کلینیک دامپزشکی روژان
تنریف

قوانین حمل و نقل حیوانات تنریف

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات تنریف مورد بررسی قرار گرفته می شود، با ما همراه باشید؛

اما پیش از آن کلیات قوانین و سوالات متداول را مطالعه کنید.

تنریف

اخطار: در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹، بریتانیا و اتحادیه اروپا (EU) در مورد شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به توافق رسیدند و همچنین یک دوره انتقال را برای مذاکره در مورد شرایط آن توافق تعریف کردند. این توافقنامه توسط هر دو پارلمان بریتانیا و کمیسیون اتحادیه اروپا تأیید شده است.

مرحله بعدی در این فرآیند، دوره مذاکره خواهد بود. در طول این مدت، تمام قوانینی که در حال حاضر برای حیوانات خانگی که به بریتانیا و بین بریتانیا و اتحادیه اروپا سفر می‌کنند، به قوت خود باقی خواهند ماند. تغییرات مقرراتی در طول دوره مذاکره که در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد، روشن خواهد شد.

تا آن زمان، پاسپورت حیوانات خانگی بریتانیا برای ورود به اتحادیه اروپا و پاسپورت حیوانات خانگی اتحادیه اروپا برای ورود به بریتانیا معتبر خواهند بود.

تا زمانی که شرایط زیر رعایت شود، هنگام ورود به تنریف، حیوان خانگی شما قرنطینه‌ای اعمال نخواهد شد. تنریف یکی از قلمروهای اسپانیا است و مطابق با قوانین اتحادیه اروپا (EU) است. تا زمانی که خلاف آن اثبات نشده باشد، مقررات زیر فقط برای سگ‌های خانگی، گربه‌ها و فرت اعمال می‌شود. صاحبان سایر حیوانات خانگی به بند ۱۱ مراجعه کنند.

 

 1. ریزتراشه حیوانات خانگی (میکروچیپ):

اولین قدم برای آماده کردن سگ، گربه یا موش خرما برای ورود به اسپانیا این است که حیوان خانگی خود را با ریزتراشه ۱۵ رقمی سازگار با ISO 11784/11785 ریزتراشه کنید.

اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر ریزتراشه‌ای دارد که مطابق با ISO 11784/11785 نیست، در این صورت شما ۳ انتخاب دارید:

شما می‌توانید اسکنر میکروچیپ خود را بیاورید.

می‌توانید با مقامات پست بازرسی مرزی که در آنجا وارد اتحادیه اروپا می‌شوید تماس بگیرید و بپرسید که آیا آنها اسکنرهایی دارند که می‌توانند تراشه حیوان خانگی شما را بخوانند یا خیر.

اگر ریزتراشه فعلی حیوان خانگی شما هنوز قابل خواندن باشد، دامپزشک شما می‌تواند تراشه سازگار را کاشت کند. تعداد و تاریخ کاشت هر دو ریزتراشه باید در گواهی بهداشت اتحادیه اروپا ثبت شود (مرحله شماره ۵ را ببینید).

تتو تا زمانی که قبل از ۳ جولای ۲۰۱۱ زده شده باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد و حیوان خانگی شما پس از اعمال خالکوبی برای هاری واکسینه شده باشد، یک شکل قابل قبول شناسایی است.

 

 1. واکسیناسیون:

واکسن هاری حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی شما از یک کشور عاری از هاری یا کشور کنترل شده با هاری وارد تنریف می‌شود، به مدرکی مبنی بر واکسیناسیون فعلی هاری که پس از کاشت ریزتراشه انجام شده است نیاز دارد.

اگر این اولین واکسیناسیون حیوان خانگی شما پس از ریزتراشه است، باید ۲۱ روز قبل از سفر صبر کند. هیچ دوره انتظاری پس از تقویت کننده‌ها وجود ندارد تا زمانی که:

واکسیناسیون قبلی پس از کاشت ریزتراشه انجام شده باشد

واکسیناسیون قبلی در زمان تزریق بوستر منقضی نشده بود.

تنریف واکسیناسیون ۳ ساله هاری برای سگ‌ها، گربه‌ها و موش‌ها را می‌پذیرد. با این حال، فقط باید به عنوان یک تقویت کننده تجویز شود، مگر اینکه توسط سازنده مشخص شده باشد. در این مورد می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که حیوان خانگی شما وارد تنریف شد، برای چکاپ های بعدی به یک دوره انتظار ۲۱ روزه نیازی نیست، مشروط بر اینکه واکسن‌های تقویت کننده هاری به روز نگه داشته شوند و سایر شرایط ورود رعایت شود.

گربه‌های استرالیایی باید با یک گواهی رسمی دامپزشکی همراه باشند مبنی بر اینکه حیوانات در مزرعه‌هایی که در ۶۰ روز گذشته موارد ابتلا به بیماری هندرا در آن‌ها تأیید شده است، ساکن نبوده‌اند.

سگ‌ها و گربه‌ها از شبه جزیره مالزی باید اظهارنامه‌ای داشته باشند که نشان دهد ظرف ۶۰ روز پس از واردات در معرض خوک‌ها قرار نگرفته‌اند. آن‌ها همچنین باید ثابت کنند که منشأ آنها از منطقه‌ای است که هیچ موردی از نیپا گزارش نشده است. حیوان خانگی شما همچنین باید طی ۱۰ روز پس از واردات، از نظر آنتی بادی برای بیماری نیپا آزمایش شود.

 

 1. تست تیتر هاری:

اگر حیوان خانگی شما از کشور آلوده به هاری وارد تنریف می‌شود، حیوان خانگی شما باید میکروچیپ شود، سپس برای هاری واکسینه شود (به ترتیب). پس از ۳۰ روز انتظار، آزمایش تیتر هاری (FAVN) باید انجام شود. (از دامپزشک خود بخواهید ریزتراشه حیوان خانگی شما را قبل از آزمایش تیتر اسکن کند.)

نمونه‌ها باید در آزمایشگاه‌های تأیید شده پردازش شوند. با فرض اینکه نتایج آزمایش در محدوده قابل قبولی باشد، حیوان خانگی شما می‌تواند زودتر از ۳ ماه تقویمی پس از تاریخ خون گیری وارد تنریف شود و از قرنطینه اجتناب کند. این مرحله الزامی نیست مگر اینکه از کشوری آلوده به بیماری هاری وارد تنریف شوید.

 

 1. درمان ضد انگل‌های داخلی و خارجی:

هنگام ورود به تنریف از هر کشوری نیازی به درمان کرم نواری نیست. اما به دلیل در دسترس بودن این محصولات در کشور، اکیداً توصیه می‌شود.

 

 1. گواهی سلامت حیوان خانگی:

نوع گواهی سلامت مورد نیاز برای حیوان خانگی شما بستگی به این دارد که حمل و نقل حیوان خانگی شما همراه مسافر باشد یا شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت باشد. از بین دو گزینه زیر انتخاب کنید.

حمل و نقل غیرتجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف ۵ روز پس از آن سفر می‌کند و حمل و نقل شامل خرید، فروش یا انتقال مالکیت نمی‌شود.

حمل و نقل غیرتجاری به تنریف از کشوری خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود. اگر از کشوری با بیماری هاری وارد تنریف می‌شوید، مرحله ۳ نیز اعمال می‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت غیرتجاری اتحادیه اروپا برای تنریف را ظرف ۱۰ روز پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA معتبر باشد و گواهی سلامت باید توسط دفتر وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شود، مگر اینکه گواهی توسط افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به تنریف سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شوند.

این فرم برای حمل و نقل ۵ حیوان یا کمتر مناسب است. (اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی سفر می‌کنید به مورد ۵ مراجعه کنید.) این فرم برای ۴ ماه سفر در داخل اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

حمل و نقل غیرتجاری به تنریف از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

از دامپزشک خود بخواهید پاسپورت اتحادیه اروپا برای حیوان خانگی خود را به روز کند. گواهی بهداشت اتحادیه اروپا برای حیوانات خانگی که از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تنریف سفر می‌کنند مورد نیاز نیست، مگر اینکه در هر زمانی پس از دریافت ریزتراشه حیوان خانگی شما، توسط دامپزشکی خارج از اتحادیه اروپا یک واکسن تقویت کننده هاری تجویز شود.

مهم نیست از چه کشوری وارد تنریف می‌شوید، شما یا نماینده شما باید اعلامیه حمل و نقل غیرتجاری را امضا کنید مبنی بر اینکه حمل و نقل حیوان خانگی شما شامل فروش یا انتقال مالکیت حیوان خانگی شما نمی‌شود.

آیا در مورد قوانین حمل و نقل حیوانات هلند چیزی می دانید؟
ادامه مطلب

حمل و نقل تجاری: مالک یا نماینده قانونی مالک با حیوان خانگی یا ظرف مدت ۵ روز از آن سفر نمی‌کند یا هدف از حمل و نقل شامل فروش یا انتقال مالکیت است یا بیش از ۵ حیوان با یا بدون صاحب خود سفر می‌کنند.

حمل و نقل تجاری به تنریف از یک کشور عاری از هاری یا تحت کنترل در خارج از اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

یک دامپزشک دارای مجوز در کشور مبدأ باید گواهی بهداشت تجاری اتحادیه اروپا را ظرف ۴۸ ساعت پیش از سفر تکمیل کند. اگر حیوان خانگی شما از ایالات متحده سفر می‌کند، دامپزشک باید توسط USDA برای تأیید توسط USDA ایالتی معتبر باشد، مگر اینکه گواهی توسط یک افسر ارتش دامپزشکی یا دامپزشک دولتی غیرنظامی سری GS-0701 که توسط ارتش یا دولت مرکزی استخدام شده است تکمیل شود.

CFIA باید فرم‌های صادر شده توسط دامپزشک کانادایی را تأیید کند.

اگر از کشور دیگری به تنریف سفر می‌کنید، فرم‌ها باید توسط آژانس دولتی مسئول واردات و صادرات حیوانات تأیید شوند.

این فرم برای حمل و نقل ۵ حیوان یا کمتر مناسب است. (به مورد ۶ برای حمل و نقل بیش از ۵ حیوان خانگی مراجعه کنید.) این فرم برای ۴ ماه سفر در اتحادیه اروپا مناسب است تا زمانی که واکسیناسیون هاری مستند روی آن منقضی نشده باشد.

حیوان خانگی شما باید در یک پست بازرسی مرزی تأیید شده (BIP) در یک فرودگاه بین المللی در لینز و وین وارد تنریف شود. ۲۴ ساعت قبل از ورود باید اطلاع رسانی شود.

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها ممکن است از کشورهای عاری از هاری یا کنترل‌شده هاری وارد تنریف شوند. سگ‌ها، گربه‌ها و فرت‌ها فقط می‌توانند به صورت تجاری از این کشورهای آلوده به هاری وارد تنریف شوند و باید طبق مرحله شماره ۳ بالا آزمایش تیتر انجام دهند.

حمل و نقل تجاری به تنریف از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا:

مقررات در مراحل ۱ و ۲ اعمال می‌شود.

حیوان خانگی شما باید از یک محل دارای مجوز که در مقام حاکم در کشور اتحادیه اروپا که مسئول واردات و صادرات حیوانات است، ثبت شده است.

دامپزشک شما باید پاسپورت اتحادیه اروپا حیوان خانگی را برای حیوان خانگی شما دریافت و به روز کند.

دامپزشک حیوان خانگی شما باید گواهی سلامت Intratrade را که ظرف ۴۸ ساعت پس از ورود تکمیل شده است صادر کند.

حمل و نقل حیوان خانگی شما باید به سیستم TRACES وارد شود.

 

 1. صادرات بیش از ۵ سگ یا گربه:

اگر با بیش از ۵ حیوان خانگی ۶ ماهه یا بزرگتر سفر می‌کنید، مگر اینکه به نمایشگاه یا مسابقه بروید، حیوانات خانگی شما باید شرایط حمل و نقل تجاری را داشته باشند. (مرحله شماره ۶ را ببینید)

 

 1. ورود هوایی:

حیوانات خانگی که از طریق هوا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وارد می‌شوند باید این کار را در پست‌های بازرسی مرزی در فرودگاه تنریف جنوبی انجام دهند.

حیوانات خانگی باید مستقیماً وارد تنریف شوند یا در صورت امکان از طریق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا عبور کنند. اگر حیوان خانگی شما از کشوری با هاری بالا عبور می‌کند، یک اعلامیه حمل و نقل لازم است مبنی بر اینکه حیوان خانگی شما هیچ تماسی با حیوانات ناقل هاری نداشته و در هواپیما یا در منطقه امن فرودگاه ایمن مانده است.

همه سگ‌ها و گربه‌های خانگی هنگام معاینه در بند ورودی تنریف باید فاقد شواهدی مبنی بر بیماری قابل انتقال به انسان باشند. اگر سگ یا گربه شما از سلامت ظاهری خوبی برخوردار نیست، ممکن است معاینه بیشتر توسط دامپزشک مجاز با هزینه شما لازم باشد.

حیوانات خانگی ممکن است به عنوان باکس تحویل شده یا به عنوان بار هوایی وارد کابین شوند.

 

 1. واردات توله سگ یا بچه گربه:

ریزتراشه‌ها و واکسیناسیون هاری نباید قبل از سن ۱۲ هفتگی انجام شود و برای توله سگ‌ها و بچه گربه‌های بالای ۳ ماه که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای تحت کنترل هاری می‌آیند، ۲۱ روز صبر می‌شود. حداقل سن برای ورود به تنریف از کشورهای مبتلا به هاری ۷ ماهگی است.

 

 1. نژادهای ممنوعه:

نژادهای زیر ممنوعیتی برای ورود به تنریف ندارند، اما باید ظرف ۳ ماه پس از ورود ثبت شوند: پیت بول تریر، استافوردشایر بول تریر، آمریکن استافوردشایر تریر، روتوایلر، دوگو آرژانتینو، فیلا برازیلیرو، توسا اینو و آکیتا اینو.

 

 1. صادرات حیوانات خانگی:

همه سگ‌ها، گربه‌ها و فرت که تنریف را به مقصد یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا ترک می‌کنند، باید ریزتراشه شوند، واکسن هاری (به ترتیب) واکسینه شوند و ۲۱ روز قبل از ترک تنریف منتظر بمانند. اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را به سفری به کشوری با شیوع بالای هاری ببرید، دامپزشک شما باید قبل از ترک تنریف، در صورت تمایل به بازگشت، آزمایش تیتر هاری انجام دهد. مجوزهای صادراتی ممکن است برای حمل و نقل بدون همراه مورد نیاز باشد.

 

 1. دیگر حیوانات:

خرگوش، لاک پشت و حیوانات دیگر

پرندگان، بی مهرگان، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان، دوزیستان، پستاندارانی مانند جوندگان و خرگوش‌ها مشمول الزامات واکسیناسیون هاری نیستند، اما ممکن است شرایط دیگر را رعایت کنند و برای ورود به تنریف از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید گواهی سلامت داشته باشند. به صاحبان حیوانات خانگی اکیداً توصیه می‌شود که اطلاعات بیشتری را از مقامات مربوطه کشورشان و/یا کشور مقصد جویا شوند.

 

 1. CITES:

نماد CITES: لاک پشت در حال انقراض

اگر حیوان خانگی شما سگ، گربه یا موش خرما نیست، و به خصوص اگر لاک پشت یا طوطی است، باید بررسی کنید که تحت کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) محافظت نشده باشد. در این صورت باید برای مجوزهای اضافی درخواست دهید. بیش از ۱۸۰ کشور در آن شرکت می‌کنند و مقررات CITES را اجرا می‌کنند.

 

 

تذکر مهم: اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

 

در این مقاله همه چیز در خصوص قوانین حمل و نقل حیوانات تنریف مورد بررسی قرار گرفت.

جهت دریافت اطلاعات رایگان بیشتر به وبسایت و پیج ما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

تذکر مهم : این مطلب برگرفته از کتاب قوانین بین المللی حیوانات است. اما نکته قابل توجه این است که اکیداً توصیه می‌گردد قبل از سفر حتماً با دامپزشک خود در بخش خصوصی، اداره دامپزشکی دولتی و سفارت کشور مربوطه و ایرلاین، موارد ذکر شده را مجدداً در هنگام اقدام به سفر چک کنید. این قوانین صرفاً اطلاعات کلی است و ممکن است در گذر زمان دستخوش تغییر گردد. (بدین وسیله در موارد ذکر شده، هرگونه مسئولیت از نویسنده و مترجم، بابت تغییرات و تناقضات زمانی و قانونی، سلب و ساقط می‌گردد.)

 

 

 

 

 

 

 

بهترین کلینیک دامپزشکی تهران کجاست؟

 

کلینیک دامپزشکی روژان

۰۹۱۲۹۲۶۳۰۵۵- ۷۷۴۶۱۳۶۸-۰۲۱