کلینیک دامپزشکی روژان
تربیت سگ

قوانین حمل و نقل حیوانات کشور ها(۱۸ مورد از سوالات متداول)

در این مقاله به سوالات متداول درباره قوانین حمل و نقل حیوانات کشور ها پاسخ داده شده است،با ما همراه باشید:

 

 • آیا حیوانی جز سگ و گربه را نیز می توان به مسافرت برد؟

در صورتی که کشور مبدا و مقصد و ایرلاین یا شیپینگ مطابق طبق قوانین آنها باشد و جزو گونه های تحت حفاظت یا مهاجم نباشد، بله.

 

 • اگر فردی ساکن تهران نباشد می تواند مراحل را از شهری مانند تهران شروع کند؟

بله.

 

 • از چه سنی می توانم حیوان خود را از کشور خارج کنم؟

زودترین زمان خروج حیوانات خانگی ۴ ماهگی است. در صورتیکه واکسن هاری در ۳ ماهگی تزریق شده باشد. البته طبق قوانین کشور مبدا و مقصد باید مجدداً بررسی شود.

 

 • آیا حیوانی که خوی تهاجمی دارد را می توان با خود به کابین برد؟

بسیاری از ایرلاین ها و کشورها اجازه این موضوع را نمی دهند. ولی در شرایط خاصی می توان انجام داد. هرچند که نژاد های ممنوعه در صورت آرام بودن نیز مجاز به مسافرت به مقصد نمی باشند.

 

 • چه بخش هایی را صاحب پت و چه بخش هایی را مرکز درمانی انجام می دهد؟

به جدولی که در پست بعدی آورده شده نگاه کنید و جدول متداول زمان بندی و هزینه و مسئولیت را که شامل ده قدم است، چک کنید.

به طور کلی ابتدا باید با ۱-دامپزشک مشورت کنید و ۲-بلیط و ۳-باکس تهیه کنید، سپس مرکز درمانی مراحل قانونی را انجام دهد و ۴-به اداره دامپزشکی برای مجوز خروج مراجعه کنید و ۵-در انتها به گیت خروجی و گیت تحویل حیوان در هنگام مسافرت رجوع کنید.

 

 • در چه صورتی قرنطینه می شوم؟

در صورت تکمیل بودن مدارک به هیچ عنوان پت قرنطینه نمی‌شود ولی بعضی از مقاصد مثل ژاپن، مالزی و استرالیا و غیره، قرنطینه اجباری دارند که از قبل باید رزرو شود.

 

 • روند اخذ مدارک چقدر زمان می برد؟

بستگی به مقصد دارد اما ممکن است برای برخی کشورها مانند ترکیه، ارمنستان، گرجستان و غیره، دو تا پنج روز کاری، برای برخی کشورها مانند اتحادیه اروپا، یک تا سه ماه و برای استرالیا، شش ماه زمان نیاز باشد.

 

 • اگر مدارک کامل نباشد یا دور زده شده باشد، چه می شود؟

اگر مدارک کامل نباشد، ممکن است قرنطینه یا دیپورت شود و اگر تقلب یا دور زدن مشاهده شود علاوه بر دیپورت شدن، ممکن است یوتانایز حیوان را نیز در پی داشته باشد.

شناسنامه حیوانات

 

 • واکسیناسیون و ضد انگل ها، تاثیری در روند کار من دارد؟

مهمترین واکسن هاری است که بسیاری از کشورها خواستار آن و اغلب نیاز به تیتر هاری تایید شده توسط آزمایشگاه بین المللی دارند.

ممکن است نیاز به واکسیناسیون بیماری های متعلق به حیوان مانند، دیستمپر، پن لکوپنی، پاروویروس، کلسی ویروس و غیره باشد که در توضیحات هر کشور موجود است.

درمان ضد انگلی به علت ارزانی و در دسترس بودن آن در تمامی سفر ها توصیه می شود اما نوع آن را کشور مبدا و مقصد تعیین می کند.

 

 • آیا میکروچیپ نیاز است؟ آیا کاشت آن دردناک است؟

اولین شرط خروج از کشور و پیش نیاز تمامی مدارک، کاشت میکروچیپ است و مانند یک تزریق ساده است و نیازی به جراحی و بیهوشی ندارد.

 

 • تیتر هاری چیست؟ آیا اجباری است؟

به اندازه‌گیری میزان آنتی‌بادی تولید شده در بدن حیوان، بعد از تزریق واکسن هاری، تیتر هاری می گویند که نشان دهنده میزان مقاومت حیوان به ویروس هاری است. که به روش های مختلفی انجام می شود و معروف ترین آنها روش ELISA و FAVN است. به علت آلوده بودن ایران به بیماری هاری، در قریب به اتفاق موارد این موضوع اجباری است. که متاسفانه آزمایشگاه های ایران، برای این آزمایش قابل قبول نیستند. از طرفی ممکن است به علت ارسال نمونه به خارج از کشور، بین ۱۰ تا ۳۰ روز کاری این تست طول بکشد و زمان انتظار یا قرنطینه داسته باشد و هزینه زیادی داشته باشد. اگر این تست در موارد نادری منفی شود، مجدداً واکسن هاری تزریق شده و ۳۰ روز بعد نمونه برداری مجدد می شود. به همین علت در انتخاب واکسن و مرکز درمانی مجاز، دقت زیادی به عمل آورید.

Air Canada Airlines قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

 

 • چند حیوان می توانم با خود به مسافرت ببرم؟

طبق قوانین حمل و نقل حیوانات هر مسافر می تواند دو حیوان به همراه خود ببرد.

 

 • آیا باید بلیط جداگانه بخرم؟

خیر، در هنگام خرید بلیط باید به ایرلاین مربوطه اطلاع دهید تا حضور پت روی پرواز مسافر رزرو شود.

 

 • آیا در کارگو یا قسمت بار هواپیما، امکان خطر برای حیوان من وجود دارد؟

خیر، این قسمت طوری تنظیم می شود که معادل با فشار هوا، رطوبت، دما، صدا و غیره در بخش کابین مسافران باشد و هیچ خطری حیوان را تهدید نمی کند. از طرف دیگر هیچ ایرلاینی نمی خواهد نام خود را با این موضوع خراب کرده و غرامت سنگین بپردازد.

 

 • باکس مناسب را چطور تهیه کنم؟

بر اساس ایرلاین و استانداردهای پرواز، چه به صورت مسافری یا کارگو، ممکن است تغییرات اندکی داشته باشد اما معمولاً طبق جدول استاندارد، مشکلی پیش نخواهد آمد. اما اکیداً توصیه می شود، هماهنگی های لازم با ایرلاین انجام شود.

 

 • کدام ایرلاین برای من مناسب است؟

به لیست ایرلاین ها مراجعه کنید، معمولاً ترکیش، لوفت هانزا و گاهاً ماهان ممکن است مناسب تر باشند.

 

 • برگه گمرک چیست؟

بعضی از نژاد ها و برخی از ایرلاین ها گواهی هایی لازم دارند که شما مستنداً تایید کنید که از حیوان خود به عنوان استفاده تجاری نمی کنید و این حیوان دارای گواهی سلامت است و میکروچیپ و واکسن دریافت نموده است و مجاز به خروج از کشور به صورت شخصی می باشد. این گواهی در صورت کامل بودن مدارک در فرودگاه، سریعاً صادر می شود.

 

 • آیا می توانم هر تعدادی حیوان با خود به مسافرت ببرم؟

خیر، در اکثر کشورها، هر مسافر، فقط دو حیوان خانگی می تواند وارد کشور مقصد کند. ولی در موارد خاص تا پنج حیوان در برخی دیگر از کشورها مجاز است. در صورتی که بیش از پنج حیوان جا به جا می کنید، ممکن است :مشمول مالیات، حمل و نقل تجاری یا محدودیت ها و ممنوعیت های زیادی شوید.

 

 

 

در این مقاله به همه سوالات متداول درباره قوانین حمل و نقل حیوانات بررسی شد.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما سر بزنید.

 

 

 

بهترین کیلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کیلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱