کلینیک دامپزشکی روژان
بیماری های پیش معده و معده پرندگان

بیماری های پیش معده و معده پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص بیماری های پیش معده و معده پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

عفونت‌های قارچی

Macrorhabdus

تعریف / بررسی اجمالی:

Macrorhabdus ornithogaster، به عنوان مخمر معده پرندگان یا مگاباکتریا شناخته می‌شود، یک مخمر ascomycetous بدشکل، بزرگ، گرم مثبت، اسید – شیف (PAS) – مثبت، بسیار پلومورفیک می‌باشد. این در ایستموس معده بسیاری از گونه‌های پرندگان کلونیزه می‌شود؛ تعداد زیاد می‌توانند باعث اختلال سو ءهضم و زخم پیش معده شوند. احتمالاً با خوردن مدفوع (سرکین) منتقل می‌شود، اگر چه مادر پرندگان ممکن است آن را هنگام تغذیه جوجه‌ها منتقل کند.

ارائه بالینی:

Macrorhabdus معمولاً در باجریگارها شناخته می‌شوند، اما در اکثر گونه‌ها از جمله طوطی، قناری، شترمرغ و ماکیان تشخیص داده شده است.

علائم بالینی شامل کاهش وزن و ضعف و پولیفاژی می‌باشند، اگرچه اغلب پرنده در حال آسیاب غذای خود می‌باشد سپس اجازه می‌دهد تا از دهان پایین برود. در موارد حاد، به خصوص در طوطی‌ها، پرندگان ممکن است دوباره غذا را برگشت دهند و ممکن است در اطراف منقار لکه خون وجود داشته باشد. دانه هضم نشده ممکن است در مواد دفعی عبور کند و ممکن است در برخی موارد ملنا دیده شود.

تشخیص:

معاینه مدفوع برای تشخیص M. ornithogaster استفاده می‌شود. در هنگام رنگ آمیزی اغلب یک اسلاید شسته می‌شود، مهم است که یک پایه خیس در زیر بزرگنمایی ۴۰ با فاز کندانسور تقریباً بسته شده، بررسی شود. رنگ آمیزی گرم و سایر رنگ آمیزی سیتولوژی نشان می‌دهد که به طور متغیر ارگانیسم‌های گرم مثبت بزرگ “سیگار شکل “رنگ آمیزی شده‌اند. از نظر ظاهری بلند، مستقیم، باریک میله ای با انتهای گرد شده می‌باشد، ۲ میکرومتر تا ۴ میکرومتر عرض و ۲۰ تا ۸۰ میکرومتر طول دارد. بسته به موقعیت، یک انشعاب Y شکل

در یک انتها یافت می‌شود. بیشتر پرندگان بیمار مقادیر زیادی از ارگانیسم‌ها را عبور خواهند داد، اما پرندگان بدون علامت فقط ممکن است ارگانیسم را به صورت ناسازگار بریزند. اگر تردید باقی مانده است، یا یک سویه سفید کالکو فلوئور است، یا می‌توان از PCR برای تأیید وجود ارگانیسم استفاده کرد.

یافته‌های نکروپسی شامل پیش معده متسع، زخم‌های ایستموس پیش معده- معده و تعداد زیاد ارگانیسم در خراشیدن مخاط موجود می‌باشد.

مدیریت:

درمان توصیه شده آمفوتریسی B، با دوز ۱۰۰ میلی گرم در کیلوگرم دو بار در روز با استفاده از گاواژ چینه دان به مدت ۳۰ روز می‌باشد. ممکن است مقاومت ایجاد شود و بعضی از پرندگان نیز پس از درمان عود بیماری را خواهند داشت.

آماده سازی ید، لوفنورون، کتوکونازول، تربینافین و ایتراکونازول بی اثر نشان داده شده است. فلوکونازول در دوزهای مورد نیاز برای مؤثر بودن علیه Macrorhabdus در باجریگارها سمی است؛ نیستاتین ممکن است در برخی از پرندگان مؤثر باشد، اما احتمال مقاومت وجود دارد.

حرف زدن کاسکو
ادامه مطلب

درمان گله ای (جمعیتی) مشکل ساز است. یک فرمولاسیون مبتنی بر آب آمفوتریسین B (Megabac-S، Vetafarm، واگا واگا، استرالیا) ممکن است یک گله را پاکسازی نکند، و ممکن است منجر به ایجاد سویه‌های مقاوم شود.

در برخی از گله‌ها بنزوات سدیم با نتایج متغیر ضعیف استفاده می‌شود، و به نظر می‌رسد در فنچ و قناری سمی باشد.

از آنجا که به نظر نمی‌رسد Macrorhabdus از طریق تخم منتقل شود، انکوباسیون مصنوعی و پرورش جوجه‌ها به طور جداگانه می‌تواند پرندگان “پاک” را به عنوان پایه ای برای گله‌های فاقد Macrorhabdus تولید کند.

کاندیدیازیس

کاندیدیازیس گاهی اوقات باعث ventriculitis در گنجشگ سان ها می‌شود.

زیگومیست ها و گونه آسپرژیلوس

تعریف / بررسی اجمالی:

این قارچ‌ها (Rhizopus، Mucor و Absidia spp.، و آسپرژیلوس) همه گیر هستند، معمولاً قارچ‌هایی هستند که سریع رشد می‌کنند. آن‌ها گاهی اوقات به مخاط و لایه‌های عضلانی پیش معده و معده (شکل ۱۶.۵) حمله می‌کنند، ممکن است محدود به دستگاه گوارش باشند یا به طور گسترده از طریق بدن، احتمالاً از لحاظ هماتوژن منتشر شوند.

علائم بالینی:

پرندگان مبتلا معمولاً با استفراغ / برگشت مجدد و کاهش وزن مشخص می‌شوند.

تشخیص:

تشخیص قبل از مرگ دشوار است، اگرچه آندوسکوپی نمونه برداری و سیتولوژی brush می‌تواند مفید باشد. رادیولوژی با استفاده از کنتراست ممکن است ضخیم شدن دیواره پیش معده و گرانولومای قارچی در جای دیگر بدن را نشان دهد.

درمان طولانی مدت (۱-۲ ماه) با داروهای ضد قارچ سیستمیک (فلوکونازول، ایتراکونازول، کتوکونازول) مورد نیاز است.

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص بیماری های پیش معده و معده پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱