کلینیک دامپزشکی روژان
قوانین حمل و نقل حیوانات جزایر کانال

قوانین حمل و نقل حیوانات جزایر کانال

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات جزایر کانال مورد بررسی قرار گرفته می شود، با ما همراه باشید؛

 

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در بخش ۲ طبقه بندی کرده است. برای ورود به اتحادیه اروپا از بریتانیا نیازی به آزمون تیتر نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

مگر در مواردی که خلاف آن ذکر شده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌های خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود.

 

 1. ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ):

برای ورود به جزایر کانال، حیوان خانگی شما باید ابتدا با ریزتراشه ایزو ۱۱۷۸۴ پانزده رقمی حیوان خانگی و غیر رمزگذاری شده باشد. اگر ریزتراشه حیوان خانگی شما مطابق با ISO 11784 نیست، می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و واکسیناسیون فعلی هاری حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی انجام شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

 1. واکسیناسیون هاری:

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل هاری وارد جزایر کانال می‌شود. پس از کاشت ریزتراشه و بیش از ۲۱ روز قبل از ورود، اما نه بیشتر از تاریخ انقضای کارخانه سازنده، نیاز به واکسیناسیون هاری دارد. واکسن اگر سگ، گربه یا موش خرمای شما واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشد. اما ریزتراشه ندارد، پس از کاشت میکروچیپ باید دوباره واکسینه شود و ۲۱ روز قبل از سفر منتظر بماند.

جزایر کانال واکسن‌های ۲ و ۳ ساله را به رسمیت می‌شناسد.

 

 1. تست تیتر هاری:

آزمایش تیتر خون

اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا وارد جزایر کانال می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از ۳۰ روز انتظار، آزمایش تیتر هاری (FAVN) باید انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.) نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض نتایج آزمایش در محدوده قابل قبول، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۹۰ روز پس از تاریخ خونگیری وارد جزایر کانال شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از کشوری که مبتلا به هاری شدید وارد جزایر کانال شوید. اگر ۹۰ روز قبل از سفر ندارید، حیوان خانگی شما برای مدت زمان لازم برای انجام این ۹۰ روز در انگلیس قرنطینه خواهد شد.

حیوانات خانگی که از شمال قبرس وارد جزایر کانال می‌شوند و منشأ آن‌ها در بریتانیا نبوده و شرایط طرح حیوان خانگی را برآورده می‌کنند، مشمول قوانین ورود از کشوری با شیوع بالای هاری هستند.

 

 1. درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی:

قبل از اینکه سگ شما بتواند وارد جزایر کانال شود، باید یک تا پنج روز قبل از ورود به این کشور در برابر کرم‌های نواری خاص درمان شود، مگر اینکه حیوان خانگی شما مستقیماً از فنلاند، ایرلند، مالت یا نروژ وارد شود.

 

 1. گواهی سلامت حیوان خانگی:

اینجاست که قوانین متفاوت و متعارض است و به این بستگی دارد که آیا شما یا نماینده قانونی شما ظرف ۵ روز پس از حمل حیوان خانگی خود سفر کرده‌اید یا خیر.

حمل و نقل غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

 

حمل و نقل غیرتجاری به جزایر کانال از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. اگر از کشوری با بیماری هاری وارد جزایر کانال می‌شوید، مرحله ۳ اعمال می‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز باید گواهی سلامت غیرتجاری انگلستان را برای جزایر کانال ظرف ۱۰ روز پیش از ورود تکمیل کند. (توجه: اگر بعد از ۳۱ آگوست ۲۰۱۶ توسط دامپزشک مجاز صادر شده باشد، فرم جدید مورد نیاز است.) اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA و بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا تأیید شده باشد. گواهی باید توسط دفتر محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود. این فرم برای حمل و نقل ۵ حیوان یا کمتر مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مورد ۵ مراجعه کنید.)

شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

 

حمل و نقل غیرتجاری به جزایر کانال از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جزایر مانش سفر می‌کنند لازم نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا یک واکسن تقویت کننده هاری تجویز شود.

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه یا موش خرما با یا بدون صاحب آنها سفر می‌کنند.

 

حمل و نقل تجاری به جزایر کانال از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

– مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

– یک دامپزشک مجاز باید گواهی بهداشت تجاری بریتانیا را ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده یا کانادا سفر می‌کند، دامپزشک باید به ترتیب توسط USDA یا CFIA معتبر باشد و گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا باید توسط دفتر محلی USDA (ایالات متحده آمریکا) یا CFIA (کانادا) تأیید شود. این فرم برای حمل و نقل ۵ حیوان یا کمتر مناسب است. (برای حمل و نقل بیش از ۵ حیوان خانگی به مورد ۶ مراجعه کنید.)

– حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی (BIP) در یک فرودگاه بین‌المللی در لندن هیترو یا گاتویک وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

همه سگ‌ها باید علیه دیستمپر واکسینه شوند.

 

حمل و نقل تجاری به جزایر مانش از کشورهای آلوده به هاری خارج از اتحادیه اروپا:

سگ‌ها، گربه‌ها و فرت نمی‌توانند از این کشورهای آلوده به هاری وارد جزایر کانال شوند. حیوانات خانگی باید با تمام قوانین بالا مطابقت داشته باشند و همچنین طبق مرحله ۳ بالا آزمایش تیتر داشته باشند.

 

سفر به جزایر کانال از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

حیوان خانگی شما باید از یک محل دارای مجوز که در مقام حاکم در کشور اتحادیه اروپا که مسئول واردات و صادرات حیوانات است، ثبت شده است.

دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند.

دامپزشک حیوان خانگی شما باید گواهی سلامت Intratrade را که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است صادر کند.

اگر حیوان خانگی شما طبق مقررات تجاری از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جزایر کانال سفر می‌کند، یک نماینده دارای مجوز در کشور مبدأ که برای ورود وسایل حمل و نقل به IPAFFS ثبت نام کرده است باید حمل و نقل را انجام دهد.

قوانین حمل و نقل حیوانات جزایر قناری
ادامه مطلب

 

 1. ورود به جزایر کانال از مالزی و استرالیا:

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد جزایر کانال می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

 1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
 2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
 3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد جزایر کانال شوند، به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند، که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده است.

 

 1. سفر با بیش از ۵ حیوان خانگی:

اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی ۶ ماهه یا بزرگ‌تر سفر می‌کنید، مگر اینکه به نمایشگاه یا مسابقه بروید، حیوانات خانگی شما باید شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشند. (گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا به جای گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا)، و دارای تأییدیه از سازمان دولتی است که واردات و صادرات حیوانات را تنظیم می‌کند. اما اگر از یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا به جزایر کانال سفر می‌کنید. باید گواهی تجارت داخلی داشته باشید و حرکت را در سیستم TRACES ثبت کنید. اگر از یک کشور غیر اتحادیه اروپا تحت کنترل هاری یا عاری از هاری وارد جزایر کانال می‌شوید، باید از طریق یک پست بازرسی مرزی تأیید شده وارد شوید و ۲۴ ساعت زمان ورود را اعلام کنید.

 

 1. ورود هوایی:

با توجه به مقرراتی که توسط خطوط هوایی تجاری تأیید شده برای پرواز حیوانات به بریتانیا تعیین شده است، حیوانات خانگی باید به عنوان کارگو در یک شرکت هواپیمایی تأیید شده وارد شوند. مگر اینکه آنها حیوانات خدماتی دارای گواهی پزشکی یا حیوانات حمایت عاطفی مستند باشند. و شرکت هواپیمایی شما برنامه‌ای دارد که از حمل و نقل این حیوانات پشتیبانی می‌کند. در کابین حیوانات خانگی همراهی که از طریق هوا از خارج از بریتانیا وارد می‌شوند، باید این کار را در یک خط هوایی تأیید شده در پست‌های بازرسی مرزی لندن هیترو، لندن گاتویک، لندن منچستر، ادینبورگ، گلاسکو یا دوبلین انجام دهند. حیوانات خانگی که بدون همراه سفر می‌کنند باید در فرودگاه‌های هیترو لندن، گتویک یا ادینبورگ وارد بریتانیا شوند.

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد جزایر کانال شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا عبور کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی جزایر کانال باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

 

 1. واردات توله سگ یا بچه گربه:

توله سگ‌ها و بچه گربه‌های واکسینه نشده اجازه ورود به جزایر کانال را ندارند. توله‌ها و بچه گربه‌ها باید ریزتراشه شوند، سپس واکسینه هاری زودتر از ۱۲ هفتگی انجام شود. تمام مقررات در مراحل ۱-۵ اعمال خواهد شد.

 

 1. نژادهای ممنوعه:

نژادهای زیر یا مخلوط آنها مجاز به ورود یا ترانزیت به جزایر کانال نیستند: فیلا برزیلی، دوگو آرژانتینی، توسا اینو ژاپنی یا پیت بول تریر استافوردشایر آمریکایی. همچنین برخی از انواع بولداگ‌های آمریکایی پیت بول هستند. ورود یا عبور از جزایر کانال با هر یک از این نژادها یا مخلوط آنها غیرقانونی است.

اگر یک دورگه گرگ یا گربه ساوانا دارید، باید قبل از سفر از آژانس بهداشت حیوانات و آزمایشگاه‌های دامپزشکی مشاوره بگیرید.

 

 1. صادرات حیوانات خانگی:

تمام سگ‌ها، گربه‌ها و فرت که جزایر کانال را به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترک می‌کنند، باید میکروچیپ شوند. واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از خروج از کشور قرنطینه بمانند.

اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با هاری بالا ببرید، دامپزشک شما باید قبل از خروج از کشور، در صورت تمایل به بازگشت، آزمایش تیتر هاری انجام دهد. اگر حیوان خانگی شما پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی داشته باشد. و واکسیناسیون و آزمایش خون آن در اتحادیه اروپا انجام شده و در پاسپورت حیوان خانگی ثبت شده باشد. لازم نیست ۳ ماه صبر کنید.

گواهی سلامت صادرات برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز خواهد بود. اگر مقصد یک کشور عضو اتحادیه اروپا باشد، حمل و نقل باید وارد سیستم TRACES شود.

 

 1. دیگر حیوانات:

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

برای سایر گونه‌های جوندگان، خرگوش‌ها، پرندگان، ماهی‌های زینتی، بین مهره‌ها، دوزیستان و خزندگان (به‌جز لاکپشت‌های گوش قرمز) که از سایر کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین آندورا، سوئیس، کرواسی، ایسلند به بریتانیا وارد می‌شوند، هیچ الزامی برای بیماری هاری وجود ندارد. لیختن اشتاین، موناکو، نروژ و سن مارینو. با این حال، خرگوش‌های خانگی و جوندگان وارداتی به بریتانیا به مدت ۴ ماه قرنطینه خواهند شد، مگر اینکه حداقل ۴ ماه قبل از واردات در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی کرده باشند. لاکپشت های گوش قرمزدر بریتانیا ممنوع شده است.

پرندگان، بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها برای ورود به جزایر مانش باید گواهی سلامت داشته باشند. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشور خود و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

 1. CITES:

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض جانوران و گیاهان وحشی (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

 

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات جزایر کانال مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطب برگرفته از کتاب قوانین بین المللی حیوانات است. اما نکته قابل توجه این است که اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه و ایرلاین، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱