کلینیک دامپزشکی روژان
نیوزیلند

قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند مورد بررسی قرار گرفته می شود، با ما همراه باشید؛

 

 

 

قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند

حیوان خانگی شما باید حداقل ۶ ماه قبل از واردات در کشوری که نیوزلند آن را به عنوان کشورهای عاری از هاری یا کنترل شده هاری طبقه بندی می‌کند، سکونت داشته باشد. اگر حیوان خانگی شما توله سگ یا بچه گربه است، باید در نیوزلند به دنیا آمده باشد و قبل از صادرات کشور را ترک نکرده باشد. کشورهایی که نیوزلند آنها را به عنوان عاری از هاری طبقه بندی می‌کند در موارد ۷ و ۸ یافت می‌شود.

تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌ها و گربه‌های اهلی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۵ مراجعه کنند.

 

 1. ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ):

حیوان خانگی شما ابتدا باید با ریزتراشه ایزو ۱۱۷۸۴/۱۱۷۸۵ ۱۵ رقمی و غیر رمزگذاری شده باشد. اگر ریزتراشه حیوان خانگی شما مطابق با ISO 11784/11785 نیست، می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

 

 1. مجوز واردات:

مجوز واردات حداقل ۶ هفته قبل برای همه کشورها به جز استرالیا مورد نیاز است. این مجوز به مدت ۶ ماه یا تا پایان مهلت واکسیناسیون هاری معتبر خواهد بود.

 

 1. واکسیناسیون و آزمایش:

واکسن هاری حیوانات خانگی

مگر اینکه سگ یا گربه شما از کشوری که در مرحله شماره ۷ ذکر شده است وارد نیوزیلند شود، حیوان خانگی شما باید پس از قرار دادن ریزتراشه، واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشد. (قبل از واکسن هاری حیوان خانگی شما باید حداقل ۳ ماه سن داشته باشد.) اگر این اولین واکسن هاری گربه یا سگ شما است یا واکسن قبلی آن در زمان تقویت کننده منقضی شده است، باید حداقل ۶ ماه تزریق شود. و حداکثر ۱۲ ماه قبل از سفر. اگر حیوان خانگی شما یک تقویت کننده دریافت می‌کند و واکسن هاری قبلی در سال گذشته انجام شده است، قانون ۶ ماه اعمال نمی‌شود. باید مدرکی مبنی بر واکسیناسیون قبلی ارائه شود.

سگ‌ها باید ظرف ۳۰ روز پیش از سفر برای لپتوسپیروس آزمایش و درمان شوند. اگر سگ شما ۶ ماه یا بزرگ‌تر است، باید آزمایش کرم قلب انجام دهد و در عرض ۳۰ روز پیش از سفر، ضد کرم قلب درمان شود.

سایر آزمایشات برای سگ‌ها شامل بروسلا کانیس است که باید حداقل ۱۶ روز قبل از سفر انجام شود. در صورتی که آزمایش مثبت باشد، سگ شما مجاز به واردات به نیوزلند نخواهد بود.

اگر منشأ سگ شما از منطقه‌ای است که به دلیل آنفولانزای سگ ما شناخته شده است مانند ایالات متحده یا کانادا، سگ شما باید در برابر این ویروس واکسینه شود. اگر با گربه سفر می‌کنید، از دامپزشک خود در مورد واکسیناسیون بپرسید.

 

 1. تست تیتر هاری:

مگر اینکه حیوان خانگی شما از کشوری که در مرحله شماره ۷ ذکر شده وارد نیوزیلند شود، آزمایش تیتر هاری باید حداقل ۳ ماه و حداکثر ۲۴ ماه قبل از ورود انجام شود. اگر سگ یا گربه شما در حال حاضر برای هاری واکسینه نشده است، قبل از انجام آزمایش تیتر باید ۳۰ روز پس از واکسیناسیون هاری صبر کند.

و در ادامه قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند:

 1. گواهی سلامت حیوان خانگی:

در صورتی که حیوان خانگی شما به ترتیب از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، حیوان خانگی شما به یک گواهی دامپزشکی برای نیوزیلند نیاز دارد که توسط دامپزشک معتبر ظرف ۱۰ روز پیش از سفر صادر شده باشد تا توسط USDA یا CFIA تأیید شود. اگر حیوان خانگی شما از کشور دیگری سفر می‌کند، سازمان حاکم مسئول واردات و صادرات حیوانات باید فرم‌های شما را تأیید کند.

۲ روز قبل از سفر باید معاینه سلامت دیگری انجام شود.

و در ادامه قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند:

 1. ضدانگل و سایر درمان‌ها/تست‌ها:

همه سگ‌ها باید در عرض ۳۰ روز پیش از ورود به نیوزیلند ۲ درمان علیه انگل‌های داخلی و خارجی داشته باشند و درمان دوم باید حداقل ۲ هفته پس از اولین درمان و در عرض ۴ روز پیش از سفر برای انگل‌های داخلی و ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر برای انگل‌های خارجی باشد.

در عرض ۱۶ روز پیش از سفر، سگ شما باید برای Babesia gibsoni آزمایش شود و اگر تا به حال به آفریقای جنوبی سفر کرده یا در آن زندگی کرده است، باید برای Babesia canis آزمایش شود. سگ‌هایی که از همه کشورها به جز استرالیا وارد نیوزیلند می‌شوند باید برای بروسلا کانیس آزمایش شوند و همچنین برای لپتوسپیروز آزمایش یا درمان شوند.

سگ‌ها نیز در عرض ۳۰ روز از سفر به آزمایش کرم قلب نیاز دارند.

 

 1. کشورهای عاری از هاری:

کشورهایی که نیوزلند آنها را عاری از هاری می‌داند: استرالیا، بحرین، باربادوس، جزایر فالکلند، فیجی، پلی‌نزی فرانسه، گوام، هاوایی، ایسلند، ژاپن، موریس، کالدونیای جدید، سنگاپور و واناتو. جزایر اقیانوس آرام ساموآی آمریکایی، جزیره کریسمس، جزایر کوک، کیریباتی، جزایر مارشال، ایالات فدرال میکرونزی، نائورو، نیوئه، پالائو، پاپوآ گینه نو، جزیره نورفولک، جزیره پیتکرن، سایپان، جزایر سلیمان، تونگا، تووالو، والیس و فوتونا و ساموای غربی نیز توسط نیوزلند به عنوان عاری از هاری شناخته شده‌اند.

 

 1. کشورهای تحت کنترل هاری:

کشورهایی که نیوزیلند آن‌ها را کشورهای کنترل شده هاری می‌داند: ایالات متحده و کانادا، آنتیگوا و باربودا، آروبا، اتریش، آرژانتین، باهاما، جزایر بالئاریک، بلژیک، برمودا، جزایر ویرجین بریتانیا، برونئی، بلغارستان، جزایر قناری، جزایر کیمن، جزایر کانال، شیلی، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، جبل‌التر، یونان، گرینلند، هنگ کنگ، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، جزیره من، اسرائیل، جامائیکا، کویت، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، ماکائو، مالزی (فقط شبه جزیره، صباح و ساراواک)، مالت، موناکو، مونته نگرو، هلند، آنتیل هلند، جزایر ماریانای شمالی، نروژ، لهستان، پرتغال، پورتوریکو، قطر، ریونیون، صربستان، سیشل، اسلواکی، اسلوونی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، اسپانیا، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین، سوئد، سوئیس، تایوان، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی، بریتانیا، اروگوئه و جزایر ویرجین ایالات متحده.

توجه: اگر حیوان خانگی شما حداقل به مدت ۶ ماه (به استثنای استرالیا) در یکی از کشورهای فوق ذکر شده در موارد ۷ و ۸ اقامت نداشته باشد، اجازه ورود به نیوزلند را نخواهد داشت. حیوانات خانگی پس از تکمیل شرایط لازم برای ورود به استرالیا می‌توانند وارد نیوزیلند شوند. حیوان خانگی شما می‌تواند حداقل به مدت ۶ ماه در یک کشور تأیید شده اقامت داشته باشد یا با ارائه اطلاعاتی از اداره دامپزشکی دولتی در مورد وضعیت هاری و اقدامات کنترلی و برنامه‌های موجود برای کنترل هاری، درخواستی را برای ورود به سایت ارائه دهد. درخواست‌ها به صورت فصلی اولویت بندی و بررسی می‌شوند.

قوانین حمل و نقل حیوانات لتونی
ادامه مطلب

و در ادامه قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند:

 1. قرنطینه حیوانات خانگی:

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی نیوزیلند باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

حیوان خانگی شما حداقل به مدت ۱۰ روز در قرنطینه خواهد بود حتی اگر از مقررات دولت نیوزلند پیروی کنید. در صورت ورود از استرالیا یا جزیره نورفولک، نیازی به قرنطینه نیست. به خاطر داشته باشید که چهار تا شش ماه طول می‌کشد تا همه تأییدیه‌های لازم را دریافت کنید، بنابراین از قبل برنامه ریزی کنید.

و در ادامه قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند:

 1. ورود هوایی:

حیوانات خانگی باید به‌عنوان محموله هوایی در فرودگاه‌های بین‌المللی واقع در اوکلند و کرایست‌چرچ وارد نیوزیلند شوند و فقط می‌توانند از کشورهای مورد تأیید فهرست‌شده در موارد ۷ و ۸ عبور کنند. از ۲۲ اکتبر ۲۰۱۷، سگ‌ها و گربه‌ها دیگر اجازه ورود به نیوزیلند در ولینگتون را ندارند.

سگ‌های کمکی تنها در صورتی می‌توانند در کابین وارد نیوزیلند شوند که توسط یک سازمان ملی/بین المللی به رسمیت شناخته شده که عضو Assistance Dogs International (یا فدراسیون بین المللی سگ‌های راهنما – برای سگ‌های راهنما) باشد، مجوز داشته باشند. سگ‌های حمایت عاطفی معمولاً نمی‌توانند این معیارها را برآورده کنند.

اگر گربه یا سگ شما در حال تعویض هواپیما در نیوزیلند است یا بیش از ۶ ساعت در حال ترانزیت خواهد بود، به مجوز حمل و نقل، ریزتراشه، پیشگیری از کک و کنه، پیشگیری از هاری نیاز دارد (مگر اینکه از کشوری که به عنوان عاری از هاری شناخته شده باشد. لیست در مورد ۷)

توقف طولانی‌تر به این معنی است که حیوان خانگی شما نیاز به رزرو در یک مرکز قرنطینه تأیید شده دارد. زمان استراحت نمی‌تواند بیش از ۴۸ ساعت باشد.

سگ‌ها و گربه‌هایی که از نیوزلند ترانزیت می‌کنند و بیش از ۶ ساعت توقف دارند، به مجوز حمل و نقل (معتبر به مدت ۳۰ روز)، ریزتراشه، اثبات درمان کک و کنه و واکسیناسیون فعلی هاری نیاز دارند (مگر اینکه از کشوری در مرحله شماره ۷ عبور کنند). سگ‌ها به مدرکی برای پیشگیری از کرم قلب نیاز دارند.

شما باید حداقل ۵ روز کاری قبل از ورود گربه‌ها و سگ‌ها از استرالیا و حداقل ۷۲ ساعت قبل از ورود برای گربه‌ها و سگ‌های سایر کشورهای مورد تأیید به دامپزشک رسمی در نیوزیلند اطلاع دهید.

توجه داشته باشید که سگ‌ها و گربه‌ها نمی‌توانند از کشور نیوزلند عبور کنند.

 

 1. ورود به نیوزلند با قایق:

حیوانات خانگی که با قایق یا کشتی وارد نیوزیلند می‌شوند.

گربه‌ها و سگ‌هایی که وارد قایق‌های خصوصی، قایق‌ها یا کشتی‌های تجاری می‌شوند باید شرایطی را که در بالا ذکر شد برآورده کنند. آن‌ها باید در حالی که در یک بندر تأیید شده لنگر انداخته‌اند تا زمانی که مجوز دریافت کنند، در داخل هواپیما ایمن شوند.

اگر گربه یا سگ شما شرایط لازم را ندارد یا واجد شرایط ورود به نیوزیلند نیست. حیوان شما باید در قایق در حین لنگر انداختن کشتی محفوظ بماند. و حیوان شما بیش از ۶ ماه اجازه اقامت در نیوزیلند را نخواهد داشت.

 

 1. واردات توله سگ یا بچه گربه:

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های کمتر از سه ماه واکسینه نشده ممکن است وارد نیوزلند نشوند.

 

 1. نژادهای ممنوعه:

واردات نژادهای زیر به نیوزلند ممنوع است: فیلا برزیلی، دوگو آرژانتینو، توسا ژاپنی، پررو د پرسا کاناریو و هر نوع پیت بول تریر آمریکایی.

 

 1. صادرات حیوانات خانگی:

تمام سگ‌ها و گربه‌هایی که نیوزلند را ترک می‌کنند، در صورت پرواز، باید از فرودگاه‌های اوکلند، ولینگتون یا کریست چرچ خارج شوند.

همه حیوانات خانگی، به جز گربه‌ها و سگ‌هایی که عازم استرالیا هستند، باید ریزتراشه شده باشند و تمام مدارک مورد نیاز برای کشور مقصد خود را داشته باشند. الزامات واردات حیوان خانگی را برای بیش از ۲۰۰ کشور پیدا کنید. همچنین حیوانات خانگی در پروازهای بیش از ۶ ساعت باید دارای گواهی صادرات رفاه حیوانات از دامپزشک رسمی MPI باشند. گواهی صادرات نیز باید توسط دامپزشک MIP صادر شود. باید توجه داشته باشیم که قالب این گواهی ممکن است با گواهی سلامت مورد نیاز کشور واردکننده یکسان نباشد.

سگ‌ها و گربه‌هایی که نیوزلند را به مقصد استرالیا ترک می‌کنند باید ریزتراشه شوند و مجوز صادرات صادر شده توسط دامپزشک مورد تأیید MPT را داشته باشند.

 

 1. دیگر حیوانات:

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

حیوانات زیر را نمی‌توان به نیوزیلند وارد کرد: پرندگان، خزندگان، موش‌ها، موش‌ها و موش‌ها. خرگوش و خوکچه هندی فقط از استرالیا با مجوز واردات مجاز است. چینچیلا را می‌توان فقط از انگلستان وارد کرد.

 

 1. CITES:

نماد CITES: لاک پشت در خطر انقراض

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است. باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات نیوزیلند مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب قوانین بین المللی حیوانات است. اما نکته قابل توجه این است که اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه و ایرلاین، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱