کلینیک دامپزشکی روژان
واکسیناسیون سگ

واکسیناسیون سگ(نکات کلی و مهم)

در این مقاله همه چیز در خصوص واکسیناسیون سگ بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

واکسیناسیون سگ

حال بپردازیم به زمان تزریق‌ها در سگ. برای اینکه کار اسان تر شود سگ‌ها می‌بایست به دو گروه سنی تقسیم شوند.

  • سگ‌هایی که وقتی به دامپزشک آورده می‌شوند کمتر از ۱۶ هفته (۴ ماه) سن دارند.
  • سگ‌هایی که وقتی به دامپزشک آورده می‌شوند بیشتر از ۱۶ هفته سن دارند.

 

برنامه واکسیناسیون  این دو گروه با هم متفاوت است. واکسن هاری خود بحث جدایی دارد که در آخر به ان می‌پردازیم.

  • اگر شما سگی دارید که کمتر از ۱۶ هفته سن دارد: واکسن‌های الزامی (بجز هاری می‌بایست) اولین تزریقش در ۶-۸ هفتگی باشد وتزریق بعدی ۹-۱۱ هفتگی وبعدی ۱۲-۱۶ هفتگی انجام بگیرد. در نژادهای مستعد به پاررویروس مثل ژرمن شپرد و روتوایلر دوز چهارم بعد از آخرین واکسن نیز توصیه می‌شود. بنابراین تا پایان چهار ماهگی حداقل سه بار میباست واکسن‌های الزامی تکرار شوند. اگر ما بین این تزریقها وقفه بیفتد امکان ابتلا به بیماری وجود دارد. بعد از آخرین تزریق تا یکسال پس از ان تزریقی لازم نیست. یکسال بعد تزریق یاداوری یا همان بوسترانجام می‌شود و بعد از ان یاداوری ها هر ۳ سال یکبارتکرار می‌شوند.
  • اگر شما سگی دارید که بیشتر از ۱۶ هفته سن دارد و تا حالا واکسن نخورده یا نمی‌دانید ایا واکسن خورده است: یک دوز واکسن الزامی (بجز هاری) در اولین مراجعه و ۳-۴ هفته بعد از ان  تکرار شود. یاداوری ها ۱ سال بعد و بعد از ان هر ۳ سال یکبار است.

واکسیناسیون سگ

حال نوبت هاری است:

هاری نیز جز واکسنهای الزامی است. اولین دوز در ۱۲-۱۶ هفتگی و بعد از ان هر یک سال یکبار تا آخر عمر تکرار شود.  برنامه واکسیناسون هاری بسته به توصیه کارخانه سازنده ومیزان شیوع بیماری هاری دران منطقه دارد. مثلاً بعضی از واکسن‌های هاری هر ۳ سال یکبار هستند (البته ین نوع واکسن در ایران معمول نیست) و بعضی ۱ سال یکبار.

نکته ۱:

بر روی بروشور واکسن‌ها توصیه شده که هر سال واکسیناسیون تمدیدشود. فراموش نکنید کارخانه‌ها بنگاه‌های تجاری هستند و اگر بنا باشد بنویسند هر ۳ سال یکبار سودشان یک سوم کاهش می‌یابد.

نکته ۲:

در ایران واکسن لپتوسپیروز (معمولاً بر چسب زرد رنگ داخل شناسنامه) نیز همزمان با واکسن‌های اصلی تزریق می‌شود که کاری کاملاً اشتباه است. بهتراست بگویم یک اشتباه جا افتاده می‌باشد که اگر هر دامپزشکی به اینکار تن ندهد انگشت کم فروشی به طرفش می‌گیرند. واکسن لپتوسپیروز جز واکسن‌های اختیاری بوده و واکسن الزامی محسوب نمی‌شود. در کتاب مرجع دامهای کوچک “اتینجر” سال ۲۰۱۰ نیز اشاره به خطرناک بودن واکسن مخصوصاً در نژاد داشهوند و پاگ نموده وگفته فقط در مواردیکه خطر بیماری بسیار زیاد است از این واکسن استفاده شود.

 آنسفالیت و مننژیت سگ و گربه
ادامه مطلب

در ضمن تزریق این واکسن در توله‌های کمتراز ۱۲ هفته یا  سگ‌های سبکتر از ۶ کیلومیتواند حساسیت زا و باعث عوارض شدید (شوک) شود. این واکسن بیشتر در مناطق مرطوب و بارانی کاربرد دارد چون لپتوسپیروز یک بیماری وابسته به آب است. اگر دامپزشک صلاح ببیند میباست اولین دوز را در ۱۲ هفتگی و تکرارش را ۳-۴ بعد انجام دهد. یاداوری این واکسن اگر بیماری در منطقه شایع باشد  هر ۱ سال یکبار است در غیر این صورت تزریق یاداوری پیشنهاد نمی‌شود.

نکته ۳:

واکسن کرونا ویروس جز واکسن‌های اختیاری است که برای مدتی نیز در ایران تزریق می‌شد. جالب است بدانید کتابهای مرجع دامپزشکی هیچ کدام تزریق این واکسن را پیشنهاد نمی‌کنند.

نکته ۴:

قبل ازاولین واکسیناسیون اصلی وتا ۴-۵ روز بعد ازان توله را بیرون نبریدویا با سگهای غریبه در ارتباط نگذارید.

 

برنامه ضد انگل:

برنامه پیشنهادی درمان انگلی سگ:

سن: دو هفتگی

تکرار: هر سه هفته تکرار تا سه ماهگی

سن: سه ماه و بالاتر

تکرار: هر سه ماه تکرار شود

واکسیناسیون سگ

نکته نهایی و تذکر به صاحبین پت:

داروهای ضد انگلی و واکسن‌های مناسب برای حیوانات خانگی می‌بایست توسط دامپزشک با دوز مناسب برای حیوان مورد نظر تجویز شود. از دادن خودسرانه هرگونه دارو به حیوان خانگی خود پرهیز کنید. در غیر این صورت احتمال تلف شدن حیوان بسیار بالاست.

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص واکسیناسیون سگ بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب اورژانس سگ است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱