کلینیک دامپزشکی روژان
زایمان سگ

زایمان سگ (همه چیز درباره زایمان ، شیردهی ، تغذیه و نگهداری نوزاد و…)

زایمان سگ

 

روند طبیعی:

 • دمای بدن مادر ۱۸ تا ۲۴ ساعت قبل از شروع زایمان به حدود ۳۸ درجه سانتی گراد افت می کند. دمای بدن را از راه مقعد روزانه دو بار کنترل کنید. این کار را از روز ۵۶ آبستنی آغاز کنید. طول دوره آبستنی سگ ۵۸ الی ۶۳ روز است.
 • یک ترشح غلیظ و شفاف از محل زایمان در ابتدا خارج می شود. پس از آن ترشحی رقیق تر و تقریبا سبز رنگ از محل زایمان خارج می شود.
 • پس از آن سگ دچار حالت بی قراری می شود.
 • فشار های عضلات شکم شروع شده و نیم ساعت تا یک ساعت بعد، اولین توله متولد می شود. اگر تا یک ساعت توله متولد نشد احتمالا در کانال زایمان گیر کرده است و سگ قادر به زایمان نیست و شما باید سریعا سگ را به نزد دامپزشک ببرید.

 

علائم غیر طبیعی زایمان و نیاز به دامپزشک:

 • سگ شما در مرحله زایمان قرار گرفته است و شما متوجه می شوید که پس از طی ۲ ساعت هنوز توله ای متولد نشده است.
 • ترشح سبز رنگی از واژن خارج می شود اما توله ای متولد نشده است.
 • فاصله بین تولد توله ها بیش از ۲ ساعت است.
 • اگر مادر به طور مداوم برای چند دقیقه زور می زند و شما توله ای را می بینید که در مجرا گیر کرده و یا مایع ای پر از حباب را در مجرا می بینید.
 • اگر مادر دچار انقباضات عضلانی است (حالت زور زدن) و این حالت برای مدت ۲۰ دقیقه بدون خروج توله ادامه دارد.
 • اگر مادر دچار خستگی و بی حالی شدید شده و و یا دمای بدنش به بیش از ۳۹.۴ درجه سانتی گراد افزایش یافته است.
 • اگر مادر دچار خونریزی از واژن برای مدت بیش از ۱۰ دقیقه است.

 

 

تذکر بسیار مهم:

انجام موارد زیر تنها زمانی مجاز است که شما به دامپزشک اصلاً دسترسی ندارید و جان مادر و توله‌ها در خطر می‌باشد. انجام مراحل زیر تنها با قبول خطرات احتمالی آن از جانب شما قابل انجام است.

 

 • با قیچی موهای اطراف محل خروج توله را تا فاصله ۱۵ سانتی متر کوتاه کنید.
 • این ناحیه و محل خروج توله را با استفاده از آب و صابون بشوئید.
 • دست‌های خود را به خوبی شسته و سپس با بتادین آن‌ها را ضد عفونی کنید.
 • ماده لوبریکنت (لغزنده کننده) را روی شصت دست و انگشت اشاره ریخته و آنها را وارد محل خروج توله نمائید. سعی کنید توله‌ای را که گیر کرده است با کمک این انگشتان بگیرید و به آرامی او را بیرون بکشید.
 • اگر توانستید این عمل را به خوبی انجام دهید سگ را در طی ۲۴ ساعت آینده حتماً به دامپزشک نشان دهید. اگر تلاش شما موفقیت آمیز نبود فوراً سگ را به نزد دامپزشک ببرید.

 

کمک های اولیه برای توله های تازه متولد شده:

اگر مادر شیردهی انجام ندهد، توله ها بطور یکنواخت در حال ایجاد سرو صدا (شبیه گریه) هستند و این حالت حتی زمانی که مادر در کنار آنها است ادامه دارد. توله ها شروع به ضعیف شدن کرده و حالتی گیج دارند و از مادر فاصله گرفته و در جستجوی غذا هستند.

هدف از انجام این کار تغذیه توله سگ هایی است که مادر آنها به علت بیماری و یا سایر علت ها، توانایی تولید شیر جهت تغذیه فرزندانش را ندارد. شما باید این کار را تا ۴ الی ۵ هفته ادامه دهید.

 

وسایل شیردهی:

 • یک سرنگ ۱۰ یا ۲۰ میلی لیتری.
 • کاتتر تغذیه نوزادان یا لوله پلاستیکی قابل انعطاف (می توان از لوله ست سرم استفاده کرد). شما می توانید این وسیله را از دامپزشکتان، داروخانه های دامپزشکی، داروخانه های انسانی و بیمارستان ها تهیه کنید.

 

نوع غذا:

 • امروزه شیر خشک برای سگ و گربه در پت شاپ ها یا داروخانه های دامپزشکی موجود است.
 • اگر قادر به تهیه شیر خشک نبودید می توانید به طور موقت و با تایید دامپزشک از فرمول زیر برای تهیه غذا استفاده نمائید.
 • یک فنجان شیر
 • ۳ عدد زرده تخم مرغ
 • ۱ قاشق غذا خوری روغن ذرت
 • ۲ قطره مولتی ویتامین کودکان

 

روش غذا دهی:

۱.لوله پلاستیکی را که تهیه کرده اید در ابتدا به اندازه مناسب در بیاورید. برای بدست آوردن مقیاس اندازه ای که باید لوله را به داخل بدن توله هدایت کنید ابتدا از خارج از بدن توله، لوله را در کنار بینی توله گذاشته و در ادامه مسیر تا دو سوم از بدن توله آنرا ادامه دهید (معمولا تا آخرین دنده قفسه سینه). این اندازه دقیقا فاصله تا معده توله می باشد. لوله اضافه را قطع نمائید. لوله ای که اندازه کرده اید با یک چسب به نوک سرنگ بچسبانید.

۲.غذایی که آماده کرده اید تا ۳۸ درجه سانتی گراد گرم نمائید (بیشتر از این درجه حرارت گرم نکنید).

کوکسیدیوز سگ و گربه
ادامه مطلب

۳.سرنگ را با میزان مناسب از غذا پر کنید.

۴.سر توله را در دست گرفته و بالا بیاورید و کمی به سمت جلو بکشید. مقداری سطح لوله را با آب خیس کنید تا براحتی درون دهان حرکت کند. به آرامی لوله را درون دهان توله قرار دهید. به آرامی و بدون هرگونه فشار لوله را در دهان توله جلو ببرید تا اینکه توله آنرا ببلعد. لوله را تا اندازه مناسب داخل ببرید تا کاملا داخل باشد. اگر لوله به راحتی داخل نمی رود یا توله شروع به مشکلات تنفسی کرد این کار را متوقف کرده و لوله را خارج کنید. چند لحظه صبر کرده و مجددا این کار را انجام دهید.

سپس

۵.به آرامی کمی از غذا را به داخل لوله پمپ کنید. اگر یک مقدار مقاومت در حرکت غذا احساس کردید این کار را متوقف کرده و لوله را بیرون بکشید.

۶.هر ۶ تا ۸ ساعت به توله غذا دهید.

۷.پس از هر بار غذا دادن به توله زیر دم در ناحیه مقعد را با یک پارچه مرطوب گرم کمی ماساژ دهید. این کار سبب می شود تا توله تحریک به دفع کردن شود.

۸.پس از هر بار مصرف سرنگ و لوله را با آب گرم به خوبی بشوئید.

 

میزان غذا دهی:

به صورت اصولی باید حیوان معادل ده درصد وزن بدن غذای مخصوص توله مصرف کند. ولی اگر ترازو در اختیار ندارید از معیار تقریبی زیر می توانید استفاده کنید:

توله های ریز- ۶ تا ۸ میلی لیتر

نوزاد (توله) های متوسط – ۱۰ تا ۱۲ میلی لیتر

توله ها بزرگ – ۱۴ تا ۱۶ میلی لیتر

یادآوری: هر ۶ تا ۸ ساعت باید به توله ها غذا دهید.

 

تذکر مهم:

مراحل زیر برای توله های تازه متولد شده ای است که مادر از آنها به خوبی مراقبت نمی کند یا اعتنایی به آنها نمی کند. همیشه ابتدا به مادر فرصت بدهید تا اول خودش این کار را انجام دهد. در غیر این صورت شما دست بکار شوید.

۱.درون غشاء کیسه مانندی که توله تازه متولد شده در آن قرار دارد سوراخی ایجاد کنید و توله را از آن خارج نمائید.

۲.بینی توله را با دستمال تمیزی که از قبل آماده کرده اید تمیز کنید.

۳.توله تازه متولد شده را در یک حوله در بین دستانتان قرار دهید بطوریکه سر توله به سمت انگشتان شما باشد.

۴.به آرامی توله را با کمک حوله به مدت ۱۰ الی ۱۵ ثانیه ماساژ دهید تا با این کار او را تحریک به نفس کشیدن نمائید. مادر توله معمولا این کار را با لیسیدن توله انجام می دهد.

تصویر آقای دکتر با سگ

در ادامه نکات:

۵.اگر توله تازه متولد شده نفس نمی کشد دهان خود را بر روی دهان و بینی توله قرار داده و به آرامی و به مدت ۱ ثانیه در آن بدمید. برای ۲ ثانیه صبر کنید و دوباره برای یک ثانیه در دهان و بینی بدمید. این کار را (تنفس مصنوعی) تا زمانی که توله شروع به تنفس کند ادامه دهید. سپس توله را به نزد مادر برگردانده و اجازه دهید او بقیه کار ها را انجام دهد.

۶.با کمک یک نخ آغشته شده به مایع بتادین بند ناف را در فاصله ۲ سانتی متری از پوست بدن توله ببندید. ادامه نخ را ببرید به طوری که تنها گره نخ، بر روی ادامه بند ناف متصل به بدن توله باشد.

۷.بر روی گره باقی مانده مجددا مقداری بتادین بریزید.

برای نگهداری توله :

۸.توله ها را گرم نگهدارید. مهمترین علت مرگ توله های تازه متولد شده از دست دادن حرارت بدن می باشد. اگر مادر در گرم نگهداشتن توله ها همکاری نمی کند می توانید جعبه های خالی شیر پاکتی یا آب میوه را از آب گرم (یه مقدار از ولرم گرم تر) پر کنید و آنها را در جعبه نگهداری سگ بگذارید. جعبه ها را ابتدا با یک حوله بپوشانید و سپس توله ها را درون جعبه بگذارید. توله ها خودشان را به سمت گرما می کشند. اگر دمای محیط کم است روی جعبه را با یک حوله بپوشانید. آب ها را زمانی که سرد شدند با آب گرم جایگزین کنید.

۹.در صورتیکه مادر توانایی شیر دادن به توله ها را ندارد شما با کمک شیشه پستانک مخصوص یا سرنگ و … این کار را انجام دهید. البته شما باید ابتدا حداقل تا ۴ ساعت بعد از متولد شدن اولین توله صبر کنید و سپس در صورتیکه مادر این کار را انجام نداد شما شروع به انجام آن نمائید.

 

 

در این مقاله همه چیز درباره زایمان سگ ، شیردهی ، نگهداری از نوزاد و… بررسی شده است…

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱