کلینیک دامپزشکی روژان
معاینه درد در خرگوش‌ها

معاینه درد در خرگوش‌ها

معاینه درد در خرگوش‌ها

در این مقاله معاینه درد در خرگوش‌ها بررسی خواهد شد:

معاینه درد در خرگوش‌ها ممکن است دشوار باشد. خرگوش‌ها بسیاری از واکنش‌های درد را همانند سایر گونه‌ها بروز نمی‌دهند. آن‌ها زوزه نمی‌کشند و ناله نمی‌کنند. در عوض، واکنش آن‌ها به درد، نشستن پشت در قفس و فراموش کردن محیط اطراف است. پارامترهای فیزیولوژیکی همچون دمای بدن، تنفس و ضربان قلب متأثر از درد هستند ولی ارزیابی تغییرات آن‌ها بدون کنترل خرگوش مشکل است زیرا این پارامترها تغییر می‌کنند. در حالت ایده­آل، پارامترهای baseline برای هر خرگوش (حیت وارسی ملایم) به­ عنوان baseline برای استفاده حین و بعد از بیهوشی ثبت شوند. معاینه درد را می‌توان با مشاهده حیوان انجام داد ولی به آشنایی با الگوهای رفتاری نرمال نیاز است تا بتوان مقایسه را انجام داد. خرگوش‌هایی که درد می‌کشند برای بررسی کاسه غذا یا دست انسان به جلوی قفس نمی‌آیند. آن‌ها آراسته نیستند و به کلبه‌های همسایه  هجوم می‌برند یا از بلند شدن، گاز گرفتگی و غیره رنج می‌برند.

درد شکم

با قرار گرفتن در حالت قوز و ساییدن دندان بروز پیدا می‌کند. گاهی اوقات، خرگوش بی­قراری می‌کند و از دایره قفس می‌پرد. خرگوش‌های مبتلا به مشکلات دستگاه ادرار ممکن است تقلا کرده و هنگام دفع ادرار راحت نباشند. بی­ اشتهایی کامل یک ویژگی درد است.

دردکشی در حیوانات آزمایشگاهی ازجمله خرگوش‌ها به­طور گسترده بررسی شده است. برای ارزیابی اثربخشی عامل‌های دردکشی، سیستم‌های امتیازدهی درد توصیه شده‌اند (لیچ و همکاران، ۲۰۰۹) ولی تفاوت‌های فردی هم در حیوانات و هم در مشاهده­کننده‌ها، ارزیابی این سیستم را (به­ویژه ارزیابی درد خفیف) دشوار می‌کند (فلکنل، ۱۹۹۶). میزان دوز موردنیاز برای دردکشی بر اساس محرک‌ها فرق می‌کند (فلکنل، ۱۹۸۴)؛ بنابراین رویکرد میدانی برای دردکشی در خرگوش‌هایی که می‌توانند بر اساس درک anthropomorphic درد باشند، نیاز است. ازآنجایی­که دردکشی بسیار ایمن و مؤثر است، باید به همه خرگوش‌هایی که به آن نیاز دارند و درد برایشان تهدیدکننده حیات است (جدای از بعد انسانی) داده شود.

خرگوش لوپ فرانسوی(آشنایی با یکی از محبوب ترین نژادهای خرگوش خانگی)
ادامه مطلب

انتخاب دردکشی پس از جراحی

مدت­زمان فعالیت بر اساس رژیم غذایی، انتخاب می‌شود. با اینکه اطلاعات دقیق مربوط به مدت­ زمان عمل NSAIDها در خرگوش‌ها موجود نیست اما برآورد شده است که زمان بسیاری از ترکیبات قابل تزریق، ۱۲-۲۴ ساعت طول می‌کشد (فلکنل، ۲۰۰۰). اثرات داروهای opioid فقط چند ساعت طول می‌کشد. دردکش‌های غیر استروئیدی در درمان درد معده یا پوستی نسبت به درد امعا و احشا مفیدتر هستند (جنکبینز، ۱۹۸۷)؛ بنابراین ممکن است جراحی شکم نیاز به دردکشی opioid داشته باشد ولی NSAID در کشیدن دندان یا ترمیم شکستگی مفیدتر خواهد بود. برای اطمینان از دردکشی کافی، می‌توان دردکش‌های opioid و غیر استروئیدی را به همراه اثر خنثی­کننده و بدون آن تزریق نمود.

در این مقاله معاینه درد در خرگوش‌ها بررسی شد.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب خرگوش

نویسنده:پروفسور مولی وارگا

مترجم:آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.