کلینیک دامپزشکی روژان
آندوسکوپی تخم پرندگان زینتی

آندوسکوپی تخم پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص آندوسکوپی تخم پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

آندوسکوپی تخم

تمام تخم‌هایی که از تخم خارج نمی‌شوند باید کالبد شکافی شوند. کالبد شکافی نه تنها به تخم اجازه می‌دهد تا مرحله و علت احتمالی مرگ جنینی تعیین شود، بلکه همچنین این امر به پزشک (و متخصص پرورشی) در نشانه واقعی باروری کمک می‌کند.

این تکنیک نسبتاً ساده است. تخم اول وزن می‌گیرد و در صورت امکان، کاهش وزن در طی جوجه کشی انجام می‌شود. کیفیت پوسته مورد بررسی قرار می‌گیرد (سطح بافت، تخلخل و تمیزی). سپس کندل می‌شود. کندلینگ اجازه شناسایی سلول هوا (با مداد علامت گذاری کنید) اندازه و تحرک آن را می‌دهد، شکاف‌های مویی در پوسته می‌توانند شناسایی شوند.

این اطلاعات قبل از انتقال به مرحله بعدی ثبت می‌شود.

تخم به صورت عمودی بر روی تکیه گاه (کاسه تخم یا یک حلقه لوله PVC کافی است) با بالاترین سلول هوا قرار می‌گیرد. پوسته بالای سلول هوا با یک قیچی نوک تیز شکسته می‌شود، سلول هوا آشکار می‌شود. سپس پوسته دور از سطح غشای پوسته داخلی را تشکیل می‌دهد. این غشا سپس با پنس خوب پوست کنده می‌شود، و محتویات تخم را نشان می‌دهد.

در این مرحله می‌توان یک سواب برای کشت باکتری‌ها و قارچ‌ها از آلبومین یا داخل پوسته گرفت. اگر جنین به وضوح وجود ندارد، بلاستودیسک روی زرده را بررسی کنید. زرده اطراف این دیسک چگالی کمتری نسبت به بقیه زرده دارد، بنابراین بالاترین بخش شناور خواهد بود. در تخم نابارور دیسک به عنوان یک نقطه سفید کوچک ظاهر می‌شود. یک جنین (بلاستودرم) اولیه به عنوان یک “پیراشکی” سفید کوچک با یک تکه زرده در وسط آن ظاهر می‌شود. هر رگ خونی اصلاً تأیید باروری نمی‌باشد.

در صورت وجود جنین، دو چیز باید ایجاد شود: موقعیت قرارگیری رویان (اگر انتهای ترم باشد) و مرحله نمو.

موقعیت جنینی قبل از برداشتن جنین از تخم مشاهده می‌شود. موقعیت جنینی انتهای ترم طبیعی است: سر در کنار سلول هوا، درست سمت بالا و با چرخش به سمت راست، با منقار مجاور نوک بال راست و دندان تخم به سمت سلول هوا اشاره کرد.

بیماری کیسه هوا پرندگان زینتی
ادامه مطلب

پاها روی هر طرف بدن از سمت شکمی تا شانه‌ها خم می‌شوند و ستون فقرات در امتداد محور تخم دنبال می‌شود. هر موقعیت دیگر به عنوان موقعیت بد طبقه بندی می‌شود، و ممکن است مرگ جنینی محسوب شود.

سپس جنین از تخم خارج می‌شود و از نزدیک بررسی می‌شود. ارزیابی رشد و نمو رویان می‌تواند نشانه ای از یک جنین زودرس میان ترم یا انتهای ترم باشد (به بالا نگاه کنید). نمونه‌ها را می‌توان از chorioallantois

زرده و پیش معده برای کش و بافت از اندام‌های مختلف، از جمله غشاها جمع آوری کرد، سپس می‌توان برای آسیب شناسی در فرمالین قرار داد.

با تعیین مرحله و تعیین علت مرگ جنینی، پزشک بالینی می‌تواند شروع به محدود کردن جستجوی علت اصلی مرگ و میر جنینی کند.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص آندوسکوپی تخم پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان ماهیان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱