کلینیک دامپزشکی روژان
علائم و اثرات درد در پرندگان

علائم و اثرات درد در پرندگان

علائم و اثرات درد در پرندگان

در این مقاله علائم و اثرات درد در پرندگان بررسی خواهد شد:

به طور کلی پذیرفته شده است که پرندگان درد را در کنار مسیرهای عصبی مشابه با پستانداران درک می‌کنند.
با این حال، همان طور که قبلاً بحث شد، پرندگان ممکن است درد کمتر نسبت به پستانداران خانگی نشان دهند.

آن‌ها به محرک‌های دردناک در یکی از دو روش زیر پاسخ می‌دهند:

پاسخ‌های “جنگ یا فرار “:

  1. صدای زیاد.
  2. بال زدن.
  3.  کاهش حرکت سر.

پاسخ‌های حفاظت – عقب کشیدن:

  1.  عدم تحرک.
  2. بسته شدن چشم‌ها.
  3.  Inappetence
  4. کرک زدن پرها.

تصور می‌شود که پاسخ “جنگیدن یا فرار” هنگامی شایع است که پرنده از درد ناگهانی یا درد غیر منتظره رنج می‌برد و سعی در فرار دارد. در مقابل، درد مزمن یا طاقت فرسا (که شاید بیشتر در عمل بالینی دیده شود) به نظر می‌رسد در پرندگان بیشتر در پاسخ‌های “حفاظت – عقب نشینی” اتخاذ می‌شوند.

شاید تلاش برای به حداقل رساندن درد بیشتر مبارزه القا می‌شود و از جلب توجه شکارچیان بالقوه جلوگیری می‌شود. بنابراین باید مواظب باشید تا عدم تحرک یا صدا به عنوان نشانه ای که پرنده درد دارد سوءتفسیر نشود.

علاوه بر علائم بالینی عمومی درد، درد موضعی ممکن است در چیدن پر یا سایر رفتارهای خودزنی بیش از حد، یا در مجاورت ضایعه دردناک، نشان داده شود.
در حالی که می دانیم درد پاسخی به یک محرک مضر است که هدف هشدار دادن به یک حیوان به وجود محرک است و نتیجه آن یک پاسخ تحریکی است که حیوان را از محرک و آسیب بیشتر دور می‌کند، اکنون می دانیم که عواقب وسیع تر، گسترده تر دارد. از طریق تحریک غده فوق کلیه و ترشح بعدی کورتیکواسترون، درد اثر نامطلوبی بر ترمیم زخم و سیستم ایمنی دارد. نرخ زنده ماندن و بهبودی پرندگان در درد بسیار کمتر از کسانی می‌باشد که از مسکن بهره مند می‌شوند. همانند پزشکان، ما نه تنها یک الزام اخلاقی برای تهیه مسکن مؤثر داریم، بلکه دلایل پزشکی وجود دارند.

نگهداری جوجه مرغ مینا
ادامه مطلب

اصول بی دردی (مسکن)

دو اصل اساسی وجود دارند که باید هنگام تهیه یک برنامه ضد درد برای بیمار در نظر گرفته شوند.

بی دردی قبل از شروع

یادگیری برای پیش بینی دردناک بودن بیمار مفید است، زیرا در صورت درمان بیمار کنترل درد آسان تر است قبل از اینکه دردناک و ناراحت شونده شود. این رویداد دردناک باعث تحریک گیرنده‌های درد زای محیطی می‌شود که سیگنال “درد” را از طریق مسیرهای درد نخاعی مرکزی به مغز منتقل می‌کند.

تحریک مداوم این مسیرها را تسهیل می‌کند و پاسخ دردناکی را تداعی می‌کند، فرآیندی است که تحت عنوان ‘wind up’ شناخته می‌شود. این تسهیل (آسان سازی) ممکن است محرک اولیه را با دوره طولانی مدت پایدار کند. نظریه اساسی بی دردی پیشگیرانه استفاده از داروها و تکنیک‌ها قبل، حین و بعد از یک اتفاق دردناک به منظور جلوگیری از این آسان سازی، ترجیحاً قبل از وقوع می‌باشد.

هنگام سر وکار داشتن با بیمارانی که قبلاً درد را تجربه کرده‌اند، استفاده از یک رویکرد پیشگیرانه امکان پذیر نیست، و ممکن است توضیح دهد که چرا کنترل درد در ابتدا دشوارتر است، و سپس به موارد درمان بیشتری در صورت ادامه درمان برای حفظ بی دردی نیاز دارد.
استفاده از بی دردی پیشگیرانه قبل از انجام هر روشی که احتمالاً درد ایجاد کند یک نکته اساسی در کنترل درد است.

در این مقاله علائم و اثرات درد در پرندگان بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

طب پرندگان زینتی

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.