کلینیک دامپزشکی روژان
تاندون لغزنده در پرندگان

تاندون لغزنده در پرندگان

تاندون لغزنده در پرندگان(پریوز)

تعریف/ مرور اجمالی

دررفتگی جانبی یا میانی تاندون عضله دو قلوgastrocnemius روی کندیل های tibiotarsal رخ می‌دهد. این امر اکثراً در مرغ‌های جوان، پرندگان آبزی و جانوران شکاری مشاهده شده (که ناشی ازکمبود های تغذیه ای است) ولی در طوطی‌ها به شکل بدشکلی ساق پا نیز دیده شده است. به این عارضه تاندون لغزنده در پرندگان گفته میشود.

تشخیص

تشخیص‌ها بر اساس علائم بالینی و لمس مفصل و تاندون انجام می‌گیرند.

مدیریت

جا انداختن از طریق جراحی تاندون و اصلاح retinaculum تاندون همیشه ناموفق است و اصلاح اغلب طی چند روز یا چند ساعت هنگامی که پرنده درصدد به کارگیری پای آسیب دیده است، خراب می‌شود. تکنیک دیگر شامل قرار دادن سیم K در استخوان مچ پا روی قسمت میانی رباط در امتداد انتهای پروکسیمال سنجاق بیرون زده از استخوان است که به شکل مؤثر از لیز خوردگی رباط قسمت میانی جلوگیری می‌کند. به نظر می‌رسد این تکنیک امیدوارکننده باشد هرچند تا حدی باعث سفت شدن مفصل می‌گردد. هر گونه تغییر شکل استخوان که زمینه را برای دررفتگی تاندون فراهم کند باید اصلاح گردد. این وضعیت معمولاً نیازمند آرتروز مفصل هوک است.

در این مقاله تاندون لغزنده در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد