کلینیک دامپزشکی روژان
چاقی خرگوش

چاقی خرگوش

چاقی

خرگوش‌ها، حیواناتی هستند که غذا را به­طور مؤثر تبدیل کرده و معمولاً توسط صاحبان، پرخور بار می‌آیند. آن‌ها به ­عنوان مدل‌های آزمایشگاهی برای بررسی اثرات چاقی در انسان‌ها به کار می‌روند. خرگوش‌های چاق، ضربان قلب بالایی در حال استراحت دارند و ممکن است مبتلا به hypertension و hypertrophy قلبی شوند (کارول و همکاران، ۱۹۹۶). Hyperinsulinaemia، hyperglycaemia و افزایش تری گلیسیرید خون در خرگوش‌های چاق اتفاق می‌افتد و لیپیدوز کبدی پس از یک دوره کوتاه بدون غذا (به­ویژه اگر خرگوش تحت فشار باشد) اتفاق می‌افتد. خرگوش‌های چاق خیلی کم تحت جراحی قرار می‌گیرند. خرگوش‌های چاق قادر به تمیز کردن بخش‌های غیر قابل دسترس مانند پشت گردن و ابتدای دم نیستند. آن‌ها معمولاً نمی‌توانند به perineum برای مصرف کائوکوتروف­ها دست یابند.

ضربه هوایی و cheyletiellosis ممکن است موجب آراستگی ناکافی و کثیفی خز شوند. حالت‌های ورم مفاصل با چاقی تشدید می‌شود. آماس مثانه و ادرار Sludgy نیز با اضافه­وزن خرگوش‌های بی­تحرک مرتبط است. امکان کاهش وزن در خرگوش‌ها دشوار است. برخی اوقات متقاعد نمودن صاحبان خرگوش در مورد اینکه خرگوش این مشکل را دارد، دشوار است. بسیاری از خرگوش‌های چاق تحرکات و تغذیه بسیار اندکی در تفریحات اصلی‌شان دارند. صاحبان خرگوش معمولاً در مورد اینکه به آن‌ها امکان ورزش نداده‌اند، احساس گناه می‌کنند و در مورد خستگی آن‌ها نگران‌اند و بنابراین به آن‌ها مقادیر زیادی غذا می‌دهند.

رژیم غذایی دارای فیبر بالا و کالری کم که باعث کاهش وزن در انسان‌ها و سایر حیوانات می‌شود، ممکن است در خرگوش‌ها اثری نداشته باشد. میکرو ارگانیسم‌های caecal می‌توانند فیبر را برای آزادسازی اسیدهای چرب ناپایدار که به چربی تبدیل می‌شوند، هضم کنند. فقط لینگوسلولز که به شکل فیبری است، سبزیجات lignified مانند علوفه، کاه یا علف‌های بسیار سخت از دستگاه گوارش به­صورت هضم ­نشده عبور می‌کنند.

در ادامه نکات:

تغییرات رژیم غذایی ممکن است بسیار دشوار باشد. بسیاری از خرگوش‌ها حتی انواع چاقشان بدقلق هستند و اگر غذاهای دلپذیرشان فراهم نشود، هر چیزی را نمی‌خورند. گرسنگی سریعاً منجر به لیپیدوز کبدی در خرگوش‌های چاق می‌شود. برای اطمینان از اینکه خرگوش رژیم غذایی جدید را به­صورت کامل می‌خورد و پشگل­های سفت را دفع می‌کند، لازم است که از او مراقبت به عمل آید. مقادیر ترکیبات cereal یا حبه‌ها باید کاهش یافته یا هر دو هفته یک­بار کم شوند.

درنهایت باید گفت رژیم غذایی را که علوفه خشک یا چمن در دسترس دارد و کنسانتره نشده است، می‌توان تا زمانی که وزن خرگوش کاهش نداشته، استفاده نمود. مقادیر اندک سبزیجات را می‌توان به­عنوان غذاهای مصلح به کار برد. ورزش اهمیت بسیاری دارد. کاهش وزن بایستی در طولانی ­مدت حفظ و از بازگشت به تغذیه قبلی اجتناب شود. بسیاری از کارخانه‌هایی که غذای خرگوش تهیه می‌کنند، اکنون حبه‌های دارای کالری کم یا “سبک” را به­عنوان جایگزینی در رژیم غذای خرگوش‌های بالغ ارائه داده‌اند.

مدیریت وزن خرگوش‌ها

•خرگوش‌های چاق ضربان قلب شدیدی در حین استراحت دارند و ممکن است مبتلا به hypertension و hypertrophy قلبی شوند. آن‌ها اگر بی اشتها شوند، مستعد ابتلا به لیپیدوز کبدی خطرناک هستند.
•رژیم‌های غذایی دارای فیبر بالا که منجر به کاهش وزن در سایر گونه‌ها می‌شوند، ممکن است در خرگوش‌ها کارساز نباشند. فیبر توسط میکروفلورای caecal تخمیر شده تا به اسیدهای چرب ناپایدار تبدیل گردد.
•کاهش وزن در خرگوش‌ها فقط با ارائه رژیم غذایی دارای فیبر قابل هضم پایین و فیبر غیر قابل هضم بالا به دست می‌آید.
•بسیاری از ارائه دهندگان غذای خرگوش اکنون فرمولاسیونی با انرژی کم و رژیمی برای تغذیه خرگوش‌های بالغ دارند.
•افزایش میزان ورزش بخش مهمی از برنامه کاهش وزن است.
•کلینیک‌های کاهش وزن می‌توانند همانند سگ و گربه‌ها روی خرگوش نیز جراحی انجام دهند.

جنبش لوله گوارش خرگوش
ادامه مطلب

تغذیه مفید خرگوش

•خرگوش‌ها باید به علوفه خشک دسترسی آزادانه ای داشته باشند. خرگوش بالغ در حالت کلی هر روز تقریباً یک دسته علوفه خشک را متناسب با بدنش می‌خورد.
•خرگوش خانگی باید هر روز سبزیجات تازه ای را که حجمی تقریباً به اندازه سر وی دارد، بخورد.
•حبه‌های دارای کیفیت خوب را به میزان اندکی هر دور روز یک بار به خرگوش بخورانید (تقریباً یک قاشق غذاخوری نسبت به وزن خرگوش هر روز).
•تغذیه نامناسب منجر به بیماری‌های زیادی برای خرگوش می‌شود.
•صاحبان خرگوش معمولاً با مشاوره‌های متناقض از سوی پرورش دهندگان، فروشگاه‌های خانگی یا سازندگان مواد غذایی گیج می‌شوند. مشاوره باید بر اساس شواهد پر تکرار، مفاد بازاریابی یا داده‌های به دست آمده از محصول تجاری باشد که به حیوانات خانگی مربوط نمی‌شود.
•هضم نشاسته در روده کوچک متأثر از سن خرگوش است. خرگوش‌های بالغ نسبت به خرگوش‌های جوان، نشاسته را بیشتر هضم می‌کنند. نشاسته غیر قابل هضمی که به میان¬روده رسیده است، به-صورت بستری برای تخمیر باکتریایی عمل می‌کند و زمینه را برای توسعه enterotoxaemia فراهم می‌سازد و همچنین منجر به کائوکوتروف های خورده نشده می‌شود.

ادامه نکات تغذیه مفید خرگوش:

•فیبر برای حفظ مطلوب گوارش و میکروفلورای سالم caecal مهم است. فیبر قابل هضم، بستری برای تخمیر باکتریایی در میان روده فراهم می‌کند. فیبر غیر قابل هضم، حرکت روده¬ای را تحریک می‌کند.
•میزان فیبر غیر قابل هضم رژیم غذایی بسیار مهم است. مقادیر خیلی اندک آن حرکت معده ای-روده ای را کاهش داده و اختلالات گوارشی را فراهم می‌کند. مقادیر خیلی زیاد آن منجر به سوءتغذیه می‌شود.
•چمن و علوفه خشک علفزار، منابع ایده آلی از فیبر غیر قابل هضم و قابل هضم هستند. گیاهان وحشی و علف‌های هرز باغچه نیز منابع خوبی از فیبر هستند.
•احتمال انتقال عفونت‌ها و بیماری انگلی از حیوانات وحشی با خوردن علوفه یا چمن آلوده وجود دارد.
•سطوح زیاد پروتئین رژیم غذایی برای خرگوش‌های خانگی نیاز نیست ولی آن‌ها به اسید آمینه‌های ضروری نیاز دارند.

در این مقاله همه چیز در خصوص چاقی خرگوش بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳