کلینیک دامپزشکی روژان
پاراتیروئید پرندگان

غدد پاراتیروئید پرندگان

در این مقاله غدد پاراتیروئید پرندگان بررسی خواهد شد:

غده پاراتیروئید

در مرغ چهار غده پاراتیروئید از قسمت دمی تا تیروئید وجود دارد.

یک جفت غدد در هر طرف خط وسط یافت می‌شود. هر جفت نشان دهنده یک لوب قدامی و خلفی می‌باشد، که اغلب فیوز هستند. غده جمجمه ای معمولاً کمی بزرگ‌تر است. در مرغ غده پاراتیروئید چپ در تماس با غده تیروئید نیست، در حالی که لوب جمجمه ای سمت راست در کنار غده تیروئید قرار دارد.

هر پاراتیروئید توسط بافت همبند محصور می‌شود و عمدتاً از سلول‌های اصلی تشکیل شده است (شبیه به موش). سلول‌های اکسیفیلOxyphil در بسیاری از گونه‌های مرغی وجود ندارد ممکن است فرض شود که سلول اصلی پاراتیروئید در گونه‌های پرندگان مسئول سنتز، بسته بندی و ترشح هورمون پاراتیروئید است PTH) ).

PTH نقش مهمی در تنظیم کلسیم خون دارد.

آن در پاسخ به هیپوکلسمی ترشح می‌شود و به نظر می‌رسد که اثرات آن هدف قراردادن کلیه و استخوان‌ها می‌باشد. پاسخ اولیه (طی ۳۰ دقیقه) برای کاهش دفع کلسیم از طریق کلیه‌ها با افزایش جذب لوله ای کلسیم می‌باشد. آن باعث افزایش دفع فسفات ادرار می‌شود. ترشح لوله کلیوی نقش مهمی در پاسخ دارد، اگرچه جذب لوله ای فسفات کاهش می‌یابد هم چنین در تخم گذاشتن نیز نقش دارد.

سومین اثر کلیوی، فعال شدن ویتامین D3 از طریق تبدیل ۲۵-هیدروکسی کلکسیفرول به ۱،۲۵-دی هیدروکسی کلکالسیفرول می‌باشد. ویتامین D3 کلسیم پلاسما و فسفر معدنی را با افزایش جذب روده کوچک این مواد معدنی بالا می‌برد. آن هم چنین با PTH برای افزایش جذب استخوان و کاهش دفع کلسیم کار می‌کند.

آماده سازی جراحی در پرندگان
ادامه مطلب

 

غدد اولتیموبرانشیال

 

غدداولتیموبرانشیال چپ و راست در بخش دمی شکمی تا لوب دمی غده پاراتیروئید قراردارد. آن‌ها کوچک، مسطح، شکل نامنظم و غدد بدون کپسول هستند.

آن‌ها چهار جزء اصلی دارند:

  • سلول‌های C.

سلول‌های ائوزینوفیلی که در گروه هاو طناب‌های به صورت پراکنده قرار گرفته‌اند

  • ندول های پاراتیروئید.

انباشت های محصور شده بافت پاراتیروئید. طناب‌های بافت پاراتیروئید از این گره‌ها رشد می‌کند، بین سلول‌های C نفوذ می‌کند، و با وزیکول پیوند می‌دهد.

  • وزیکول‌ها

بخش بزرگی از غده را تشکیل می‌دهند و توسط اپیتلیوم ترشحی پوشیده شده‌اند. آن‌ها ترشح پروتئین کربوهیدرات و پروتئین در لومن را انباشت می‌کنند.

  • کانون‌های بافت لنفاوی سلول‌های لنفاوی و بافت تیموس.

سلول‌های C کلسیتونین ترشح می‌کنند، که انتقال کلسیم از استخوان به خون را مسدود می‌کند. با این حال،

برخلاف عمل خود در پستانداران، کلسیتونین باعث ایجاد هیپوکلسمی در پرنده‌های normocalcaemic نمی‌باشد. به نظر می‌رسد، برای کنترل هیپرکلسمی از اسکلت در برابر جذب کلسیم بیش از حد محافظت می‌کند.

عملکرد آن هنوز نامشخص است.

 

در این مقاله غدد پاراتیروئید پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱