کلینیک دامپزشکی روژان

غذای طوطی ملنگو چیست؟

انتخاب غذای طوطی ملنگو دغدغه افرادی میباشد که به‌تازگی این پرنده را وارد فضای خانه و محل زندگی خود نموده اند. بطور معمول طوطی‌ها پرندگان حساسی از نظر رژیم غذایی میباشند، در نتیجه انتخاب خوراکی برای طوطی ها باتوجه‌به شرایط فیزیکی، متابولیسم و سنی که دارند می‌تواند متفاوت باشد.

در ادامه به غذای طوطی ملنگو خواهیم پرداخت و غذاهای مناسب و ممنوع برای این پرنده را بررسی خواهیم کرد.

طوطی ملنگو میتواند زندگی طولانی و رشد مناسبی داشته باشد، به شرط آنکه برنامه غذایی صحیح، کامل و اصولی داشته باشد. انسداد روده، گرفتگی و همین‌طور خفگی از جمله متداول‌ترین مواردی است که سبب می‌شود عمر این پرندگان حتی به نیمه چیزی که انتظار می‌رود برسد. در حالت معمول یک طوطی می‌تواند حتی تا ۳۰ سال نیز عمر کند. اما این در حالتی ممکن است که شما شناخت کافی نسبت به غذای طوطی ملنگو داشته باشید.

بهترین غذای طوطی ملنگو


طوطی‌ها در دسته‌بندی‌های ژنتیکی و گونه‌های جانداری مختلف و متفاوتی قرار می‌گیرند. طوطی سبز یکی از نمونه‌های محبوب و شناخته شده در ایران میباشد که جذابیت‌های خاص خود را دارد. این پرنده بسیار باهوش نیز میباشد. انتخاب غذا برای این طوطی معمولاً کار سختی میباشد. زیرا مانند دیگر هم‌نوعان خود بسیار بد غذا است.

طوطی‌ها معمولاً به غذاهایی مانند آجیل و نارگیل خشک شده علاقه بسیاری دارند. تقریباً طبع آن‌ها در مصرف آجیل شبیه به انسان‌ها میباشد. می‌توانید انواع گیاهان و سبزی‌های مجاز که برای طوطی سبز قابل استفاده هستند را به یک سیخ یا چیزی شبیه به آن آویزان نمایید و آن را درون قفس قرار دهید تا هر زمانی که پرنده مایل بود از آن استفاده نماید.

انواع غذای طوطی ملنگو

بر اساس هرم غذایی طوطی سانان، سبزیجات با برگ تیره باید ۱۵ تا ۲۰ درصد رژیم غذایی یک طوطی سان را تشکیل دهد. پس از آن سبزیجات با ۱۰ تا ۱۵ درصد رژیم غذایی در رده دوم این هرم قرار می‌گیرند.

دانه‌های خشک و مخلوط و میوه‌های تازه نیز همگی ۱۰ تا ۱۵ درصد رژیم غذایی بر اساس این هرم را شامل می‌شوند که این موارد شامل روغن دانه‌ها، میوه نخل، آجیل‌ها، ارزن، جوانه‌های مجاز بذرها و دانه‌ها و میوه‌های تازه شامل میوه‌های گفته شده در بالا و انواع توت‌ها به جز توت سفید می‌باشد.

بر اساس این هرم در قسمت بعدی، فیبرها و مواد مغذی و پروتئین‌های حیوانی ۵ تا ۱۰ درصد هرم را به خود اختصاص داده‌اند.

در ادامه هرم غذایی طوطی سانان:

هرم غذایی طوطی سانان


حبوبات و غلات دانه‌ها و تخم مرغ آب پز گوشت طیور و گوساله پخته شده و میل ورم‌ها در این دسته قرار می‌گیرند.
مکمل‌ها جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی طوطی سانان دارند و صاحبین طوطی‌ها باید به آنها توجه ویژه داشته باشند؛ در این هرم مکمل‌های طبیعی مانند EFAها پودر برخی گیاهان دارویی پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌های مخصوص در حدود ۲ تا ۴ درصد هرم را تشکیل می‌دهند.
بر اساس این هرم برخی غذاها دارای محدودیت مصرف هستند و نهایتاً باید صفر تا دو درصد رژیم یک طوطی سان را تشکیل دهند.
این مواد غذایی شامل: انگور، سیب زمینی، برخی از نان‌ها پاستا و ماکارونی مخصوص می‌باشند.

پرنده‌هایی که درون قفس نگه‌داری می‌شوند، نیاز بیشتری به فیبر دارند.

همیشه قبل از غذا دادن به پرندگان، پوسیدگی و کپک که ممکن است روی دانه‌ها وجود دارد را بادقت بررسی نمایید.

غذای مست کننده طوطی ملنگو
استفاده از مکمل های مست کننده مانند ad3e و دانه و سبزیجات گرم برای مست کردن پرنده مانند کرفس، شاهی، برگ شاهدانه، تره، ریحان و گشنیز و دیگر سبزیجات برای دریافت مواد معدنی پرنده موثر و مفید خواهد بود.

پرندگان خانگی
ادامه مطلب

استفاده از پلت برای طوطی سبز


پلت‌هایی در بازار تحت عنوان خوراک طوطی سبز شناخته میشوند که از نظر بسیاری از دامپزشکان گاها میتوانند انتخاب خوبی برای تغذیه پرنده باشند. بهترین پلت‌ طوطی برای تغذیه، آن‌هایی میباشند که حاوی مواد افزودنی مانند شکر یا رنگ نباشند. زیرا این مواد ممکن است اثر تجمیعی بر بدن داشته و در درازمدت باعث ایجاد بیماری و یا حتی کاهش طول عمر طوطی سبز گردند.

بخصوص اگر طوطی شما کم‌سن‌وسال است. این اثرات تخریب متابولیسم را بیشتر و ویژه‌تر دریافت مینماید. باید در پلت‌ها موادی از جمله ویتامین آ، ب ۱۲، کربنات کلسیم، اکسید روی و… وجود داشته باشد.

ضمن این که این مواد کنسانتره هستند و تراکم سازی آن‌ها بر اساس چندین ماده غنی صورت‌ پذیرفته است. در نتیجه بهتر است که این محصولات به‌صورت خشک مصرف نگردند. وقتی قصد غذا دادن به طوطی سبز را دارید، مقدار کافی آب تمیز و تازه هم در کنار غذا درون قفس یا در ظرف مخصوص قرار دهید.

خوراکی‌های ممنوع برای طوطی ملنگو


برخی غذاها به‌عنوان فیلتر اصلی برای خوراکی‌های انواع طوطی در نظر گرفته می‌شوند که بخصوص در مورد غذای طوطی سبز، این موارد حادتر هستند. دقت کنید که در صورت مصرف هر کدام از موارد زیر بهتر است که هر چه سریع‌تر به یک دامپزشک مراجعه نمایید و از او بخواهید که به بررسی سیستم هضم و معده طوطی سبز شما بپردازد.

غذاهای ممنوع که هرگز نباید به طوطی سبز داده شوند؛ عبارت‌اند از:

الکل
آووکادو
کاساوا (تاپیوکا)
کافئین
محصولات لبنی
پیاز، سیر، پیازچه
گوشت
قارچ
شکلات یا کاکائو
بادام‌زمینی
دانه‌ها و هسته‌های میوه
لوبیا نپخته

استفاده از گوشت نیز باید به کم‌ترین مقدار برای این پرنده برسد. گوشت پخته شده مرغ می‌تواند انتخاب خوبی باشد. به‌طورکلی طوطی پرنده ی به‌شدت باهوشی میباشد. در نتیجه بهتر است که هنگام خوردن غذا همراه او باشید. در این صورت حس بهتری دریافت می‌کند. درست مانند کودکی که دوست ندارد با غذا رها شود. سعی کنید یک روزنامه کف زمین بگذارید و پرنده را از قفس آزاد کنید و اجازه دهید که به راحتی و بدون قرار گرفتن در قفس خوراک خود را میل کند.

نکات مهم در خرید غذای طوطی ملنگو


دقت نمایید که اگر از پلت برای تغذیه طوطی‌های سبز استفاده مینمایید، بهتر است پلت‌ها تحت برندهای خاص و معتبر باشند. دقت نمایید که پلت خریداری شده به‌عنوان غذای طوطی سبز باید تحت لیبل و برندهای معتبر و اورجینال تهیه شده و البته که تأییدیه‌های دامپزشکی را نیز دریافت نموده باشد.

تخمه آفتاب‌گردان و بادام هندی، سپس دسته‌بندی گیاهان و خوراکی‌های سبز مانند اسفناج، انواع دانه‌های تازه و جوانه گندم و در نهایت پلت‌ها می‌توانند از کم‌ترین تا بیشترین مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از کلیدی‌ترین نکاتی که باید در مورد انتخاب غذای طوطی ملنگو به آن توجه نمایید این است که بهره‌گیری از پلت‌ها به این معنی نیست که این پرندگان دیگر نیازی به خوراکی‌های بیشتر ندارند، بلکه پلت ها باید بعنوان مکمل غذای اصلی پرنده، مورد استفاده قرار گیرند.

چراکه استفاده از پلت به تنهایی، ممکن است سبب بروز اختلالات جدی در عملکرد روده این پرنده‌ها گردد. در نتیجه تا جایی که می‌توانید از سبزی‌ها، جوانه‌ها، حبوبات و دانه‌ها استفاده نمایید.

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.