کلینیک دامپزشکی روژان
چرخش پا

چرخش پا پرندگان زینتی

چرخش پا

علت شناسی:

چرخش استخوان ران یا tibiotarsus زمانی رخ می‌دهد که بیشتر وزن روی یک طرف بدن تحمیل گردد. رشد این سمت physis با مانع مواجه می‌شود ولی طرف دیگر به رشد نرمال ادامه می‌دهد. علت‌های شایع این مورد شامل مشکلات، عدم تعادل‌های تغذیه ای و تروما است. در جوجه‌های زودرس (ratites)، چرخش پا ممکن است به دلایلی از جمله ورزش ناکافی، رژیم غذایی دارای انرژی زیاد، تروما و کف‌های گرم رخ دهد. در جوجه‌های آلرژیکی مانند طوطی‌ها، علت تحریک به ندرت شناخته شده است.

ارائه بالینی:

نتیجه چرخش پا انحراف رشد اندام از خط میانی است: اگر رشد به شکل جانبی هدایت شود، بد شکلی پای چنبری نام دارد و اگر به شکل میانی به سمت خط میانی برود، بد شکلی کجی پا نامیده می‌شود. بدشکلی ممکن است به شکل خمش یا چرخش استخوان آسیب دیده نمایان شود. این مورد سپس به شکل آبشاری ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و مفاصل پای مبتلا را متأثر می‌سازد. با رشد جوجه این چرخش معمولاً بدتر می‌شود زیرا تاندون‌ها تماس پیدا کرده و حتی کانی ساز می‌گردند. جهت و شدت چرخش را می‌توان از طریق انعطاف مفصل tibiotarsal-metatarsal ارزیابی نمود به طوری که قوزک پا با پروکسیمال فوقانی برخورد کند. در جوجه نرمال، مرکز قوزک پا باید با نوک cnemial هم راستا باشد. انحراف میانی یا جانبی به این خط میانی حاکی از ALD است.

مدیریت:

جراحی اصلاحی به صورت استخوان بری derotational یک درمان انتخابی است ولی باید هرچه سریع تر انجام شود. تنظیم وقت هنگام بررسی مفاصل آسیب دیده ضروری است؛ صبر کردن تا زمان اتمام رشد پرنده ممکن است منجر به تاندون بازگشت ناپذیر و انقباض مفصل گردد.

لکوسیت ها در پرندگان
ادامه مطلب

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص چرخش پا پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱