کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری چشم سگ و گربه

بهترین حیوان خانگی چیست؟

آیا می دانید بهترین حیوان خانگی چیست؟

در این مقاله به بررسی حیوان خانگی های مختلف میپردازیم ، با ما همراه باشید:

 

 

کلیه حیواناتی که به عنوان همدم انسان در منزل نگهداری می شوند را حیوانات خانگی به شمار می آورند. حیوانات خانگی را می تواند در دو گروه حیوانات خانگی متداول (شامل: سگ، گربه، پرندگان زینتی و ماهیان آکواریومی). و حیوانات خانگی غیر متداول(exotic) (شامل: خرگوش، همستر، لاک پشت، ایگوآنا، انواع مار، موش سوری، میمون، جوجه تیغی و ..) تقسیم نمود.

حیوانات خانگی غیر متداول در واقع حیوانات وحشی و یا آزمایشگاهی هستند که به دلیل ظاهر جذاب و یا گاهی متفاوت بودن در منزل نگهداری می شوند.

زندگی در آپارتمان مطمئنا ویژگی و برتری های خود را دارد، از جمله بی نیاز بودن به هرس کردن چمن و یا باغچه، یا بی نیازی از نگهداری موارد بیشماری که زندگی در یک خانه می طلبد. بر اساس نظرسنجی سال ۲۰۱۴ املاک ملی آمریکا، ۳۹% آپارتمان را بر خانه ی تکی ترجیح می دهند.

 

بهترین حیوان خانگی ؟

نکته ی منفی این قضیه برای دوستداران حیوانات خانگی این است که اجازه ی نگهداری از برخی حیوانات خانگی وجود ندارد. برخی دیگر بسیار بزرگند، یا بسیار فعال، یا بسیار پر سر و صدا هستند یا کلا برای نگهداری در فضاهای کوچک مناسب نیستند. ما همگی می خواهیم که حیوانات خانگیمان خرسند و سلامت باشند. و ممکن است که آپارتمان همیشه نتواند این را فراهم کند. پس یک صاحب حیوان خانگی آینده نگر چه باید بکند؟

در مورد هر حیوان خانگی، ضروریست که اجازه ی نگه داری بررسی شده باشد. چنانچه حتی حیواناتی مناسب آپارتمان نیز ممکن هست که اجازه برای نگه داریشان در آن محیط خاص وجود نداشته باشد.

 

گربه ها حکمرانند:

وقتی که به حیوان خانگی می رسیم، با تنها ۸۵ ملیون در ایالات متحده،  گربه های سلاطینند. آن کامل ترین حیوان خانگی آپارتمان هستند. آن ها نیاز به راه بردن ندارند و به نظافت خود اهمیت می دهند، نا گفته نماند که به طور میانگین هر گربه ۱۵ ساعت در روز می خوابد. بسیاری از این زمان هنگامی است که صاحب آن در کار از ۵ تا ۹ ساعت است یا در حال رسیدگی به کار های دیگر می باشد، که در نتیجه گربه ها را در طلوع و غروب خورشید فعال تر می کند.

گربه

سگ ها – اندازه مهم است، اما نه همیشه:

اگر شما طرفدار سگ ها هستید، دلیلی برای مایوس شدن وجود ندارد. بسیاری از نژاد ها در یک آپارتمان کاملا سلامت و خوشحال خواهند بود. نژاد های کوچک مانند پاگ (Pug)، شیزو (Shih Tzu)، اسپانیل پادشاه چارلز (King Charles Spaniel)، چیهواهوا (Chihuahua)، بیشون فرایز (Bishon Frise)، بوستون (Boston) و یورکشایر ترییرز (Yorkshire Terriers) در راه روی یکی دو اتاقه ی شما رشد و نمو خواهند کرد.

حتی نژاد های بزرگ مانند دین بزرگ ها (Great Dane) و گری هوند ها (Greyhound)، باورتان بشود یا نشود، معروف به تنبل ترین های دنیای سگ ها می باشند، و بسیاری قطعا به خوبی در آپارتمان زندگی می کنند – حتی اگر مبلمان به حساب بیایند تا حیوان خانگی. سگ های کوچک ممکن است فضای کمتری بگیرند اما برخی از آن ها سر و صدای زیادی ایجاد می کنند، پس مطمئن شوید که همسایه های پر تحملی دارید.

رفع بوی بد دهان سگ
ادامه مطلب

هر چقدر هم که اندازه ی نژاد باشد، داشتن یک حیاط یا یک مکان برای ورزش بهترین گزینه است. دکتر ادام دنیش (Adam Denish) دامپزشک در بیمارستان حیوانات رانهرست در پنسیلوانیا می گوید: “اگر برای ورزش یک حیاط دارید، برای هر دوی شما قابل قبول تری است، می تواند این امکان را به حیوان دهد تا با حیوانات دیگر ارتباط برقرار کند و به استرس کمتری دچار شود.”

کمی وقت صرف کردن منظم در یک پارک (برای سگ ها) نیز می تواند توانایی های اجتماعی حیوان را تقویت کند.

سگ

 

خزندگان:

وقتی که به خزندگان می رسیم، تقریبا با دو دسته مواجه می شویم؛ مار ها و دیگران. بسیاری در کنار مار ها به شدت احساس ناراحتی می کنند، مهم نیست که تا چه اندازه آن ها مطیع باشند. یک امکان دیگر نیز وجود دارد و آن این است که شاید مجبور شوید به آن ها غذای زنده دهید، اگرچه که بسیاری از مار ها می توانند به سادگی به غذاهای منجمد روی آورند.

دکتر دنیش می گوید: “مار ها عمر طولانی ای دارند، می توان آن ها را کنترل یا برای مدت طولانی رها کرد”، “اگرچه اکثر اوقات باید آن ها را غذا داد و نیاز به گرما نور کافی برای زنده ماندن دارند.”

تصویر مار

لاکپشت ها، سخت پشت ها، و مارمولک های کوچک مانند گکو ها، اژده ها های ریش دار (Breaded dragons)، و کملیون ها، در محیط زندگی شما کوچک، آرام و – کمتر تهدید آمیز – بسیار اجتماعی می باشند.

تصویر لاک پشت

 ماهی – خوب برای سلامت ذهن:

برای بزرگسالان، تنها تماشای شنای ماهی ها در آکواریم نشان داده که فشار خون و استرس را کاهش می دهد. برای کودکان، انجام همین کار نشان داده که موجب بهبود نا هنجاری های بیش فعالی می شود. شاید شگفت انگیز ترین آن ها این باشد که بیماران آلزایمری که آکواریم ها را تماشا کرده اند. اشتهای بهبود یافته ای پیدا کرده اند، دارو های کمتری نیاز داشته، و دارای فوران های پرخاش کمتری بوده اند.

در حالی که یک آکواریم ممکن است کامل ترین ایده برای آپارتمان به نظر برسد، مواردی هستند که باید رد نظر داشت. یک اکواریم دار تازه کارممکن است به سوی آکواریم های مجموعه ای کوچک (میکرو، مینی یا حتی نانو) رود. این ها معمولا حدود ۱ تا ۵ گالن را در خود نگه می دارند. و با یک فیلتر، هیتر (سیستم گرمایشی – Heater) و موارد مورد نیاز آماده دیگر کامل می شوند.

نکته ی منفی این مجموعه این است که چنین محیط های کوچکی به راحتی بر هم می خورند. حتی اضافه کردن تنها یک ماهی، گیاه، یا یک قطعه مرجان تزیینی می تواند تعادل را بر هم زند. پس، شما می بایست PH، سطوح امونیاک و نیترات-نیتریت، سختی آب، و قلیاییت را مرتبا بررسی کنید. آب نیز هر چند وقت یک بار باید عوض شود، چنان چه که یک غذا دادن اضافی می تواند یک آشفتگی قابل توجهی به بار آورد.

آکواریم های ۱۰ گالنی یا بزگتر ایده آل هستند، اما مسلما در رسیدگی به آن ها باید سخت کوش بود.

 

 

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱