کلینیک دامپزشکی روژان
میکروسپوریدیوز (انسفالیتوزونوز)

میکروسپوریدیوز (انسفالیتوزونوز)

در این مقاله همه چیز در خصوص میکروسپوریدیوز (انسفالیتوزونوز) بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

میکروسپوریدیوز (انسفالیتوزونوز)

تعریف / بررسی اجمالی:

Microsporidia spp. یک تک یاخته داخل سلولی اجباری است، اندازه آن ۱-۲ میکرومتر و گرم مثبت و اسید فست است. به نظر می‌رسد که چرخه حیات مستقیم داشته باشد، احتمالاً از طریق انتقال دهانی منتقل می‌شود. مسیر آئروسل نیز تصور می‌شود که عملی است. Encephalitozoon hellum از طوطی‌های اکلکتوس، آمازون‌ها، مرغ‌های عشق، باجریگار و فنچ جدا شده است. از انسان نیز جدا شده است، بنابراین احتمالاً یک پتانسیل مشترک انسان و دام وجود دارد.

اتوفیزیولوژی:

ممکن است برخی از عناصر سرکوب سیستم ایمنی درگیر در شیوع (استرس، ازدحام بیش از حد یا بیماری همزمانبه عنوان مثال پاستورلوزیس، PBFD) وجود داشته باشد. عفونت نهفته ممکن است وجود داشته باشد.

ارائه بالینی:

علائم شامل بی اشتهایی، بی حالی، ضعف، اسهال، کوتاهی قد، پرهای ژولیده، کاهش وزن و مرگ و میر نوزادان می‌باشند. ورم ملتحمه مزمن و سینوزیت، و همچنین اگزوفتالموس، آدم قرنیه و بلفارواسپاسم، در طوطی آمازون با رنگ زرد در سر گزارش شده است.

PCR ممکن است در دسترس باشد. هیستوپاتولوژی با استفاده از رنگ آمیزی نقره یا اسید فست لازم است. رنگ آمیزی ممکن است ارگانیسم را نشان ندهند.

مدیریت:

گرچه اثبات نشده است، اما میکروسپوریدیوز باید بین انسان و دام مشترک باشد. درمان با آلبندازول (۵۰ میلی گرم در کیلوگرم از راه خوراکی q24h به مدت پنج روز می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص میکروسپوریدیوز (انسفالیتوزونوز) بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

آندوسکوپی تخم پرندگان زینتی
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱