کلینیک دامپزشکی روژان
هضم چربی‌ توسط خرگوش

هضم چربی‌ توسط خرگوش

در این مقاله همه چیز در خصوص هضم چربی‌ توسط خرگوش بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

چربی‌ها

هضم و جذب چربی‌ها در خرگوش‌ها همانند جانوران تک­ یاخته است. گلبول‌های چربی قبل از اینکه توسط لیپاز پانکراس شکسته شده و از روده کوچک جذب شوند، توسط فعالیت نمک‌های صفراوی امیلوسیون خواهند شد. چربی‌ها و روغن‌ها در جیره غذایی خرگوش به کار می‌روند تا منبع انرژی لازم را برای آن‌ها فراهم کنند و از بارگذاری زیاد کربوهیدرات لوله گوارش جلوگیری نمایند.

چربی رژیم غذایی جذب روده­ای کلسیم را به دلیل شکل­گیری soaps کلسیم در روده کاهش می‌دهد. چربی، حرکت معده­ای-روده­ای را تحریک کرده و دلپذیری رژیم غذایی را افزایش می‌دهد. روغن‌های گیاهی از چربی‌های حیوانی قابل­هضم­تر هستند (چیکه، ۱۹۸۷). محتویات چربی، بر حفظ کیفیت حبه‌ها و هزینه تولید اثرگذار است. میزان چربی و روغن زیاد رژیم غذایی برای خرگوش‌های خانگی (به دلیل استعداد چاقی خرگوش‌های خانگی) مضر خواهد بود. رژیم‌های دارای چربی زیاد ریسک لییدوزیز کبدی را با تغییر متابولیسم چربی افزایش داده و ایجاد کتون و hypoglycaemia را در خلال دوره‌های گرسنگی زیاد می‌کند (جین-برین و دوریکس، ۱۹۸۵).

جانوران چاق با کبد چرب در معرض ریسک بزرگ رشد چربی خطرناک قرار دارند و اگر بی­اشتهایی عصبی پیدا کنند، کبد و کلیه‌ها فاسد می‌شوند. بسیاری از رژیم‌های غذایی تجاری دربرگیرنده ۲.۵ تا ۴ درصد چربی‌ هستند ولی غذاهای لذیذ مانند قطره‌های شکلات یا بیسکوئیت‌های شیرین، میزان چربی بیشتری دارند.

در این مقاله همه چیز در خصوص هضم چربی‌ توسط خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱