط اسپری و پماد تسکین دهنده پوشانیده می‌شود. قلاده موسوم به الیزابت به گردن حیوان نصب می‌گردد. این قلاده ازجنس پلاستیک و به شکل قیف می‌باشد و جلوی تماس دهان سگ با موضع زخم را خواهد گرفت. تا زمانی که پوست بهبود نیافته نباید این قلاده برداشته شود. درمان آنتی بیوتیکی وضد التهابی نیز مفید است.

 

سبوره (Seborrhea):

در این حالت پوست، پوسته پوسته شده و فلسی شکل می‌شود. اغلب به شدت خشک و یا چرب است و ه عفونت‌های ثانویه نیز دچار می‌شود. این حالت در سبوره چرب بیشتر رخ می‌دهد و به دنبال این عارضه بوی ترشیدگی و ناخوشایندی از سطح پوست به مشام می‌رسد. ممکن است سبوره در اثر سایر مشکلات مثل کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) نیز ایجاد گردد. این بیماری علاج ناپذیر بوده اما قابل کنترل و پیشگیری است. برای مثال استحمام منظم با شامپوهای مخصوص وضعیت پوسته پوسته شدن و چربی پوست را برطرف می‌کند.

بیماری‌ هاری و راه های پیشگیری آن در [سگ و گربه]
ادامه مطلب

 

عفونت‌های قارچی (Ringworm):

Ringworm برخلاف نامش انگل کرمی نیست بلکه عفونت قارچی پوست است. جراحات آن به صورت نقاط گرد و بدون مو و پوسته پوسته است. موها زبر و سیخ سیخ می‌شوند و می‌شکنند. پیرامون جراحات فوق موها به رنگ خاکستری مشاهده می‌گردد. درسگ های مبتلا به شکل حاد بیماری جراحات در تمام سطح بدن دیده شده که به یکدیگر متصل می‌شوند. برای تشخیص این بیماری یک نمونه از پوست و مو تهیه شده در محیط مخصوص رشد قارچ‌ها کشت داده می‌شود.

تشخیص باید هرچه سریعتر انجام گیرد چرا که این بیماری خیلی سریع به انسان سرایت می‌کند مخصوصاً بچه‌ها نسبت به عفونت قارچی حساس‌تر هستند.

 

 

عفونت‌های باکتریایی پوست (Bacterial Infections):

عفونت‌های پوست معمولاً پس از بروز عوارضی مانند پارگی‌ها و نفوذ اجسام نوک تیز مثل گلوله و جراحات ناشی از نزاع و درگیری ایجاد می‌شود.

اگر عفونت تازه باشد علائم معمول آن عبارتند از:

مناطق منفرد و به هم پیوسته از لکه‌هایی درسطح پوست که به رنگ قرمز شبیه مناطق خارانده شده می‌باشند و یا مناطق ضرب دیده کوچکی که شباهت به جوش و کورک دارند و ممکن است خارش داشته و یا نداشته باشند. بیشتر عفونت‌های پوست ناشی از باکتری‌های استافیلوکوک است و به کمک آنتی بیوتیک و شستن موضع با صابون‌های طبی درمان می‌شود. غفلت کردن از یک جراحت ساده منجربه بروز مشکلات بیشتری می‌شود که راه نفوذ باکتری را به زخم هموار ساخته و منجر به عفونت زخم می‌شود. زخم‌های عفونی به شدت دردناک و قرمز و ملتهب می‌باشند. در ملامسه گرم هستند و احتمال خروج ترشحات چرکی نیز وجود دارد. بوی تعفن از زخم عفونی شده قابل استشمام می‌باشد. در این گونه موارد درمان‌های اختصاصی مثل مراقبت از زخم و استفاده از آنتی بیوتیک لازم است.

 

آبسه (Abscesses):

آبسه تجمع چرک در زیر پوست بوده که به دنبال مجروح شدن پوست ایجاد می‌شود. این عارضه معمولاً بعد از گزش و یا جراحات نفوذی و فرو رفتن اجسام نوک تیز ایجاد می‌شود. موضع آن اغلب دردناک و متورم و قرمز است. ممکن است آبسه‌ها نیاز به نیشتر زدن داشته باشند. بدین طریق مایع خارج شده و محتویات آن تخلیه می‌شود. بدین ترتیب موضع جراحت التیام می‌یابد. هرگز سعی نکنید با فشاردادن محتویات آن را تخلیه نمایید. تخلیه آبسه روش خاصی دارد که توسط دامپزشک انجام می‌گیرد.

 

تذکر مهم: تمامی موارد بالا صرفا جهت اطلاع صاحبین سگ ها جهت پیگیری میباشد؛ بدیهی است درمان و تجویز دارو باید حتما و قطعا توسط دامپزشک انجام گیرد.

 

در این مقاله بیماری های متداول در سگ بررسی شد.

 

 

 

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید.

 

 

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

 

 

برگرفته از کتاب: آنچه صاحب سگ باید بداند

تالیف: دکتر احمد رضا اله یار ترکمن و دیگران