کلینیک دامپزشکی روژان
اسپانیا

قوانین حمل و نقل حیوانات اسپانیا

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات اسپانیا مورد بررسی قرار گرفته می شود، با ما همراه باشید؛

اما پیش از آن کلیات قوانین و سوالات متداول را بخوانید.

 

 

 

 

قوانین حمل و نقل حیوانات اسپانیا

اخطار: کمیسیون اتحادیه اروپا، بریتانیا را به عنوان کشور سوم فهرست شده در قسمت ۲ طبقه بندی کرده است. اگر قصد دارید از بریتانیا به اسپانیا سفر کنید، آزمایش تیتر مورد نیاز نخواهد بود. با این حال، پاسپورت حیوانات خانگی انگلستان پذیرفته نخواهد شد. گواهی سلامت دیگری مورد نیاز خواهد بود. مرحله ۵ را ببینید.

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، در هنگام ورود به اسپانیا هیچ قرنطینه‌ای برای حیوان خانگی شما اعمال نخواهد شد. مگر در مواردی که خلاف آن ذکر شده باشد، مقررات زیر در مورد سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌های خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌های خدماتی و حمایت عاطفی اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۲ مراجعه کنند.

 

 1. ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ):

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به اسپانیا این است که حیوان خانگی خود را با ریزتراشه ۱۵ رقمی سازگار با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

 1. واکسیناسیون:

واکسن هاری حیوانات خانگی

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها باید مدرکی دال بر واکسیناسیون فعلی هاری داشته باشند که پس از کاشت میکروچیپ برای ورود به اسپانیا انجام شده است.

اولین واکسیناسیون هاری پس از کاشت ریزتراشه، واکسن اولیه نامیده می‌شود و باید واکسن یک ساله باشد مگر اینکه مشخصات سازنده اجازه استفاده از آن را به عنوان واکسن اولیه بدهد. اگر واکسیناسیون قبلی هاری حیوان خانگی شما قبل از واکسیناسیون مجدد منقضی شده باشد، واکسیناسیون بعدی به واکسیناسیون اولیه تبدیل می‌شود.

تمام واکسیناسیونی که بعد از واکسیناسیون اولیه انجام می‌شود واکسن تقویتی (بوستر) نامیده می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد اسپانیا می‌شود، واکسیناسیون اولیه هاری باید زودتر از ۲۱ روز قبل از ورود به اسپانیا انجام شود.

هیچ دوره انتظاری پس از واکسیناسیون تقویت کننده وجود ندارد تا زمانی که:

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون تقویتی قبل از انقضای واکسیناسیون قبلی انجام شده باشد.

اسپانیا واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، آن را فقط باید به عنوان یک تقویت کننده، نه به عنوان واکسیناسیون اولیه تجویز کرد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد اسپانیا شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود رعایت شود.

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد اسپانیا می‌شود، باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی قبل از دریافت آزمایش تیتر هاری صبر کند (مرحله ۳ را ببینید).

 

 1. تست تیتر هاری:

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد اسپانیا می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از انتظار حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون اولیه یا تقویتی، باید یک آزمایش تیتر هاری (FAVN) انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.)

نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض اینکه نتایج آزمایش در محدوده قابل قبولی باشد، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد اسپانیا شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از یک کشور مبتلا به هاری وارد اسپانیا شوید.

 

 1. درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی:

هنگام ورود به اسپانیا از هر کشوری نیازی به درمان کرم نواری نیست.

 

 1. گواهی سلامت حیوان خانگی:

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به اسپانیا از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. اگر از یک کشور مبتلا به هاری وارد اسپانیا می‌شوید، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به اسپانیا سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شوند.

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه و موش خرما مناسب است. این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

سفر غیر تجاری به اسپانیا از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اسپانیا سفر می‌کنند لازم نیست مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا یک واکسن تقویت کننده هاری انجام شود.

مهم نیست از چه کشوری وارد اسپانیا می‌شوید، شما یا نماینده‌تان باید اعلامیه حمل‌ونقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ سگ، گربه از قایق‌ها با یا بدون سفر می‌کنند. صاحب آنها

سفر تجاری به اسپانیا از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. مرحله ۳ اعمال نمی‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا را ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA برای تأیید توسط USDA ایالتی معتبر باشد، مگر اینکه گواهی توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به اسپانیا سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شوند.

این فرم برای حمل و نقل ۵ یا کمتر سگ، گربه یا لاگومورف مناسب است. این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

حیوان خانگی شما باید از طریق یک پست بازرسی مرزی تأیید شده (BIP) وارد شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

Condor Airlines قوانین حمل و نقل حیوانات
ادامه مطلب

همه سگ‌ها باید علیه دیستمپر واکسینه شوند.

حمل و نقل تجاری به اسپانیا از کشورهای مبتلا به هاری خارج از اتحادیه اروپا:

سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها فقط می‌توانند از این کشورهای آلوده به هاری وارد اسپانیا شوند. حیوانات خانگی باید با تمام قوانین بالا مطابقت داشته باشند و همچنین طبق مرحله ۳ بالا آزمایش تیتر داشته باشند.

حمل و نقل تجاری به اسپانیا از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات مراحل ۱ و ۲ اعمال خواهد شد.

اگر حیوان خانگی شما باید از یک محل دارای مجوز که توسط مرجع حاکم در کشور اتحادیه اروپا که مسئول واردات و صادرات حیوانات خانگی است، به ثبت رسیده است. دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند. حمل و نقل حیوان خانگی شما باید همراه با گواهی سلامت حیوانات داخل تجارت باشد که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است. حمل و نقل باید در سیستم TRACES ثبت شود.

 

 1. صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه:

اگر با ۶ یا بیشتر گربه، سگ یا موش خرما سفر می‌کنید، به منظور حمل و نقل آنها بر اساس مقررات غیرتجاری، باید ۶ ماه یا بیشتر سن داشته باشند و در یک مسابقه، نمایش یا رویداد ورزشی شرکت کنند یا برای آنها آموزش ببینند. اگر اینطور نیست، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۵ را ببینید)

 

 1. ورود به اسپانیا از مالزی و استرالیا:

اگر حیوان خانگی شما از شبه جزیره مالزی وارد اسپانیا می‌شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

 1. حیوان خانگی شما حداقل در ۶۰ روز گذشته قبل از صادرات هیچ تماسی با خوک نداشته است.
 2. حیوان خانگی شما در ۶۰ روز گذشته در جایی زندگی نکرده است که موارد بیماری نیپا در آن تأیید شده باشد.
 3. حیوان خانگی شما با آزمایش ELISA و تعیین IgG که در آزمایشگاهی که برای آزمایش ویروس‌های بیماری نیپا در ۱۰ روز پس از صادرات تأیید شده، با نتیجه منفی آزمایش شده باشد.

گربه‌ها فقط می‌توانند از استرالیا وارد اسپانیا شوند، به شرطی که در مناطقی زندگی نکرده باشند که موارد ابتلا به بیماری هندرا در ۶۰ روز گذشته تأیید شده است.

 

 1. ورود هوایی:

حیوانات خانگی همراهی که از طریق هوا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وارد اسپانیا می‌شوند باید این کار را در پست‌های بازرسی مرزی در فرودگاه‌های بین المللی بارسلون، مادرید، مالاگا، تنریف سور یا والنسیا انجام دهند.

بنادر مورد تأیید برای واردات حیوانات خانگی عبارتند از: Algeciras، Almeria و Santa Cruz de Tenerife.

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد اسپانیا شوند یا از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترانزیت کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا فرودگاه امن باقی مانده است.

همه سگ‌ها و گربه‌های اهلی هنگام معاینه در بند ورودی اسپانیا باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

حیوانات خانگی ممکن است به عنوان باکس تحویل شده یا به عنوان بار هوایی وارد کابین شوند.

 

 1. واردات توله سگ یا بچه گربه اسپانیا:

توله سگ‌ها، بچه گربه‌ها و بچه‌های واکسینه نشده مجاز به ورود به اسپانیا از هیچ کشور یا کشور عضو اتحادیه اروپا نیستند.

واکسیناسیون هاری نباید قبل از ۱۲ هفتگی انجام شود و ۲۱ روز برای توله سگ‌ها و بچه گربه‌هایی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای تحت کنترل هاری وارد می‌شوند، انتظار می‌رود. حداقل سن برای ورود به اسپانیا از کشورهای مبتلا به هاری ۷ ماهگی است.

 

 1. نژادهای ممنوعه:

نژادهای زیر ممنوعیتی برای ورود به اسپانیا ندارند، اما باید ظرف ۳ ماه پس از ورود به اسپانیا ثبت شوند و برای عبور از امنیت در اسپانیا باید پوزه ببندند: پیت بول تریر، استافوردشایر بول تریر، آمریکن استافوردشایر تریر، روتوایلر، دوگو آرژانتینو، فیلا برازیلیرو.، توسا اینو و آکیتا اینو.

 

 1. صادرات حیوانات خانگی:

تمام سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌هایی که اسپانیا را به مقصد یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترک می‌کنند باید میکروچیپ شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از ترک اسپانیا صبر کنند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با شیوع بالای هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از ترک اسپانیا در صورت تمایل به بازگشت، آزمایش تیتر هاری انجام دهد.

همه حیواناتی که اسپانیا را به مقصد کشورهای غیر اتحادیه اروپا ترک می‌کنند و گواهی‌های بهداشتی خاصی ندارند، باید گواهی سلامت مطابق با الزامات کشور مقصد خود را قبل از صدور مجوز صادراتی که توسط آژانس‌های استان مبدأ مسئول صدور مجوزهای صادراتی صادر می‌شود، دریافت کنند.

 

 1. دیگر حیوانات:

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

جوندگان، خرگوش‌ها، خزندگانی که از کشورهای کنترل‌شده یا عاری از هاری وارد اسپانیا می‌شوند باید طی ۵ روز پس از حمل و نقل توسط دامپزشک مجاز معاینه شوند و هیچ نشانه‌ای از بیماری یا انگل‌های خارجی در آنها دیده نشود. آن‌ها باید به همراه صاحب خود و تعداد آنها کمتر از ۵ نفر باشد.

پرندگانی که با صاحبان خود وارد اسپانیا می‌شوند نه به دلایل تجاری یا تغییر مالکیت، به گواهی سلامت به زبان اسپانیایی نیاز دارند که ظرف ۱۰ روز پیش از سفر هنگام ورود به اسپانیا از یک کشور عضو اتحادیه اروپا صادر شود.

پرندگانی که با صاحبان خود از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا وارد اسپانیا می‌شوند باید گواهی دامپزشکی را به زبان اسپانیایی و همچنین اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را علاوه بر الزامات زیر تکمیل کنند.

گواهی سلامت و اظهارنامه مالک باید همراه پرنده شما باشد.

شما بیش از ۵ پرنده وارد نمی‌کنید.

شما باید در یک نقطه بازرسی مرزی تأیید شده وارد اسپانیا شوید.

یکی از موارد زیر باید رخ دهد:

پرنده شما باید ۳۰ روز قبل از صادرات تحت ایزوله قرار گرفته باشد

یا

دو واکسیناسیون علیه آنفلوانزای مرغی با واکسن H5 بین ۶۰ روز تا ۶ ماه واردات

یا

۱۰ روز جداسازی انجام شده باشد و برای تشخیص آنتی ژن H5N1 آزمایش شده باشد. یا ژنوم

یا

۳۰ روز قرنطینه در محل ثبت شده در یک مرکز قرنطینه تأیید شده در اسپانیا

تمامی مجوزها باید همراه با پرندگانی باشد که تحت پوشش CITES هستند.

مجوزهای صادرات ممکن است توسط مقامات حیات وحش در کشور صادرکننده مورد نیاز باشد.

 

 1. CITES:

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات اسپانیا مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب قوانین بین المللی حیوانات است. اما نکته قابل توجه این است که اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه و ایرلاین، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱