کلینیک دامپزشکی روژان
معاینه پرنده گوش کردن

معاینه پرندگان از طریق گوش کردن و وضعیت بدن

در این مقاله معاینه پرندگان از طریق گوش کردن و وضعیت بدن بررسی خواهد شد:

 

گوش کردن

گوش کردن حق ویژه پزشک است ولی بهتر است قبل از نگه داشتن پرنده به مدت طولانی انجام شود.

ضربان قلب معمولاً تند است ولی در برخی پرندگان خانگی بزرگ تر (مانند طوطی کاکل سفید). ضربان قلب ممکن است به طرز شگفت انگیزی در مقایسه با پرندگان کوچک تر، کندتر باشد.

Murmurs، ضربان نامنظم قلب و فعالیت غیر طبیعی آهسته قلب معمولاً قابل تشخیص هستند. حرکت هوا از شش‌ها و کیسه‌های هوا را می‌توان در قسمت پشت پرنده گوش داد و اغلب دنده‌های شکسته با ساکولیت هوا مرتبط هستند و قابل تشخیص می‌باشند.

وضعیت بدن

در گذشته، وضعیت بدن پرنده با لمس عضله‌های سینه و تخصیص نمره بدن بر اساس پوشش چربی و عضله ای جناغ سینه تعیین می‌شد.

این تکنیک اکنون موفقیت آمیز نیست چرا که بسیاری از پرندگان چربی را در ناحیه سینه خود ذخیره نمی‌کنند. و ذخایر قابل توجهی از چربی را حمل می‌کنند. ضمن این امتیاز بدنشان به طور آشکارا خوب است.

مرطوب شدن پرهای روی سلوم شکم و پهلوها با الکل امکان به تصویر کشیدن ذخایر چربی زیر پوستی را می‌دهد. که به شکل چربی زرد زیر پوست به جای عضله صورتی-قرمزدیده می‌شود.

ذخایر چربی سلومیک را می‌توان با لمس کردن ارزیابی نمود. ترکیب ثبت وزن بدن، عضله سینه و لمس سلومیک و معاینه چربی‌های زیرپوستی امکان ارزیابی دقیق تر وضعیت بدن را به نسبت لمس فقط عضله سینه می‌دهد.

بسیاری از دام پزشکان پرندگان ترجیحشان این است که از طرح امتیاز دهی وضعیت بدن استفاده نکنند. چرا که اجماع یا سازگاری بین المللی در این خصوص وجود ندارد.

شستن عروس هلندی با شامپو
ادامه مطلب

در این مقاله معاینه پرندگان از طریق گوش کردن و وضعیت بدن بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.