کلینیک دامپزشکی روژان
مایکوباکتریوم

مایکوباکتریوم پرندگان زینتی

مایکوباکتریوم

تعریف / بررسی اجمالی:

بیشتر عفونت‌های مرغی ناشی از مایکوباکتریوم avium و M. genevense. M. tuberculosis ایجاد می‌شود و M. bovis گاهی اوقات گزارش می‌شود، اما نادر است. مایکوباکتریوز معمولاً عفونت روده ای است، اما ممکن است تنفسی یا منتشر باشد.

یکی از اصلی‌ترین علل عفونی مرگ پرندگان در بسیاری از پارک‌های باغ وحش با گونه‌های مرغداری مخلوط در نظر گرفته می‌شود، که در آن حداکثر ۱۴ درصد از مرگ و میر سالانه می‌تواند منسوب به مایکوباکتریوم ها باشد.

اگرچه به طور قطعی اثبات نشده است، اما باید ثابت شود یک بیماری بالقوه مشترک انسان و دام در نظر گرفته می‌شود.

پاتوفیزیولوژی:

انتقال از طریق بلع مدفوع آلوده مستقیم، یا از طریق غذا و آب آلوده می‌باشد. حشرات ممکن است به عنوان ناقل‌های مکانیکی عمل کنند. بیماری ریوی از طریق مسیر هوازی نادر است. دوره انکوباسیون بعد از عفونت می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها باشد. به دنبال بلع، مایکوباکتری ها به مخاط نفوذ می‌کنند و در زیر سروز کلونیزه می‌شود. آن وارد منبع خون شده و از گردش خون توسط کبد، طحال و مغز استخوان خارج می‌شود. کمبود غدد لنفاوی ناحیه ای به خوبی توسعه یافته در پرندگان ممکن است یکی از دلایل سهولت این بیماری سیستمی باشد. بنابراین ضایعات در دیواره روده، کبد، طحال و استخوان توسعه می‌یابند.

ارائه بالینی:

کاهش وزن و آتروفی عضلانی شدید بیش‌ترین موارد علائم بالینی ثابت می‌باشند. اتساع سلومیک، هپاتومگالی و روده‌های متسع، پر از مایعات، ضخیم شده ممکن است قابل لمس باشد. لنگش، به علت آرتروز یا استئومیلیت، ممکن است وجود داشته باشد. ضایعات پوستی گره ای یا منتشر کراتینوز در اتصالات مخاطی – جلدی از چشم و منقار طوطی‌ها گزارش شده است.

تشخیص:

تشخیص قبل از مرگ در پرندگان دشوار است و اغلب، به ویژه در مراحل اولیه بی نتیجه است. این می‌تواند بر اساس علائم بالینی، لوکوسیتوز با مونوسیتوز و افزایش در AST و اسیدهای صفراوی مشخص شود. رادیوگراف ها ممکن است بزرگ شدن کبد، کلیه و طحال و هم چنین تراکم کانونی و ابری در حفره‌های مدولار استخوان‌های بلند با استئولیز را نشان دهند. برای تأیید تشخیص آندوسکوپی و نمونه برداری استفاده می‌شود.

رنگ آمیزی اسید فست مدفوع ممکن است ارگانیسم را نشان دهد اما، چون فقط به صورت متناوب ریخته می‌شود، ابزار غربالگری مؤثر نمی‌باشد. یک آزمایش داخل پوستی می‌تواند وجود مایکوباکتریوم در گله را نشان می‌دهد، اما در یک فرد غیر قابل اعتماد است. احتمالاً در گونه‌های غیر مرغی غیر قابل اعتماد است. PCR انجام شده روی سوآب های کلوآکی ممکن است ارزش داشته باشند، اما نتایج باید با احتیاط تفسیر شوند. نتایج مثبت و منفی کاذب غیر معمول نیستند.

تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی دستگاه گوارش پرندگان
ادامه مطلب

نکروپسی معمولاً گرانولومای کبدی، طحال و subserosa دستگاه روده را نشان می‌دهد. هپاتومگالی، اسپلنومگالی و روده‌های بزرگ و ضخیم شده وجود دارند.

هیستوپاتولوژی طیفی از ضایعات را از گره‌های هیستوسیت های بزرگ کف دار که دارای باسیل اسید فست هستند.تا سلول غول پیکر گرانولومایی را نشان می‌دهند که غالباً caseous هستند اما حفره ای یا کلسیفیه شده نیستند. آمیلوئیدوز تقریباً در ۲۰٪ موارد مشاهده می‌شود.

مدیریت:

به دلیل پیامدهای احتمالی مشترک انسان و دام، باید به درمان توجه داشت.

مقاومت به سرعت توسعه می‌یابد، بنابراین ترکیبات داروها باید استفاده شود. درمان باید ۹ ماه یا بیشتر داده می‌شود همانطور که ارگانیسم فقط در هنگام تکثیر حساس است، هر ۱۶-۲۰ ساعت رخ می‌دهد و حتی در ضایعات موردی حتی کمتر است.

هدف باید دستیابی به بالاترین میزان خون ممکن باشد، نه سطح ثابت، بنابراین دوز یک بار در روز استفاده می‌شود. ترکیبی که معمولاً استفاده می‌شود شامل ایزونیازید، اتامبوتول، ریفامپین و انروفلوکساسین می‌باشد.

مایکوباکتری ها در برابر تخریب شیمیایی و فیزیکی معمولی مقاوم هستند آن‌ها می‌توانند ماه‌ها تا سال‌ها در محیط زیست زنده بمانند.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص مایکوباکتریوم پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱