کلینیک دامپزشکی روژان
سگ سالم

سگ سالم(چگونه سگی سالم داشته باشم؟)

چگونه سگ سالم داشته باشم؟

رعایت این نکته که زندگی سگ شما باید سرشار از سلامتی و شادی بسیار ضروری است. شما به عنوان صاحب سگ باید در این زمینه تمام تلاش خود را انجام دهید.

با رعایت موارد زیر زندگی سرشار از سلامت و شادی را برای سگ خود تضمین نمائید.

 

  • سگ را بطور منظم برای انجام معاینات به نزد دامپزشک ببرید.

  • مهمترین وظیفه شما بعنوان صاحب سگ، اطمینان یافتن از وضعیت سلامت او است. اینکه صبر کنید تا سگ شما مریض شود و سپس اقدام به مراجعه به دامپزشک نمائید سبب می شود تا برای درمان بیماری هایی که قبلا به سادگی قابل پیشگیری بود، متحمل هزینه های گزاف شوید. پس برای این منظور:

 

  • هنگامی که تصمیم به نگهداری سگ به عنوان یک حیوان خانگی می گیرید قبل از هر چیز و بدون در نظر گرفتن سن سگ باید حتما او را برای معاینه و اطمینان از سلامتش به نزد دامپزشک ببرید.
  • در صورت نیاز، دامپزشک واکسن های متناسب با سن سگ را تزریق می نماید و یا قرار ملاقات دیگری را برای انجام این تزریقات با شما تعیین می نماید.
  • شما به عنوان صاحب یک حیوان خانگی وظیفه دارید که در سال حداقل دو بار سگ را برای انجام معاینات منظم به بیمارستان یا کلینیک دامپزشکی ببرید.

 

رژیم غذایی و فعالیت های بدنی:

 

حفظ رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت های بدنی، سلامت سگ شما را در طول مدت زندگی اش تضمین می نماید و همچنین شما را از انجام هزینه های فراوان برای درمان بی نیاز می گرداند.

 

  • براساس سن و جثه سگ، نوع غذا و حجم غذای سگ فرق می کند. پس غذای مناسب سن و جثه سگ را در حجم مناسب در اختیارش قرار دهید. برای این کار حتما با دامپزشک سگ خود مشورت کنید. غذاهای آماده بسیاری در پت شاپ ها وجود دارند که براساس موارد ذکر شده فرموله شده اند.
  • همواره آب تمیز و گوارا به میزان مناسب در دسترس سگ بگذارید.
  • هرگز به سگ خود اجازه ندهید تا به تنهایی برای گردش به خارج از منزل، محل زندگی و یا باغ شما برود. همواره به یاد داشته باشید که در بیرون مجموعه ای از خطرات از قبیل: تصادف با ماشین های عبوری، گاز گرفته شدن توسط سگ ها یا جانوران دیگر، خوردن مواد آلوده به سم، گاز گرفتن کودک یا شخص بزرگسال، گم شدن یا دزدیده شدن و مبتلا شدن به بیماری هاری در کمین سگ شما هستند. لطفا در صورت وقوع هر یک از اتفاقات فوق، سگ خود و یا شخص دیگر و زمین و زمان را ملامت نکنید. مقصر اصلی شما هستید! پس لطفا اجازه خروج از منزل، بدون همراه را به سگ خود ندهید.
  • حتما یک تابلو یا نوشته برروی درب منزل یا باغ خود بگذارید که هشدار دهد شما دارای سگ نگهبان هستید. این موضوع علاوه براینکه شما را از تبعات حقوقی گاز گرفته شدن آقای دزد! توسط سگ شما نجات خواهد داد، بلکه در صورت وقوع حوادثی از قبیل آتش سوزی، پرسنل فداکار آتش نشانی متوجه حضور سگ شما در منزل خواهند بود و او را نیز نجات خواهند داد. (نگران نباشید، آنها در زمینه رفتار با حیوانات در مواقع خطر آموزش های لازم را دیده اند.)
  • حتما سگ خود را وادار به انجام فعالیت های فیزیکی بنمائید. مثلا او را برای قدم زدن به بیرون از منزل ببرید. مقدار انجام فعالیت های بدنی برای سگ شما بستگی به عواملی از قبیل نژاد، سن و وضعیت سلامتی او دارد. بهترین کسی که می توانید از او در این زمینه اطلاعات کسب نمائید دامپزشک سگ شماست.
انواع بیماریهای گوش خارجی در سگ ها
ادامه مطلب

در این مقاله چگونگی داشتن یک سگ سالم بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال کنید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱