کلینیک دامپزشکی روژان
تورم میزراه در سگ

تورم میزراه در سگ (Urethritis)

تورم میزراه در سگ (Urethritis)

 

در این مقاله تورم میزراه در سگ بررسی خواهد شد:

(Urethritis) عبارتست از التهاب حاد یا مزمن میزراه. این عارضه در سگ . گربه کمتر مشاهده می‌شود و در موارد اتفاقی در اثر تورم مثانه و پروستات و مهبل و فرج می‌باشد. عفونت‌های قضیب نیز در بروز این عارضه در دام دخالت دارند.

 

اتیولوژی

ضربه و ضغطه وارده بر دستگاه ادراری رسوبات مجاری ادرار میل زدن‌های مکرر و استعمال وسایل آلوده برای تشخیص بیماری‌های دستگاه ادراری و تناسلی در بروز این عارضه مؤثرند. در سگ‌های نر عفونت پوسته قضیب و حشفه ممکن ایت باعث ایجاد این بیماری شود در موقع مقاربت در اثر آلودگی قضیب ممکن است سوراخ ادراری عفونی شود.

تومورهای میزراه در سگ‌های ماده زیاد بوده و در بعضی موارد باعث ایجاد این بیماری می‌شود.

نشانی‌ها و تشخیص

نشانی‌های بیماری عبارتست از وجود درد در ناحیه میزراه در اثر مالش بخصوص مالش ناحیه میان دو راه وجود چرک در مجاری ادرار بخصوص مشاهده چرک در معاینه قسمت خارجی دستگاه ادراری.

در سگ‌های نر ممکن است ار آلت تناسلی خون خارج شود. میل زدن مجرای ادرار باعث بروز درد در دام می‌شود. و همین علائم این بیماری را از تورم مثانه و تورم پروستات در سگ نر و تورم مثانه و عفونت رحم و تورم مهبل و فرج در سگ ماده مشخص می‌کند.

درمان

درمان به همان صورتی که در تورم مثانه شرح داده شد انجام می‌شود. تزریق آنتی بیوتیک و تغییر PHادرار به حالت اسیدی و بالاخره میل زدن مجرای ادرار با رعایت نکات بهداشتی در درمان بیماری مؤثر خواهد بود.

گلوکوم پرندگان زینتی
ادامه مطلب

در این مقاله تورم میزراه در سگ بررسی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وبسایت و اینستاگرام ما را دنبال نمایید

به روز ترین کلینیک دامپزشکی تهران، کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱

راهنمای پرورش، نگه‌داری و بیماری های متداول سگ و گربه، (بازنویسی کتاب آقای دکتر اوحدی نیا توسط آقای دکتر احمدرضا الهیار ترکمن)

قبل از انجام هرگونه اقدام با دامپزشک خود مشورت نمایید؛ادمین و سایت روژان پت هیچگونه مسئولیتی در قبال اقدامات خودسرانه و عواقب ناشی از آن ندارد.