کلینیک دامپزشکی روژان
سالپنژیت و متریت پرندگان زینتی

سالپنژیت و متریت پرندگان زینتی

در این مقاله همه چیز در خصوص سالپنژیت و متریت پرندگان زینتی بررسی شده است، با ما همراه باشید؛

سالپنژیت و متریت

تعریف / بررسی اجمالی:

سالپینگیت التهاب اویداکت و مزوسالپینکس است و متریت التهاب رحم است (یا غده پوسته)

اتیولوژی:

این‌ها شرایط نسبتاً رایجی در طوطی‌ها و طیور خانگی هستند. عوامل مستعد کننده عبارت‌اند از:

سن، سوء تغذیه، چربی بیش از حد سلومیک، تخم گذاری بیش از حد، اتصال تخم و سایر اختلالات تولید مثلی.

عفونت‌های اولیه در شرایط خانه غیر معمول هستند، آن‌ها ممکن است توسط ویروس بیماری نیوکاسل یا ویروس برونشیت عفونی ایجاد شوند.

عفونت ثانویه ممکن است احتباس زرده یا تخم گذاری طولانی مدت و بیش از حد را به دنبال داشته باشد. یا ممکن است عفونت‌های صعودی رخ دهد. گونه‌های باکتریایی درگیر شامل E. coli،Klebsiella spp. و Pseudomonas spp. می‌باشند.

 ارائه بالینی:

پرندگان مبتلا اغلب سابقه بسیارخوبی در تولید تخم دارند. آن‌ها عمدتاً رژیم غذایی بذر با مکمل‌های ناکافی ویتامین و مواد معدنی دارند.

علائم بالینی شامل کاهش وزن، ruffled plumage، بی اشتهایی و بی حالی می‌باشند. اگر پرندگان هنوز تخم گذاری می‌کنند، این تخم‌ها ممکن است ناقص باشند (به عنوان مثال پوسته نرم؛ خطوط تنش داشته باشند؛ شکل غیرطبیعی داشتن) یا رگه‌های خون در پوسته داشته باشند. ممکن است اتصال تخم مزمن، ناباروری، یک سلوم توزیع شده، یک دریچه شل و تخلیه کلوآکی وجود داشته باشد.

تشخیص:

ممکن است یک لکوسیتوز، یا هتروفیلیک یا تک سلولی، بسته به مزمن بودن مشکل وجود داشته باشد. بیوشیمی‌های بالینی ممکن است هیپرکلسمی (اگر پرنده هنوز از نظر تولید مثل فعال باشد) و هایپرامیلازمی (در صورت وجود همزمان بیماری پانکراس همراه با زرده پریتونیت) نشان دهند.

رادیوگرافی ممکن است تخمک‌های حفظ شده، بزرگ شدن اویداکت یا وجود مایع سلومیک را نشان دهد. با سونوگرافی می‌توان بزرگی مایعات و بزرگ شدن ارگان را از هم تشخیص داد، و ممکن است تخم حفظ شده یا مایعات را در اویداکت نگه دارد. آندوسکوپی (اگر مایعات آزاد در سلوم وجود نداشته باشد) می‌تواند یک مجرای مجاری متورم و ملتهب را نشان دهد. اگر مایع سلومی وجود داشته باشد، سلیوسنتز می‌تواند به افتراق دلایل تحریک کننده کمک کند.

مدیریت:

درمان محافظه کارانه ممکن است انجام شود، اما معمولاً ناموفق است. توصیه‌ها شامل استراحت تولید مثل از طریق محیط زیست، تغذیه و دستکاری هورمونی،NSAIDs (به عنوان مثال ملوکسیکام) و آنتی بیوتیک می‌باشند. اگر ماده ای در اویداکت وجود داشته باشد (به عنوان مثال چرک caseous، تخم یا مایعات)، استفاده از پروستاگلاندین ها ممکن است نشان داده شود. استفاده از پروستاگلاندین E2 (PGE2) برای شل شدن اسفنکتر رحم -واژن و تحریک انقباض اویداکت ممکن است در این امر کمک کند. در این روش درمانی باید احتیاط کرد، در موارد مزمن ممکن است چسبندگی به دیواره اویداکت و انقباضات شدید منجر به پارگی اویداکت شود.

در پرندگان با ارزش تولید مثل سعی در ترکیب درمان فوق با سلوتومی و شستشوی برگشت دهنده مجاری تخمدان می‌شود.

درمان قطعی ممکن است نیاز به سالپنوهیسترکتومی داشته باشد.

به احتمال زیاد، تشخیص سالپینگیت یا متریت نشان می‌دهد که دوره تولید مثل پرنده تقریباً به طور کامل است. اگر بیمار پرورش دهنده یا تخم گذار باشد، این باید قبل از شروع هرگونه درمان به مالک اطلاع داده شود. درمان محافظه کار ممکن است موفقیت کوتاه مدت داشته باشد، اما مشکل اغلب تکرار می‌شود، سالپینگوهیسترکتومی اغلب نتایج طولانی مدت خوبی می‌دهد، اگرچه برخی از پرندگان تخمک گذاری و ایجاد پریتونیت مرتبط با زرده را ادامه خواهند داد (به زیر مراجعه کنید). این پرندگان به محیط زیست، دستکاری تغذیه ای و هورمونی برای به حداقل رساندن تخمک گذاری نیاز دارند.

پرتونگاری محاسبه ای (CT)
ادامه مطلب

اتیولوژی:

پریتونیت مرتبط با زرده در نتیجه یک واکنش التهابی شدید به زرده و تخمک خارج رحمی در داخل سلوم می‌باشد. این تخمک گذاری خارج رحمی یا با عدم موفقیت infundibulum در”گرفتن” زرده تخمک گذار (به دلیل چربی، ضربه یا بیماری)، یا از طریق عقب انداختن زرده از مجرا به داخل سلوم، احتمالاً با متریت/ سالپینگیت، هیپرپلازی کیستیک اویداکت یا فشردگی اویداکتی، یا با حرکات دودی معکوس فراوان همراه است.

ارائه بالینی:

این وضعیت معمولاً در تولید زیاد مرغ، به خصوص کوکاتل ها دیده می‌شود. معمولاً استریل است اگر سپتیک باشد، علائم با سپتی سمی شدید سازگار است. علائم بالینی مربوط به واکنش التهابی تولیدکننده مایعات در سلوم: تنگی نفس، اتساع سلومی و ضعف می‌باشند. پرنده ممکن است تخم گذاری را متوقف کند یا تخم‌های نامناسب بگذارد (اغلب کشیده). بیماری‌های ثانویه ممکن است در نتیجه پریتونیت مرتبط با زرده از جمله بیماری لوزالمعده (از جمله دیابت شیرین)، هپاتیت، نفریت، التهاب طحال و چسبندگی‌های سلومیک باشند.

تشخیص:

هماتولوژی به طور کلی لکوسیتوز مشخص شده را نشان می‌دهد. هایپرکلسمی و لیپمی ممکن است در مرغ‌های تولید مثلی فعال دیده شوند.

سونوگرافی سلومیک اتساع مایعات را از سلوم به جای ارگانومگالی تأیید می‌کند. مایعات آزاد را باید از کیست تخمدان تشخیص داد. مواد Caseous (زرده‌های بازرسی شده) ممکن است شناسایی شود.

Coeliocentesis مایع رنگی متغیر (قهوه ای و به رنگ زرد صورتی) را نشان می‌دهد و سیتولوژی سلول‌های مزوتلیال، لکوسیت ها و گلوبول های زرد صورتی را نشان می‌دهد.

مدیریت:

درمان کوتاه مدت شامل تخلیه سلومیک، NSAID ها، آنتی بیوتیک ها و دست کاری‌های هورمونی برای جلوگیری از فعالیت تخمدان (لوپرولید استات یا deslorelin) می‌باشد.

در بیشتر موارد برای لاواژ کردن سلوم و انجام سالپنگوهیسترکتومی نیاز به جراحی است. زرده‌های بازرسی شده باید برداشته شوند و در صورت امکان چسبندگی شکسته شود. تخمک گذاری مداوم پس از جراحی ممکن است رخ دهد و یک دوره دیگر پریتونیت را تحریک کند تا استفاده از آگونیست های GnRH همزمان اغلب توصیه می‌شود.

برداشتن تخمدان ممکن است عملی باشد، اما مملو از خطر به دلیل ماهیت خونرسانی می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص سالپنژیت و متریت پرندگان زینتی بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب طب پرندگان زینتی است. نکته قابل توجه این است که تشخیص و درمان هر بیماری ای الزاما بر عهده دامپزشک است. و درمان های نامبرده شده در مقالات وبسایت صرفا جهت آشنایی افراد با برخی مطالب ابتدایی است. بدیهی است که کلینیک و سایت روژان پت هیچ گونه مسئولیتی در خصوص انجام اعمال خودسرانه افراد ندارد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد منابع ما به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱